24.10.2021 10:09:08 Černá kronika
Tady to pěkně vysvětlujeimunolog Thon
V posledních dnech hlásily laboratoře přes tři tisíce nově nakažených denně. Co na čísla říkáte?
Je to velmi nepřesné, protože se netestují lidé, kteří jsou očkovaní. Oni také přenášejí virus. Není politická vůle testovat i očkované, jenže pak nemá smysl to takto zjišťovat a měřit.
Takže očkovaní a neočkovaní podle vás virus mohou přenášet víceméně stejně?
Rozdíl tam je. Očkovaní mohou virovou nálož rychle snižovat. Od samého začátku ale víme, že očkovaní nejsou bezinfekční. Samotný termín bezinfekčnost není v pořádku. Vakcíny podávané do svalu nemohou zajistit takzvanou sterilizační imunitu (tento typ brání přenosu na další jedince - pozn. red.). Tahle informace k vakcínám se zpočátku nikomu nehodila. Důležité je, že očkování brání těžké formě nemoci covidu-19 a zabraňuje úmrtím.
Když jsme spolu hovořili v létě, říkal jste, že je naše společnost blízko dosažení kolektivní imunity. Čím si tedy vysvětlujete rychlý nárůst infikovaných?
To se nevylučuje. Kolektivní imunita v širším slova smyslu není pouze ta sterilizační. Pozor, to je velký rozdíl. Podáváním vakcín do svalu vytváříme systémovou imunitu, ale slizniční imunitu tím hned neovlivníme. Virus se na sliznici třeba v ústech může dál uchytit i u naočkovaného člověka, proto jej může přenášet.
Funguje tu kolektivní imunita ve smyslu, že už nejsme imunitně naivní. Neznamená to však, že bychom neměli být opatrní a mít léčbu, jako u kteréhokoli jiného virového onemocnění. Velmi dobře pomáhá lokálně i kloktání organicky vázaným jódem, běžně dostupným v lékárně. A to nejen na SARS-CoV-2 infekci.
Chápu tedy správně, že přestože teď mluvíme o třech tisících nakažených denně, je to z imunologického hlediska něco jiného než třeba loni na podzim, kdy se virus do populace teprve dostával? Jinými slovy, virus třeba mohu chytit na sliznici, ale protože už často nejsem z dřívějška imunitně naivní, nehrozí tak závažná forma covidu-19?
To jste přesně vystihl. S tím virem se opakovaně setkáváme, zároveň nám pomohly vakcíny. Tím pádem infikaci často zvládáme i jako takzvanou inaparentní (skrytou) formou. Člověk vůbec nemusí poznat, že se virem infikoval, nebo má jen mírné příznaky. Infekce tedy nutně neznamená rozvoj onemocnění. V té chvíli ale bohužel přenášíme, tím pádem virus v populaci zůstává.
Proto potřebujeme i léčbu. Zejména u rizikových jedinců s nadváhou nebo nekompenzovanou cukrovkou.
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/cisla-infikovanych-jsou-nepresna-zanedbavame-primarni-lecbu-covidu-rika-imunolog-178671#dop_ab_variant=1&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&dop_req_id=GhPNACpDIkm-202110240802&dop_id=178671&source=hp&seq_no=2&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz
Odpovědět