Přidat odpověď
Jo teď teprve koukám znovu na tu otázku. Pardon.
Vlastník statků prodá tyto za víc, protože jejich cena je zvýšena poptávkou. Mezi lidmi je více peněz, ale žádaných statků je omezené množství, proto jejich cena vystoupá. Rozdíl mezi cenou, dejme tomu "běžnou" a cenou zvýšenou v důsledku omezené nabídky a přebytku poptávky je právě ten "mimořádný zisk".
TŘEBA:
Prodáváš vejce po koruně za kus. Je to běžná cena na trhu a ty s ní taky počítáš pro plánování v rámci tvé vlastní drůbežárny. Najednou vyhoří největší drůbežárna, leader trhu. Z trhu zmizí polovina produkce, ale lidi chtějí pořád stejné množství vajec, které není. Nebo se zvýší platy a lidi začnou nakupovat vejce jak vzteklí.
Trh zareaguje zvýšením ceny vajec (přitom tvoje počáteční výrobní náklady jsou stejné). Najednou můžeš prodávat na 2 koruny kus. Rozdíl mezi 1 Kč a 2 Kč za prodané vejce ti vytvoří mimořádný zisk, který můžeš investovat.
Pokud jde o inflaci a ne o vyhoření drůbežárny (tenhle příklad teda jaksi kulhá, ale připadá mi jasnější), později začnou pochopitelně stoupat i ostatní náklady a roztočí se právě ten inflační kolotoč, který podle Keynese žene ekonomiku kupředu.
Předchozí