|
Všechny naše deníky
[<<Předchozích 10] Poslední články ze všech deníků 11 až 14 z 14
|
Atopický ekzém II. - léčba - 1.část | Seriál atopický ekzém |
|
Základ léčby atopického ekzému
Klíčem úspěšné léčby je sám pacient – měl by pochopit, proč u něj došlo k rozvoji AE a jaký je jeho pravděpodobný průběh. Najít si kvalitního dermatologa je důležité, pacient však musí být přístupný též režimovým opatřením.
REŽIMOVÁ OPATŘENÍ
Cílem je odstranit všechny zhoršující faktory, které odstranit lze. Pro rizikové rodiny, kde se vyskytují atopické projevy (AE, astma, alergie, atd.) je určen díl č. 4 – opatření v těhotenství a kojení – tedy opatření ještě před narozením příp. pacienta.
Potravinové alergeny jsou obvykle prvními alergeny, s nimiž se dítě setká. Strava souvisí s AE kojenců a batolat rel. často. Souvislost potravy s AE bude náplní dalších dílů.
Po 3 roce většinou (avšak ne vždy!!!) již nemá dietní opatření takový význam. Štafetu zhoršujících vlivů pak přebírají alergeny ze zevního prostředí a infekce. Ve školním věku se navíc negativně projevuje fyzická i psychická zátěž, stres. V pubertě mívají na průběh AE vliv ještě hormonální změny.
Ne všechny provokující momenty lze odstranit, proto je nutné se soustředit na ty ovlivnitelné:
1. PRANÍ - používejte HA přípravky (Titan sensitive, Persil sensitive, mýdlové ořechy, atd.) A i v případě kvalitních praček se doporučuje dávat navíc máchací režim, aby se odstranily stopy tenzidů.
AVIVÁŽ ekzematika vynecháme. Prádlo změkčí ocet (přidáme do přihrádky na aviváž), který navíc pomáhá odstranit zbytky pracího prášku. Na vůni prádla ocet vliv nemá. Pokud máme tvrdou vodu, do prací lázně přidáme prací sodu, která chrání pračku před vodním kamenem a zvýšuje účinnost praní. Lůžkoviny pereme na 60° (opatření m.j. proti roztočům)
2.KOUPÁNÍ- dodržujte tzv. pravidlo tří. Koupejte 1x za 3 dny, koupeme max.3 min a po koupeli promazat krémem do 3 min. Používáme koupelovou kosmetiku a krémy přímo pro atopiky - o kosmetice budou další díly seriálu.
3.OBLEČENÍ používejte jen bavlněné. Hlavně vlna velmi dráždí.
4. BAVLNĚNÉ NÁVLEČKY NA RUCE se hodí u nejmenších hl.v noci, kdy ekzém mnohdy nejvíc svědí (svědění je tím horší, čím vyšší je teplota v ložnici). Návlečky se osvědčily, stejně jako časté stříhání nehtíků dítěte. Lze je snadno ušít.
5. VYTVOŘTE DOMA "HA" PROSTŘEDÍ (roztoči, zvířata, atd.):
…lepší než koberce jsou omyvatelné podlahy (plovoucí, korek, atd.)
… pokud máme koberce, řešení je kvalitní vysavač
…přikrývky z dutých vláken (ne peří).
…na matrace (i molitanové) a na povlečení volíme v případě roztoč.alergie speciální povlaky (Pristine, atd.).
… v případě inhalačních alergií (hl.roztoči, srst, ale i pyl) pomáhá nemít doma žádného "chlupáče" (kočka, morče, pes, atd.) – chlupáč patří na zahradu. Dřív, než psa "odlifrujete" z bytu či zahrady, zkuste dát zvířátko na 14 dní přátelům a když se po návratu chlupáče zdravotní stav nezhorší, mějte zvířátko doma. Někdy se dokonce zhorší ekzém - psychika dítěte negativně zareaguje na absenci oblíbeného zvířátka. Takže rozumně - vyzkoušejte a uvidíte.
