| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Vázat písek do otýpek

[<<Předchozích 80] Příspěvky 8190 z 159 [Dalších 69 >>]
BludickazBC
23.10.2011 11:33:38
Zas překlepy~f~ dochází mi baterie v klávesnici a ještě tu mám tlačítekchtivé batole, omlouvám se, ale snad to po mě přeluštíte.
BludickazBC
23.10.2011 11:32:09
omlouvám se za překlepy,
zápit = zápis
samozřejmně = samozřejmě
doppelr a dopton je to smé (napsala jsem to tak nepřehledně, že to může vzbuzovat dojem, že jde o dva různé způsoby)
cizinka1
23.10.2011 11:30:19
5procentni sance proto, ze zbytek z 80 procentu porodu jsou porody operativni planovane.
cizinka1
23.10.2011 11:28:41
Bludicko, tak tak, rozumime se. Chtela jsem dovysvetlit ty pojmy, ktere muzou byt interpretovane dvoji zpusoby.

Totiz casto lidi agresivni startuje na "ty nezodpovedne nany" ktere nevedi co chteji, a tvrdi ze nekde v prazske nemocnici zazili porod prirozeny - teda jen s PA a vaginalni cestou. Jednou kdyz jsem odpovedela, ze prirozene v prazske porodnici ani nahodou, proto ze tato metoda se tam nepraktikuje, jedna hodne se urazila a brala to velmi osobne. Ale jde vlastne o nedorozumeni, ty ktere vedi, ze je asi petiprocentni sance dle UZIS zvladnout to bez uterotonik, vedi, proc bezne metody vedeni porodu se vyhybat.

BludickazBC
23.10.2011 11:24:45
Jo a definice jsou můj kompilát z nejčastějších nedorozumění na která narážím na různých psaných diskuzích i diskuzích naživo, kdy diskutující nemají sjednocený slovník a vzniká debata já o voze ty o koze, protože pod tím názvem každý vidí něco jiného.
Nejběžnější záměna je právě u sousloví přirozený porod a neasistovaný porod.
Další častí záměna je, že spousta lidí se domnívá, že přirozený porodznamená porod mimo porodnici (přitom ten může probíhat v porodnici i mimo porodnici).
Aktivně vedený porod (porodníkem) je část medicínských porodů, ale dost potíží dokáže i porod nemedikový, ale třeba jen s omezením poolohy rodičky, takže medicínský porod je širší skupina než lékařem aktivně vedený porod.
BludickazBC
23.10.2011 11:18:40
Ano, takhle jsem to myslela s tím, že posoudit toho umí většinou právě zkušená PA, proto tam je jako strážce této hranice.
Komolikace, které sa dají rodit přirozeně nejsou z mého pohledu komplikace (i když MUDr Pařízek by asi říkal něco jiného~;)~:-D )
BludickazBC
23.10.2011 11:15:58
Aho, ale poslech doptonem je prováděný za účelem zjišťování srdeční akce plodu, tedy se s ním monitoruje stav plodu
monitorovat = kontrolovat, sledovat
monitorovat ozvy lze různými způsoby
kardiotokografem (kterému se hovorově říká monitor, takže asi možná máš na myslí monitorování kardiotokografem, které je nejvíce rušivé, takže nejméně žádoucí, vlastně má výhodu hlavně pro lékaře že zůstává záznam na papíře pro případné spory a stavu plodu během porodu a taky, když lékař a PA nemá čas, tak že nechá kardiotokograf zapisovat třeba půl hodiny a pak behěm 30 vteřin přečte zápit aniž by musela ztrácet čas s rodičkou)
dále se dá monitorovat dopplerem (i ve vaně).
Přirozený porod samozřejmně může končit operativně, ale pak už to není přirozený porod. Jen pokus o přirozený porod, který musel být z důvodů vážných komplikací řešen operativně.
Jasně KP ani VBAC není sám o sobě zábrana pokusu o přirozený porod (naopak právě u nich přirozeně vedený porod snižuje rizika oproti medicínsku (aktivně) vedenému porodu.
Zkušená PA na zjištění postupu dítěte a polohy dítěte pokud je tuto informaci třeba fakt nepotřebuje vnitřní vyšetření, pohmátne to přes břicho~;)
cizinka1
23.10.2011 11:12:52
Doplneni k druhemu odstavci: Pokud se objevi komplikace, KTERE ZNEMOZNUJI NORMALNI POSTUP PORODU ANEBO OHROZUJI NA ZIVOTE, nastupuje zasah...
cizinka1
23.10.2011 10:56:45
Bludicko, odkud jsou tyto definice?

Dle literatury, kterou jsem zvykla cist, mela bych prvnim dvem par vyhrad:

V prirozenem porodu se klade duraz za psychickou pohodu a fyzicke pohodli rodicky. I kontrolni procedury se povazuji za intervence - proto u nizkorizikovych se nepouziva CTG, pouze dopton nebo poslech. V klinice kde pusobil ten, kdo principy zformuloval a vysvetlil svetu -Michel Odent - prirozene se rodily i komplikovane pripady. Samozrejme, pokud se objevi komplikace, nastupuje zasah, ale neni to tak jak se interpretuje casto, ze poloha KP nebo nebo VBAC nemuze byt vedeny prirozene. Prirozeny porod, neni porod samotny, prirozeny porod je spise metoda vedeni porodu, a tak neni protimluv rict, ze i prirozene vedeny porod muze skoncit operativne.

