| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Otcovské fejetony: Interview s puberťákem

[<<Předchozích 60] Příspěvky 6170 z 157 [Dalších 87 >>]
petr
  • 
30.3.2004 13:30:20
:-)
na druhou stranu, když chci vzít na sebe nějakou zodpovědnost, což sex svým způsobem je, tak by mě neměl vadit stud v drogerii. pokud mi vadí, nejsem prostě na některé věci dostatečně vyspělý, ne? koneckonců nemusely nikde kupovat prezervativ, mohly upozornit svého kluka.
Kris
  • 
30.3.2004 13:24:25
:-))) já jsem taky ve znamení štíra a cigarety jsem tedy schovávala, moje parta se zdála mým rodičům více než pochybná a vlasy jsem měla obarvené na modro:-)))) - když se barva vymývala, tvořila odpornou zelenou:-))))) Tak hodně štěstí a pevné nervy:-))))
Bára
  • 
30.3.2004 13:20:11
:-) neříkám, že nevěděly, co je prezervativ:-) ale zkus se zeptat dneska nějaké čtyřicátnice, jak si ve svým 17 letech kupovala v drogérii prezervativ:-))))))) Ale jinak máš pravdu, že osvěta je důležitá už od malinka. Taky se mi líbilo, když paní učitelka ve školce velice citlivě vysvětlovala malým dětem, jak vlastně přišly na svět. A také se v tu chvíli vidělo, kdo z rodičů o tom s dětmi mluvil a kdo ne. Vzpomínám si, že když já byla v první třídě a hned první školní den se nás tehdy soudružka učitelka ptala, jak se při narození pozná, jestli je miminko chlapeček nebo holčička, jak děti odpovídaly něco v tom smyslu, že holčičky mají naušnice atd.:-)))) Nikdo neřekl přesný rozdíl, i když to většina dětí věděla, ale bylo to něco, o čem se prostě na veřejnosti nemluvilo... To se dnes již stát nemůže, tedy doufám:-)
Šárka
  • 
30.3.2004 12:40:47
U nás funguje něco podobného, jen ta věta zní: Co jsi měl (měla) dnes k obědu?". Samozřejmě není hlavním účelem zjistit, čím jsme já nebo syn zaháněli v poledne hlad. Jejím vyslovením startujeme povídání o všem možném. O škole, práci, kamarádech, plánech na víkend.
Většinou padne večer, před usnutím, kdy ještě chodím synovi (12,5) dávat dobrou noc. Na jednu stranu je to od něj opičárna, kdy oddaluje nezbytné spaní, na druhou stranu se právě v těchto situacích dozvídám ty nejdůležitější - problémy, trápení. Možná k tomu napomáhá i tma.

Pro uklidnění ostatním, po příchodu z práce se taky automaticky ptám, co škola, a dostávám podobné odpovědi.

Někde jsem četla, že dítě v pubertě prostě rebelovat musí. Pokud nenarazí na nějaké hranice doma, jde dál. Třeba k hranicím školního řádu nebo zákona.
petr
  • 
30.3.2004 12:35:57
ale vždyť já přece netvrdím, že se stavíte negativně k podávání informací, jenom jsme říkal, že je lepší když je mají.

A krom toho, osvěta je vždycky na rodičích, ani dnes se to na školách všude neučí, rozhodně ne na všech základních školách. Sexuální výchova přece začíná už v raném dětství, ještě před školou, nebo by měla a zodpovědnost za ní nemohou rodiče nechávat na škole, i když ve škole by měla být, protože ne každý rodič je zodpovědný.

Neříkej mi, že ty holky nevěděly co je prezervativ, ty se v Čechách vyrábějí přes sto let. Spíš neměly žádnou zodpovědnost a tu podle mě dnešní mladí mají v těhle věcech mnohem větší.