…pokud máte byt v prašné lokalitě, zvažte čističku vzduchu
…nekuřte doma
6. VLHKOST A TEPLOTA-optimální vlhkost doma je kolem 50% (vyšší vlhkost = možnost plísní). Vlhkost případně vyreguluje odvlhčovač nebo zvlhčovač vzduchu. Teplota - přes den kolem 21-22°C, noční teplota cca o 2°C nižší (zapocení zvyšuje svědivost AE). S tím souvisí i oblékání ekzematika- "nabalování" opět znamená zapocení. (Vlhký zátylek dítěte= přehnali jste to s oblečením).
7. PSYCHICKÁ POHODA- z vlastní zkušenosti vím, že "ZŮSTAT V POHODĚ" je občas extrémně těžké. Upřímně míněná rada proto zní: snažte se bojovat s AE (ať už režimová opatření, hledání alergenů, atd.), a při tom všem se pokuste zůstat aspoň trochu v klidu.
|
Více ... |
Vložil: KamZik dne 3.4.2011 | | Bez komentářů | Přidej komentář | |
|
|
Díl třetí - Atopický ekzém a potravinová alergie-1.část | Seriál atopický ekzém |
|
Díl třetí - Atopický ekzém (AE) a potravinová alergie
Ve věku 0 - 3 roky dítěte je AE rel. často spojen s potravinovou alergií. Alergen v potravě, nejčastěji pak BKM (bílkoviny kravského mléka), pak může způsobovat potíže, jakými jsou AE, kojenecké koliky, zvracení, průjmy (někdy i s krví ve stolici), event. dušnost, atd.
Než přikročíme k "návodu" (viz 5.díl), jak alergen v jídelníčku dítěte - popř.kojící matky malého atopika - zjistit, povíme si něco o trávicím systému, zvláště pak o střevě.
STŘEVNÍ MIRKOFLÓRA
Střeva jsou základním kamenem imunity, asi 70 - 80 %. Hostí tisíce druhů bakterií. Některé zde žijí trvale, jiné trávicím traktem pouze projdou, spolu s jídlem. Některé bakterie jsou škodlivé, jiné jsou nezbytné pro správné fungování trávicího traktu ("přátelské"). To vše vytváří tzv. střevní mikroflóru, která ovlivňuje zdraví člověka, zejména jeho imunitu.
Střevní mikroflóra se tvoří v okamžiku narození dítěte - již v průběhu porodu. Dítě porozené císařským řezem se osidluje bakteriemi z okolí později, díky sterilnímu prostředí na operačním sále. Proto tento způsob porodu může být jedním z negativních stimulů pro rozvoj atopických obtíží, je-li k tomu genetická dispozice.
V kojeneckém období tvoří 90% veškeré mikroflóry bifidobakterie, které dítě chrání před střevními infekcemi. Na růst bifidobakterií příznivě působí mateřské mléko. Později podíl bifidobakterií snižuje a mikroflóra se mění. Jejího stabilního složení se dosáhne asi po dvou letech života. Každý pak má svou vlastní mikroflóru, která ho potom provází po zbytek života a je pro něj unikátní.
PREVENCE ATOPICKÝCH PROJEVŮ DÍTĚTE
Atopie má tedy souvislost se střevem. Pokud se atopická žena chystá mít potomka, je vhodné pokusit se nastolit správné střevní mikroflóry (k rozvoji atopie dochází u geneticky predisponovaných jedinců již v těhotenství a časném poporodním období). K tomu napomohou pre- a probiotika, užívaná během těhotenství a kojení. O stravě atopické matky během kojení a těhotenství bude následují díl seriálu. Jeho hlavní poselství, především co se stravy těhotné a kojící maminky týče, připomíná staré známé motto "Všeho s mírou" - sterilní životní podmínky v kombinaci s přísnou dietou s úplným vysazením známých alergenů (hl.BKM, vejce, lepek, atd.) pouze z důvodu preventivního je pro vyvíjející se imunitní systém dítěte stejně nevhodné jako opačný extrém.