Jeho protiklad spise bych nazyvala porodem vedenym aktivne (active management of labour). Ten take je spise metoda, a paradoxne muze probehnout nemedikovane a pouze s PA, pokud spada do tabulek. Kdyz za hodinu rodicka zvladne otevrit si predepsany centak, sankce nenastupuje. ALE: kontrola postupu porodu vaginalnim vysetrenim a pravidelne KTG jsou take intervence, u prirozeneho porodu z rutinnich duvodu nepripustne.
BludickazBC
23.10.2011 10:21:07
Přesně tak. Řešení je rodit v porodnici kde buď nějaká PA která působí i jako soukr. asistentka a má zkkušenosti s přirozeným porodem. (Ne každá PA to umí, mnoho z nich je asistentka "lékaře" u medikací, nikoliv asistentka porodu, která ví jak má může přirozený porod probíhat a co už je riziko vyžadující lékařský zásah a správné posouzení tohoto momentu rozhoduje o zdraví rodičky a dítěte.) Další možnost je dohoda a spolupráce s porodníkem, existují i osvícení lékaři, co přirozený porod umí a respektují, ale je jich též jako šafránu. A rozhodně lepší takový lékař než taková PA co o PP nemá ani ponětí.
Pro čtenáře kteří nevědí, co je přírozený porod přidávám čtyři definice:

PŘIROZENÝ POROD = asitovaný porod prováděný vyčkávacím a monitorovacím způsobem a volbou polohy rodičkou v souladu s potřebami dítěte a může probíhat jen pokud se nekomplikuje. S první komplikací se musí měnit v porod lékařský = medicínký = někdy i operativní (a léčený).
Proto v nejideálnějším případě (je-li to možné což je právě potíž v ČR, že to není možné všude) by měl probíhat v porodnici s přiměřeným vybavením pro případnou komplikaci.

MEDIKOVANÝ POROD často též nazývaný medicínský není každý porod v porodnici (jak se občas z názvu lidé mylně domnívají) ale je název určitého typu vedení porodu je porod ovlivňovaný zásahy z venčí (chemicky urychlovaný, vyvolaný...), smí probíhat jen v porodnici za přítomnosti lékaře (což neznamená, že tak probíhá každý porod za účasti lékaře, jen že jen lékař smí ordinovat prostředky pro řízení porodu. K medicínskémo porodu mohou být vážné důvody (nutné vyvolání porodu,..., nebo důvody kapacitní např. moc rodiček v jednu dobu, nebo zvykové tedy oblíbené "takhle to u nás děláme" popř. "jinak to nejde/neděláme"

OPERATIVNÍ POROD = porod sekcí, kleštěmi, vakuem
(Porody kleštěmi a vakuem mimochodem výrazně zvyšují riziko inkontinence u ženy. To už mi nemusíte věřit, ale pokud pohledáte, zjistíte pravděpodobně, že nejvyšší šanci na zakončení kleštěmi nebo vakuem mají medikované porody s umělým posílením kontrakcí a nevhodnou polohou rodičky, kdy dítě se dostane ve špatné pozici do polohy, kdy je pozdě na sekci, nejšetrnější řešení k matce i dítěti je pokus o přirozený porod a pokud je komplikace, tak místo medikace řešení sekcí rovnou nebo jen velmi citlivé a jemné "popostrčení medikací" aby se vyhnulo riziku kleští a vakua, vyloženě medikovaný porod má z tohoto pohledu význam jen tam, kde je z VÁŽNÝCH důvodů nutné vyvolání porodu a matka souhlasí s pokusem vaginálního porodu před sekcí i přes riziko použití kleští. CS zvyšuje rizika pro matku, ale kleště případně Kristellrova exprese též, také CS přináší riziko poporodní adaptace dítěte, protože dítěti pomáhá šetrný postup porodním kanálem s "nastartováním některých funkcí", ale tato rizika z CS jsou velmi malá v porovnání s riziky kleští a Kristellerovy exprese pro dítě, navíc v porodnici umí rizika s adaptací dítěte po CS, pokud na ně dojde, velmi dobře kompenzovat. Za zvážení obou dvou variant stojí snad jen to, že při plánované sekci má rodička i plodu jistotu, že porodí sekcí, kdežto při pokusu o vyvolání porodu je sice riziko kleští, ale není to jistota, určité množství medikovaných porodů proběhne poměrně šetrně k dítěti i matce. Takže tady by měla mít každá rodička možnost, zvážit co z toho raději.)

NEASISTOVANÝ POROD je porod, který se nechává probíhat sám, nemonitoruje se vůbec stav dítěte ani matky ani postup dítěte v porodních cestách a jeho výsledek je tímto plně ponechán na přírodním výběru, patologické stavy které pokud je nepostřehne VČAS sama matka a neodjede do porodnice (což je výrazně menšéí šance, než když je monitorována PA) při něm vždy končí špatně. (Nicméně dokážu pochopit takovou matku, která má zkušenost s komplikacemi u medicínského porodu bez volby polohy a cítí, že hodně z toho je dáno její fyzilologií a tu nezmění, tudíž je téměř jisté opakování scénáře od určité velikosti plodu, tak že pokud nesežene v dojezné vzdálenosti porodnici nebo PA která by jí umožnila přirozený porod radší riskne porod neasistovaný, kde riziko je jen při patologii, které chodí statiscky vzácněji než to, co zrovna jí a jejímu dítěti osobně hrozí z medikovaného porodu nbez volby polohy v jí dostupné porodnici. Jenže to z mého pohledu není selhání rodičky, ale fatální a testuhodné selhání systému péče o těhotnou a rodící matku a o šestinedělku.
[<<Předchozích 80] Příspěvky 8190 z 159 [Dalších 69 >>]

Komerční sdělení

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2024 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.