Boadicea
30.3.2004 12:28:32
S tymi zelenymi vlasmi moze este len zacat, ja som s neonovymi experimentami zacala v 18 :D.
Alexandra
  • 
30.3.2004 12:24:03
Autorovým zámerom iste bolo trochu odľahčene naznačiť rodičom pubertálnych potomkov, že podobné príznaky nie sú chorobné, a že z takéhoto mládenca stále ešte môže vyrásť rozumný dospelý.
Ja mám dcéru, narodenú v roku 1990, ako prvú, v znamení Škorpióna. Dosť veľa okolností na to, aby mala pubertu ako vyšitú. A že ju aj má - vždy musí mať posledné slovo, trieska dverami, uráža sa, odúva a nevynechá ani jednu príležitosť, aby mi odpapuľovala. Ale hovorím si - stále je to lepšie, ako keby nosila zelené vlasy, vláčila sa s pochybnou partiou a schovávala cigarety. Kým nosí primerané známky, školu neriešim ani sa na ňu nevypytujem, pripadala by som si ako jej dozorca. Stačí mi, že sa učí, športuje a má rozumné kamarátky. Keď má problém, príde za mnou sama, občas keď jej niečo vysvetľujem, alebo pomáham zorientovať sa v informáciách, cvične skontrolujem zošity. Viem, že väčšinu puberťákov škola vrcholne nebaví (je to jej chyba) a pripomínať si ju ešte aj vo voľnom čase a doma? Nikdy!
Radšej sa rozprávame o vzťahoch, o veciach mimo školy, celkovo o živote.
Dúfam, že nám to vydrží.
Všetkým podobne postihnutým rodičom posielam veľa trpezlivosti a schopnosti zakusnúť si do jazyka.
Čím budeme tolerantnejší, tým hladšie a bezbolestnejšie to skončí. Držím vám aj sebe palce.
Bára
  • 
30.3.2004 12:08:55
Tak o tohle mi teda zrovna nešlo... spíš o to, že dnes je svět otevřenější (naštěstí) ke všem otázkám a problémům, které můžou člověka v jeho životě potkat. Je více informací, větší svoboda, život je tak nějak "rychlejší". Život našich babiček byl rozhodně jiný... (a nebylo to až tak úplně tím, že se musely starat o hospodářství, vstávat ve 4 ráno atd. - můj pradědeček byl lékař a prababička jako mladá sloužila ve Vídni v zámožné městské rodině). Proč si děti vážily svého otce, i když to byl despota, který neváhal použít hrubých fyzických trestů a nikdy nediskutoval se svými dětmi o životě, o tom, co je trápí, na co myslí, co by chtěly...? Babička vždycky říkala, že "tohle" by si ke své mamince a tatínkovi (stále používá tyto zdrobněliny, i v tom je znát její vztah k rodičům) nikdy nedovolila. I moje maminka mi v době mé puberty říkala, že tohle by nikdy babičce říct nemohla atd. Stejně tak já si říkám, že bych tohle nikdy své mamince neřekla/neudělala... Proto mi přijde, že když generace po generaci tvrdí, že kdyby tenkrát jednali jako mladí teď, tak by to bylo nemyslitelné, že je to "horší a horší"... Jako by si puberta nesla sebou nějaké civilizační mutace:-))))))))) A proč je pro rodiče tak těžké "ztotožnit" se s pubertou svého dítěte, když ji sami zažili? Proč říkáme, že "my byli jiní"? Byli jsme tedy opravdu jiní, nebo jsou jiné spíš naše děti? Pokud se budu snažit svého pubertálního syna pochopit a více se mu v tomto období přiblížit třeba tím, že si "nastuduji" nové kapely a počítačové hry, styl oblékání, mluvu a zájmy puberťáků a všechno, co do této etapy jejich života patří, neřekne mi můj syn, že jsem třeba trapná? Víš co tím myslím? Má kamarády mezi vrstevníky a každý "dospělák" je prostě "jinej"... i když je to vlastní máma, která se snaží. Kamarádka měla podobný problém se svou dcerou, která její snahu nakonec ohodnotila takto: "OK mami, snažíš se, já to beru, ale prosim tě nech mě na pokoji a přestaň si hrát na mojí kámošku." Udělala chybu, když se snažila? Rozhodně ne, jak to vyplývá i z této diskuse... ale nikdo nemůže říct, jestli to či ono udělala správně nebo špatně. Protože to je individuální a pokud to na jedno díte platí a na druhé ne, je to samozřejmé, protože i děti jsou každé jiné a tak to přeci chceme ne? Chceme, aby z nich vyrostly samostatní jedinci schopní přijmout zodpovědnost za své jednání.
Agnes
  • 
30.3.2004 11:45:11
Ještě historku. Můj syn, dnes skoro 17, svěřuje se velmi sporadicky a nerad (občas ovšem když z něj něco vytáhnu vidím, že se mu hodně ulevilo) mi asi tak do deseti možná jedenácti let každý večer říkal: Ptej se mě, co bylo ve školce! Pocházelo to z dobu, kdy ještě skutečně do školky chodil, a já si k němu vždycky večer lehla a zpovídala ho. Tohle večerní povídání (i společné poležení před spaním) chtěl skutečně skoro do svých 12, a z recese jsme stále říkali tu větičku o školce. Povídání si o tom co bylo ve školce /škole bylo výrazem vzájemného vztahu. A o tom to je. Teď už je jinde, ale pořád se ho občas ptám, co bylo ve škole, i když vyvrací oči, a jsem si jistá, že když se delší dobu neptám, bere to jako že se nezajímám.
Myšlenka, že lidi sami řeknou co chtějí a není třeba se jich ptát je zcestná, ty dotazy ukazují zájem, a pak se líp svěřuje.
JaninaH
30.3.2004 11:36:11
Agnesko, Jitko,
děkuji za vaše názory, s kterými stoprocentně souhlasím. Od vlivem některých příspěvků (Monty, Petr), jsem začala přemýšlet, zda opravdu nejsem příliš velký "prudič" a nepřikládám přehnanou důležitost školním výsledkům dětí. Něco na tom je... Proto jsou pro mě přínosné i opačné názory, než je ten můj, za zamyšlení rozhodně stojí. Vím, že nedokážu svoje děti (ne)vychovávat, jak o tom píše např. Monty, ale znám i takové rodiče a jejich děti nejsou žádní vyvrhelové. Není to nic nového, tenhle věčný svár autoritativní a liberální výchovy. Podle mě to chce "zlatou střední cestu". Ale rozhodně je nefér říkat (a to se tu bohužel objevilo), že nějaký způsob chováni k dospívajícím je ten jediný správný, a chová-li se někdo jinak, je špatným rodičem.
J.
[<<Předchozích 60] Příspěvky 6170 z 157 [Dalších 87 >>]

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2024 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.