Přidat odpověď
Experiment pokračuje. A Z. Trachtová v reportáži popisuje výpravu za potravinami do kontejnerů.
Vybírání popelnic není jen doménou lidí bez domova. „Mě doma učili, že jídlo se nevyhazuje,“ říká Petr, který o peníze nouzi nemá, a přesto už léta žije jen z vyhozených potravin. „Je to divný pocit šlapat po jídle,“ poznamenává, zatímco klečí v kontejneru a do krabice skládá zeleninu, pečivo i jogurty. Jeho výpravu po kontejnerech zachycuje další díl seriálu Chudoba v Česku.
Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/dumpster-diving-v-praze-0ss-/domaci.aspx?c=A161124_114028_domaci_zt
„Supermarkety, nadnárodní společnosti ze své podstaty v kapitalismu a konzumní společnosti budou plýtvat potravinami a generování zisku bude jejich jediným cílem. To ale není důvod nesnažit se jídlo zachránit ať už formou dumpsterdivingu nebo zákazem vyhazování potravin,“ říká Aleš Vilímek z pražské pobočky Food Nod Bombs.
Z jídla, které členové iniciativy najdou v kontejnerech, vaří několikrát do týdne teplé veganské jídlo. „Rozdáváme ho všem lidem bez rozdílu, tzn. nejen lidem bez domova, důchodcům a sociálně vyloučeným, ale i náhodným kolemjdoucím, cestovatelům.. komukoliv, neptáme se a nerozlišujeme,“ vysvětluje Vilímek.
-----------------------------------------------------------------------------
Jak to mají sdružení Food Not Boombs s hygienickými předpisy? Rozdávají jídlo všem zájemcům, suroviny na jídlo získávají také z kontejnerů u obchoďáků.
Když si představím, jak se "kvůli EU" řeší jídlo v restauraci nebo jaké problémy mají malí celiáčci při školním stravování (povinné školení kuchařek), tak nevím, jak tohle může procházet. Určitě je fajn, že se najdou nadšenci ochotní vařit pro druhé, ale jak je to s hygienou a kvalitou těch prošlých nebo zkažených potravin?
Předchozí