20.4.2016 7:43:40 mrakova
Japonsko ruší humanitní obory na univerzitách
Japonsko ruší humanitní obory na univerzitách. Na přání ministra.
To se líbí i některým lidem v ČR. Například článek zde.
http://www.blokprotiislamu.cz/proc-japonske-univerzity-omezuji-rusi-humanitni-obory
Jako důvody uvádějí následující:
Proč platit něco, co není užitečné?
Ministerstvo školství svůj krok zdůvodnilo dvěma skupinami argumentů.
Za prvé. V zemi ubývá obyvatel i studentů a nedostává se zejména absolventů technických oborů. Nejsou-li technické obory zaplněny, je nesmyslné financovat jiné obory, které jim konkurují.
Za druhé. Daňoví poplatníci mají financovat pouze to, co je prakticky užitečné. Třeba studium psychologie či sociologie může mít podle ministerstva význam tehdy, je-li včleněno do přípravy budoucích personalistů nebo jiných prakticky zaměřených profesionálů.
Čtenář si dokáže snadno představit, jaká odezva by následovala, kdyby se k podobnému kroku odhodlala česká vláda. Okupační stávky, demonstrace v ulicích, demonstrace solidarity v dalších evropských městech, palcové titulky novin, speciální pořady České televize…
Jaký je váš názor? Myslíte, že by se měl omezit počet lidí studujících humanitní obory? Popravdě řečeno, já nevím. Nemyslím si, že opravdu platí, že ti lidé jsou nezaměstnaní nebo prodávají v McDonaldu, jak se s oblibou říká. Na druhou stranu v oboru nepracují a třeba hledají uplatnění hůře.
Ale to může platit kupodivu i pro veterináře nebo i chemiky a architekty (ti mají dokonce podle statistik nejvyšší nezaměstnanost - a přitom veřejnost se domnívá, jaká je to super a lukrativní práce). Také si říkám, jestli by se něco vůbec změnilo, kdyby absolventi humanitních oborů nemohli svůj obor studovat. Pochybuji, že by šli na technické či jiné užitečné obory - a kdyby šli, tak co když zase bude nadbytek technicků a těch dalších? Nebo je tedy představa autora článku taková, že v dnešní společnosti je vlastně vzdělání až na pár profesí typu medicína vlastně zbytečné a stačí nějaké zaučení? Práce stejně ubývá, hodně pozic bude automatizovaných. Nebo jestli se domnívá, že by tito lidé raději měli ihned po ZŠ obsadit pozice v montovnách, kde firmám ZOUFALE chybí lidi, jak neustále pláčí, ale platy jsou tam kolem 15 tisíc hrubého? Já nejsem žádným příznivcem humanitních oborů typu gender studies apod., ale kde se v lidech bere jistota, kolik pozic bude potřebných za 5 a více let, když se vše tak rychle mění? Navíc osobně neznám žádného absolventa humanitního oboru, který by pracoval poté jako dělník či podobně kvůli tomu, že nenašel jinou práci. Přijde mi to jako takové povídačky, že tito lidé jsou na ÚP či u pásu nebo v McDonalds.
Odpovědět