Re: Trvanlivost cukroví - zaslání do zahraničí
s vejci je potíž.
Kdysi nebyla tak riziková, salmonela nebyla vůbec tak častá. Rozšířila se různě s masovými chovy slepic plus nedodržování čistoty.
Takže kdysi byla syrová vejce menší problém. Navíc když se použila fakt čerstvě snesená, bez skladování (při němž můžou navlhnout a salmonela pak přes skořápku snáz pronikne...), tak taky bylo riziko menší.
Další věc je možná změna virulentnosti salmonel. Údajně (ale tady nedodám solidní zdroj, je to jen podle ústního sdělení:) ) kdysi býval průběh salmonelóz mírnější a začal se postupně zhoršovat a zatímco ubývalo pravého tyfu, tak průběh salmonelóz se zhoršoval a někdy začal skoro až připomínat tyfus. Znovu upozorňuju, že jsem k tomu nedohledávala žádné validní zdroje.
Salmonela v běžných úpravách typu sníh, bílková poleva... v klidu přežije. Ničí ji var (resp. teploty někde kolem těch 80 st.) a nízké pH, tj. existujou triky na domácí pasterizaci žloutků v mikrovlnce s citronovou šťávou... nezkoušela jsem. Bílková poleva se taky dá doplnit trochou citronové šťávy, to salmonely nerady.
Tj. je potřeba se postarat o to, aby nebyla v těch vejcích, které člověk použije.
tady bohužel - nejbezpečnější jsou klecová vejce, nejrizikovější domácí, mezi tím riziko stoupá s různou měrou kontaktu slepic v chovech.
Vejce v obchodech v ČR na tom nejsou tak špatně, díky očkování slepic proti salmonelóze.
Existují i různé varianty, jak vejce salmonel zbavit, než jdou do obchodů, různé formy ionizujího záření a tak, ale nevím, jeslti se vůbec teď něco z toho v ČR používá, při pokusech to tu zavést před lety to vedlo k velkým protestům a nevím ani, jak to dopadlo.
Odpovědět