ROZVOJ ATOPICKÝCH OBTÍŽÍ DÍTĚTE
Procesu utváření střevní mikroflóry hned o narození významně napomáhá kojení. Ne každá maminka ale může kojit - miminko pak dostane umělé mléko. Do tělíčka dítěte pak vstupuje řada cizích, nových látek (hl. bílkovinné povahy), které u citlivých organismů mohou vyvolat přecitlivělost na některou tuto látku. Toto však může nastat už za plného kojení dítěte - dítě je senzibilizováno látkami, které sní kojící matka a předá tak ve svém mléce potomkovi. Nejčastěji jde o BKM.
Následně může dojít k příznakům, jako jsou např. ublinkávání, zvracení, průjmy (někdy i s krví ve stolici), koliky, neklid… Samozřejmě, ne každý neklid je příznakem potravinové alergie, stejně jako ublinkávání, atd. Pokud ale skutečně došlo k senzibilizaci organismu bílkovinou ve stravě a my tuto látku dále podáváme, může dojít vzniku alergie, která se může projevit ekzémem.
V této fázi většinou navštívíme kožního lékaře a obdržíme mast s kortikoidy. Využíváme jejich rychlý protizánětlivý a protisvědivý účinek. Kortikoid však AE neléčí - pouze potlačuje jeho projevy, a to jen po dobu, co jej pacient využívá. Pokud ale jde o AE, který souvisí s potravinovou alergií, taková dlouhodobá léčba důsledku, nikoli příčiny (=strava), nemá pozitivní dopad na zdraví malého atopika a na rozvoj dalších atopických obtíží (ty se netýkají jenom kůže, jak se mnozí čtenáři možná domnívají, ale posléze i jiných sliznic - a dostáváme se m.j. k již velmi rozšířeným inhalačním alergiím - pyly, roztoči, plísně, atd., astmatu, atd.) Je proto dobré včas zjistit, zda je kožní projev skutečně AE a že je skutečně odrazem potravinové alergie - a pokud ano, zahájit dietu s vyloučením dané potraviny z jídelníčku - tomu je věnován 5.díl seriálu) |
Více ... |
Vložil: KamZik dne 3.4.2011 | | Bez komentářů | Přidej komentář | |
|
|
Bezpečné a potenciálně alergizující potraviny | Seriál atopický ekzém |
|
...přehled bezpečných a potenciálně alergizujících potravin pro děti se zvýšeným rizikem vzniku alergií.
- Potraviny s nízkým alergenním potenciálem, tzv. HA
Obiloviny bezlepkové: rýže, kukuřice, pohanka, jáhly; lze sem zařadit i „nepravé obiloviny“ quinou a amarant jako cenné zdroje kvalitních bílkovin
Zelenina: brambory, cuketa, špenát, pastinák, fenykl, dýně, baklažán, brokolice, růžičková kapusta, květák, patizon, kedluben, okurka, čínské zelí,
Ovoce: jablka, hrušky, broskve, meruňky, meloun, vodní meloun, hroznové víno, třešně, švestky, borůvky
Maso: krůtí, telecí, králičí , jehněčí
Mořské řasy (hijiki, nori, aramé, atd.)- vynikající zdroj Ca při bezmléčné dietě, mají velmi dobrou využitelnost Ca; existuje Reis drink extra Ca (- zde vápník z mořských řas , mají ho v DM, 4 dcl denně dodají skvělých 480mg vápníku)-nově existují i např.Ovesné nápoje obohacené mořskými řasami (Zdravá výživa); mořské řasy používáme při vaření v malém množství, ale často - např.do polévek - do hrnce, kde vaříme polévku pro celou rodinu, stačí dát kousek řasy velikosti poštovní známky, oblíbené jsou Nori vločky- opět- stačí špetka
- Potenciálně alergizující potraviny
Obiloviny s lepkem: obecně lepek pšenice Triticum aestivum je považován za nejagresivnější (pokud HA dietu drží kojící matka, může jíst lepek, který do MM nepřechází. Vhodné je ale proložit klasickou mouku, tj.klasickou pšenici, jinými druhy obilovin -takže např.když je v receptu na buchtu psáno 600g mouky, dáme 300g mouky klasické a 300g mouky špaldové nebo ovesné nebo kukuřičné, atd.)
