| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Diskuze : Peníze a bydlení : OSVČ a podnikání

  (?)
[<<Předchozích 30] Názory 3140 z 10900  [Dalších 10860 >>]
Fern 155759
21.2.2023 14:08:45
"já beru mnohem míň a daně platím mnohem víc."

- takhle to vidí všichni typicti zaměstnanci jako ty,aniž by tomu rozuměli a zkusili si to na vl.kuzi!
babi_ 48341
21.2.2023 14:00:22
Termixi, zásadní rozdíl zaměstnanec x OSVČ vidím v té odpovědnosti za sehnání práce - zaměstnancova pohoda versus OSVČ shánění klientů, nejistota, riziko - a na druhé straně pracovní řád (nadřízení, kolegové, Zákoník práce, atd…) versus svoboda.

Ale co se týká „zaměstnanec má placené svátky a dovolenou“ kdežto OSVČ je doma zadarmo nesouhlasím.

Zaměstnanci musí stejně jako OSVČ odvést takovou práci, aby na ty dny volny vydělali, zaměstnavatel si ty peníze nevycucá z prstu, ani je nedostane od státu.
Za odpracované dny dostane zaměstnanec méně peněz tak, aby zbylo i na jeho dovolenou a svátky.

Je zde stejný princip „podle pravidel“ pro zaměstnance versus „svobodná volba“ pro OSVČ.
Tedy zaměstnanec má ze zákona nárok na určitou dobu dovolené a svátky, víc volna dostat nemusí (ještě tedy překážky v práci, …), kdežto OSVČ si může zorganizovat poměr práce a volna podle sebe. Pokud si na celoroční živobytí vydělá za půl roku, má půl roku „placené volno“ (znám takové). Zaměstnanec, i když má dost peněz, aby si vzal neplacené volno, tak ho dostat nemusí – varianta je výpověď, čímž se ovšem volně přesouvá do situace OSVČ, tedy že si musí pak zavčasu najít zase práci.
Termix 105545
21.2.2023 13:48:55
Já to nemyslela konkrétně na tebe. Ale všeobecně. Mnohokrát jsem se s tím setkala.
Žžena 83005
21.2.2023 13:44:28
Inko,
ono u OSVČ existuje několik způsobů uplatňování těch nákladů atd. Jako dá se do toho proniknout, není to raketová věda, jen je to prostě "úplně jiný sport", než odvody zaměstnanců. Dá se to pochopit, ale moc se to nedá porovnávat.
Inka ..|-.|-.-|.- 141843
21.2.2023 13:42:03
To snad neznamená závist, že jsem se zeptala.
Termix 105545
21.2.2023 13:40:38
Výhoda paušální daně je v tom, že nemusíš podávat daňové přiznání a nemusíš sbírat všechny ty účtenky a doklady. Ale musíš si hlídat příjmy. Bez ohledu na náklady. Mně to vyhovuje.
Inka ..|-.|-.-|.- 141843
21.2.2023 13:39:46
Jsem jako zaměstnanec naprosto spokojená. Ale to neznamená, že nemůžu chtít pochopit, jak ty daně fungujou.
Termix 105545
21.2.2023 13:38:14
Inko, pozor, jsou teď tři pásma. To nejnižší, tedy do 1 000 000 je těch 6200. Ovšem 2 000 0000 to už je 26 000 měsíčně.

A hrubý plat zaměstnance není totéž co příjmy osvč. Jsem osvč jako hlavní činnost 16 let. Z příjmů musím taky zaplatit náklady. Tedy třeba v mém případě nájem, energie, počítač, telefon, webovky, různé online aplikace, učebnice, tiskárna, papíry....
A zisk je to, co mi na konci dne zůstane. Je to prostě jiné.
Nemám ráda závist a srovnávání zaměstnanců vůči osvč, protože ten druh práce je prostě úplně jiný. Kdysi jsem byla zaměstnaná a mám srovnání. Mně vyhovuje být osvč, protože jsem do jisté míry asociální, nemám ráda šéfy a chci si vše řídit sama. Ale je to jedna velká nejistota. Když mi studenti zruší lekci, prostě peníze nemám. Když jsou prázdniny a státní svátky, jsem doma zadarmo. Když chci volno, jsem opět bez příjmu. Hodněkrát jsem přemýšlela, jestli se nechat zaměstnat, ale už jsem bez kolegů tak strašně dlouho, že si myslím, že jsem nezaměstnanatelná. A taky abych měla jistotu, musím pracovat výrazně více než zaměstnanec. Já konkrétně mám týdně dcaapůlkrát více hodin než učitelé ve státních školách.
Prostě každá strana má své.
Levné sedací soupravy na Favi.cz - top výběr
77kraska 132593
21.2.2023 13:36:48
Inko, pro tyhle OSVČ to má pak dopady na důchod …negativni, mají proste málo odvedeno
Fern 155759
21.2.2023 13:15:29
Inko,a co ti brání to zabalit jako zaměstnanec a začít se mít konečně jak prasátko v zite co by ten "podnikatel"?!

Si to jen představ, to si sedíš ci lezis, sem tam otevřeš ústa,aby ti tam mohl vletet ten pečený Holub či alespoň 1xtvrtka grilcakurca....pohoda nekonečná. No a jen sleduješ,jak ti na účtu přibývají penízky.

Já fakt nevím,kdy ti nebozi zaměstnanci to konečně pochopi...a přestanou se na těch svých teplých jistých misteckach držet jak ves kožichu...proč asi...~5~
[<<Předchozích 30] Názory 3140 z 10900  [Dalších 10860 >>]

Komerční sdělení

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.