29.7.2015 19:08:46 .kili.
Re: napadení klíaty
- "test v září, myslela jsem, e bych syna nechala preventivně, i kdyby byl bez jakýchkoli příznaků, otestovat na protilátky. Vycházelo by to na září, co je cca 6-8 týdnů po odstranění klíat."
to jistě můete, ale nemyslím si, e by to k něčemu bylo. Protilátky IgM se tvoí nejdříve za 3-4 týdny, peak za 6-8 týdnů, IgG nejdříve za 4-8 týdnů, peak za 4-6 měsíců.
- "Co byste tedy Vy jako lékař navrhoval? Nechat to být a lékaře navtívit pouze v případě obtíí? Jakých a jak dlouho mají trvat?"
Tak jde tu o poněkud masivní napadení nejspíe nymphami (nepředpokládám, e lo o larvy), co je výrazně významnějí přenaeč borrelií ne dospělé klítě. Proto bych měl za smysluplné dítko sledovat. Časné lokalisované onemocnění se projeví za 3-30 dnů po napadení klítětem, jde erythema chronicum migrans - jednu zvětující se skvrnu, která spontánně mizí po týdnu a dvou a je provázena bolestmi hlavy, svalů a kloubů a horečkou, únavou, vyčerpáním. Časné disseminované onemocnění se projeví za 3-12 týdnů po napadení a je to jedna i více skvrn, záněty hlavových nervů (předevím lícního) a mozkových blan - to byste nepřehlédla, záněty srdce - to by mohl být problém s časným poznáním, kadopádně poruchy rytmu, únavu, omezení výkonnosti či dunost by měly být důvodem k návtěvě lékaře bez odkladů, oční onemocnění větinou provázené nějakou poruchou zraku a některé záněty kloubů. Pozdní stadium u dětí sporně představují záněty kloubů a docházíé k němu za více ne dva měsíce po napadení.
Odpovědět