Re: Jak se zachází s litinovým nádobím?
Lído, jo, i kvůli skladování, i kvůli prodejnosti a spektru konzumentů atd.
Když už něco, tak pít železité minerálky je rozhodně smysluplnější než rozpouštět litinu. Složení minerálek je známé, relativně stabilní, toxické příměsi kontrolovány.
Vstřebatelnost železa z nich není o nic vyšší, potenciální škodlivost nižší.
I tak ale - jsi si jista, že nemáš latentní kombinaci s B12 karenční anemií(ta je normálně makrocytární, ale v kombinaci s nedostatkem železa se jeví mikrocytární)? Protože ta je obvykle způsobená chronickým poškozením sliznice žaludku vedoucí k nedostatku tzv. vnitřního faktoru. A v takovém případě přispívat k poškozování své žaludeční sliznice ještě anorganickým železem, natož kombinovaným s dalšími rizikovými komponentami, by byla megablbost.
Celkově prostě celé by to mělo být odraženo od zjištění skutečné příčiny anemie. Příjem anorganického železa má (byť velice diskutabilní a celkově hodně malý) přínos ještě tak u lidí, kteří mají extrémní nedostatek železa v potravě (tělo je pak schopno to vstřebávání mírně zefektivnit) a to je u Tebe (žiješ v ČR, ne?) tuze nepravděpodobné. Navíc v takovém případě by Tvé tělo především hladově skočilo po organickém železe a "nažralo" by to z toho a anemie se zbavilo. Takže by mělo být cílem hledat, jestli máš nějaké chronické ztráty (třeba gynekologické), nebo poruchu vtřebávání (třeba celiakie), nebo nějakou poruchu tvorby krvinek, nebo nedostatek B12...prostě tohle je základ.
Odpovědět