Přidat odpověď
Ve čtvrtek jsme zrušili stromeček a ozdoby, betlémy, atd. Zůstala nám akorát velká vánoční Herrnhutská (Ochranovská) hvězda na balkóně, která se rozsvěcí pomocí dálkově ovládané a programovatelné zásuvky a v mé "kanceláři", bývalém dětském pokoji, ozdobená palma a taky jedna hvězda.
Mně se ty ochranovské hvězdy moc líbí: Je to Rombokubooktaedr s 26 stěnami, 18 čtverci a 8 rovnostrannými trojúhelníky. Ty jsou ovšem základnami pro trojboké a čtyřboké paprsky.
Spojuje hezkou matematiku, estetiku, protestantství a u mě doma i "Internet of Thinks".
Vznikla v městečku Herrnhut (česky Ochranov) kousek od hranic v Sasku, kam za protireformace uprchli tajní protestanti z Moravy a obnovili zde Jednotu bratrskou, církev vzniklou za Jiřího z Poděbrad krátce po husitsví na Chelčického základech. Po Bílé hoře byla Jednota bratrská považována za hlavního viníka povstání a byla ihned zakázána (zákaz luterství s ohledem na Sasko trval trochu déle). Proto museli všichni svobodní lidé, včetně jejího biskupa Jana Amose Komenského odejít do ciziny. Sedláci se měli za pomoci katolických pánů vrátit k pravé víře...
No a řada z nich udržela evangelické vyznání díky Bibli kralické apod.
Přišli na pozvání 1722, sto let po Bílé hoře a zažili zde několik Božích doteků. Hrabě Zinzendorf, jejich příznivec, jim pomohl přijmout v roce 1727 řády staré Jednoty a obnovit ji jako menšinovou církev. Žili hodně prostým životem, jak je vidět na jejich hřbitově nad městem, kde každý má stejný kámen.
A brzy přijali povolání k misii v celém tehdejším světe, vypravili se do Karibiku, na Cejlon, Madagaskar, mezi inuity na Labrador, Betlém v Pensylvánii v USA je původně jejich osadou. Britský parlament je uznal za pravou "Moravskou církev" a to jim otevřelo dveře do Ameriky ještě před vznikem USA. Chtěli tam, kam jiní kř. misionáři nejezdili.
A toto nadšení trvalo přes sto let. Díky tomu pro děti misionářů vznikl internát a v rámci výuky matematiky tamního učitele v roce 1821 napadlo vyrobit se žáky hvězdu. Ta původní snad byla ještě složitější, měla 110 paprsků. Výroba hvězd pak sloužila jako jeden ze zdrojů podpory Ta se pak rychle stala symbolem vánoc v celém Sasku a mnohde v Německu a ve světě v místech s tradicí Moravské církve.
Po demokratizaci Rakouska Uherska se mohla pak i Jednota bratrská k nám vrátit. První sbor měla myslím 1870 v Potštejně.
Předchozí