Re: Poradna na dárky
rišulko, jsi opravdu štědrá :)
neznám adresáty dárků, takže nedokážu moc posoudit, nakolik to jsou to věci, které obdarované potěší, to víš Ty:)
Zaujala jsi mě tou čističkou vzduchu. Je to, abych tak řekla, poněkud přeceňovaný předmět, byť svůj užitek mít může, zvlášť ta s dobrými filtry (dost velký je u ní spíš psychologický efekt). A při špatném používání se může stát škodlivou.
Jsou různé typy, k nejrizikovějším patří ionizátorové, protože produkují nejvíc ozonu. Sice výrobci (po dost velkém skandálu s čističkami někdy asi před dvěma lety? Kdy se ukázalo, jak jsou hladiny produkovaného ozonu zančně nad toxickým limitem) mají certifikovanou produkci ozonu čističkou pod limitem, ale - platí to, když je správně používaná, tj. v místnosti odpovídající velikosti, při puštění čističky by se mělo větrat, měla by se používat v místnosti, kde nejsou lidé (on se pak ozon dost rychle degraduje)... při nesprávném použití je snadné limit ozonu přesáhnout. A ozon je velmi škodlivý, pro lidi s dýchacími problémy obzvlášť (lidově ho máme spojený se "zdravým vzduchem", protože je ho dost velká koncentrace ve vzduchu po bouřce, kdy máme pocit, že vzduch je vyčištěný a psychologicky si to spojíme s ozonem - ve skutečnosti je po bouřce vzduch dobrý kvůli vymytí prachu deštěm + změnou poměru kladných a záporných iontů). Kvůli tomu třeba taková ta hlášení o znečištění ovzduší obsahují nejen koncentraci oxidů síry, popílku...ale taky přízemního ozonu.
Tj. pokud čističku, a pokud má ionizátor, tak s dostatečným poučením, jak to mají rodiče používat. Ozon je natolik toxický, že tím pádem funguje i dezinfekčně, tj. místnost, ve které nejsou lidé, vyčistit ozonem je rozhodně fajn, leccos to tam zahubí (ozon hubí v určité míře i covid, mimochodem, byť ta produkce čističkou vzduchu zas na covid není moc velká).
Jinak bezpečnější v tomhle případě je kvalitní HEPA filtr a svůj smysl má taky uhlíkový filtr. Nejlíp kombinace. Ale zase - je potřeba je správně používat, čistit a vyměňovat.
Pozor na veškeré zvlhčovače - opět, celkem dobrá věc při správném použití, v mnoha domácnostech je zvlhčení vzduchu potřeba, ale musí se udržovat a čistit, jinak se v té déle stojící vodě může leccos pomnožit a pak si to pěkně aerosolizuješ do místnosti.
Totéž platí pro difuzéry - hlavně pozor na ty, do kterých se přidávají aromatické oleje. Dá se říct, vlastně i šmahem, že přítomnost aromatických molekul ve vzduchu je škodlivá pro dýchací cesty. Některé víc, některé míň, ale čím míň toho vdechujeme, tím lépe pro nás. Nechci se do toho moc zaplétat, kdysi dávno jsem to už i tady rozepisovala ve velkém, o různých hodně škodlivých a těch méně škodlivých... nechci licitovat o tom, jeslti limonen je horší nebo leší než.. .prostě nejlíp to nepouštět do vzduchu vůbec. Jo, a je samozřejmě úplně jedno, jestli je daná aromatická látka "přírodní" nebo "umělá" (tím se občas prodejci zaklínají) - to je samozřejmě vcelku jedno, vadí obojí, je to tatáž chemikálie, bez ohledu na to, zda byla izolovaná z modřínového jehličí, nebo vyrobená chemickou syntézou.
Odpovědět