Re: Stavební materiály ve starších domech - zdravotní rizika?
Tady je vyjádření Státního zdravotního ústavu:
Radon je radioaktivní plyn, není vidět ani cítit, změří ho jenom citlivé přístroje. Vzniká přeměnou nestabilního uranu. V Česku jeho výskyt před rokem 1990 nikdo nesledoval, přestože jeho koncentrace je kvůli geologickému podloží v tuzemsku jedna z největších na světě.
Na vzduchu koncentrace radonu dosahuje asi jen deseti becquerelů (jednotka záření) na metr krychlový. V budovách, kam radon vniká i přes zdi a základovou desku, se však plyn hromadí a jeho koncentrace je tam až několikasetkrát vyšší.Celkem 30 % české populace je vystaveno vyšší koncentraci, než je průměrných 118 becquerelů. To pro ně znamená, že mají o 16 % vyšší riziko vzniku nádoru plic.
Studie WHO ukázala, že jde o druhou nejvýznamnější příčinu rakoviny plic hned po kouření. V Česku kvůli radonu ročně zemře 900 lidí.
Zdroj: Státní zdravotní ústav
Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/jedovaty-radon-v-domech-zabiji-cechy.A150308_142713_domaci_zt
Měření je možné zdarma:
"Koncentraci radonu si mohou lidé nechat zdarma změřit, což provádí právě Státní ústav radiační ochrany. Na stavební úpravy odstraňující radonové záření lze navíc získat dotaci od státu. Přesto se o nebezpečí zajímá jen málokdo."
Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/jedovaty-radon-v-domech-zabiji-cechy.A150308_142713_domaci_zt
Odpovědět