Re: Kdy chodí kontrola?
Simčo, kopíruji ze sociální poradny:
Obecně platí, že rozsah a doba, kdy jsou prováděny kontroly nemocných v pracovní neschopnosti, není nijak speciálně vymezen. Platí tedy, že kontrola může přijít téměř „kdykoliv“. Jediné omezení je to, že kontrola by měla dodržovat noční klid.
Problematika nočního klidu je ukotvena v Zákoně o ochraně veřejného zdraví, kde je taxativně stanovena doba pro noční klid, tj. v čase od 22.00 hod do 6.00 hod.
Obecně platí, že jako osoba v pracovní neschopnosti máte povinnost především:
§ 64
(1) Pojištěnec, který je dočasně práce neschopný, je povinen
a) dodržovat režim dočasně práce neschopného pojištěnce,
b) umožnit příslušnému orgánu nemocenského pojištění a v rozsahu uvedeném v § 65 odst. 2 písm. c) též zaměstnavateli kontrolu dodržování režimu dočasně práce neschopného pojištěnce a poskytnout nezbytnou součinnost k provedení této kontroly, zejména označit potřebnými údaji místo pobytu v době dočasné pracovní neschopnosti tak, aby bylo možné tuto kontrolu provést; při této kontrole je dočasně práce neschopný pojištěnec povinen prokázat svou totožnost a předložit rozhodnutí o vzniku dočasné pracovní neschopnosti,
Co se týká samotných kontrol během neschopenky, tak ty jsou vymezeny velmi obecně:
§ 91
(1) Pověření zaměstnanci orgánů nemocenského pojištění jsou oprávněni kontrolovat plnění povinností uložených zaměstnavatelům a osobám samostatně výdělečně činným tímto zákonem; k odstranění zjištěných nedostatků jsou oprávněni ukládat nápravná opatření, popřípadě vyžadovat přijetí opatření k nápravě ve stanovené lhůtě.
(2) Pověření zaměstnanci orgánu nemocenského pojištění provádějící kontrolu podle odstavce 1 jsou povinni se prokázat průkazem vydaným podle zvláštního právního předpisu77) nebo průkazem vydaným orgánem nemocenského pojištění. Průkaz podle věty první je pověřením ke kontrole plnění povinností uložených zaměstnavatelům a osobám samostatně výdělečně činným tímto zákonem. Náležitosti průkazu stanoví prováděcí právní předpis.
Obecně dále ale platí, že to, že Vás kontrola během neschopenky nezastihne doma, neznamená automaticky „problém“. Následně jste zpravidla vyzván k „podání vysvětlení“. Je tedy logické, že pokud by kontrola dorazila například v devět hodin, a vy byl doma například s chřipkou, je poměrně snadno obhajitelné, že jste spal a zvonek neslyšel.
Jinými slovy, neexistuje jasný seznam, co je ještě „v pořádku“ a kde již „hrozí riziko“ ztráty nemocenských dávek. Jedná se vždy o individuální posouzení konkrétní situace.
Odpovědět