Mléko: kravské, kozí, ovčí a výrobky z mléka
Vejce: zejména vaječný bílek či výrobky z vajec
zelenina: chřest, celer, kapusta, žampióny, hrášek, paprika, křen, ředkvička, rajčata, kyselé zelí
Ovoce: citrusové plody, exotické ovoce jahody, angrešt, rybíz, maliny, ostružiny
Ořechy: vlašské, mandle, pistácie, kešu, lískové, burské
Ryby: včetně sladkovodních, mořské plody
Sója: včetně sójového mléka
Maso: uzeniny, vepřové maso, hovězí maso (může vadit při alergii na BKM), pozor- při alergii na vejce může alergizovat i kuřecí maso |
Více ... |
Vložil: KamZik dne 3.4.2011 | | Bez komentářů | Přidej komentář | |
|
|
Vápník - Ca | Seriál atopický ekzém |
|
Nejčastějším alergenem u dětí jsou BKM, bílkoviny kravského mléka - jak tedy dodat do stravy dostatek vápníku, když mléko a mléčné výrobky nesmíme? Není to takový problém, přestože denní spotřeba vápníku není nízká:
kojenci a děti............. cca 550mg/denně
dívky 13 - 19 let ....... 800mg/denně
chlapci 13 - 19 let .....1 000mg/denně
dospělí muži a ženy ..700mg/denně
kojící ženy .................550mg denně navíc
Srovnání: mléko …120 mg vápníku na 100g
"Alternativní" potraviny s Ca (v závorce poměr Ca na 100g potraviny)
mořské řasy (např.Wakamé - 1300mg, Hiziki - 1400mg, mořské řasy mají velmi dobrou využitelnost Ca; existuje Rýžový nápoj obohacený vápníkem z mořských řas , k dostání v DM drogeriích, 4 dcl denně dodají skvělých 480mg vápníku-nově existují i např.Ovesné nápoje obohacené mořskými řasami; mořské řasy jsou při bezmléčné dietě cenným pomocníkem - používáme je v malém množství, ale často - např.do polévek - do hrnce, kde vaříme polévku pro celou rodinu, stačí dát kousek řasy velikosti poštovní známky, oblíbené jsou Nori vločky- opět- stačí špetka), mandle (240mg), sušené meruňky (87mg), vlašské ořechy (94mg), lískové ořechy (140mg), sezam (700 mg), semínka slunečnice (110mg), sardinky v oleji (354 mg), mák (1400mg), cukrová melasa (550mg), fazole, hlávkový salát, pórek (80 mg), pomeranče (1 l pomerančové šťávy obsahuje plnou denní dávku vápníku dosp.člověka), fíky sušené (193mg), brokolice (105 mg), kapusta (115mg), celozrnný chléb (54mg), kedlubny (68mg), dušené zelí (212 mg), listy pampelišky (170mg - v těch je více vápníku než ve špenátu), špenát (125mg, vápník ze špenátu je ovšem obtížně vstřebatelný), merlík chilský (quinoa), amarant (341mg) a vaječné skořápky (které se dají rozdrtit na prášek a přidat do jídla - pro zajímavost - naše babičky to dělaly tak, že vaječné skořápky nejprve rozdrtily na prášek, poté přidaly citronovou šťávu - prášek se rozpustí za cca dva dny a takovýto výluh je pak plný Ca - na bázi vaječných skořápek je kvalitní preparát BIOMIN H, kterým lze suplementovat vápník, pokud je potřeba), atd.
Vápník v tekutinách
Pití tvrdé vody může poskytovat 200mg vápníku denně, ale měkká voda neobsahuje skoro žádný (v ČR je ale pramálo lokalit s měkkou vodou). Určité minerálky také mohou dodat dobře využitelný vápník - např. kojenecká voda Fromin (74mg/l), atd. Z čajů - Rooibos, Lapacho čaj obsahuje Ca, Lapacho ale není vhodný pro děti do 3 let a kojící ženy a těhotné.
Vápník a hořčík
Vápník potřebuje k svému vstřebání další prvek- hořčík (Mg). Z hlediska dobré vstřebatelnosti obou prvků není správné konzumovat potraviny bohaté na Mg souběžně s potravinami bohatými na Ca - chybou je například celozrnný (=na Mg bohatý) loupák zapíjet Reis drinkem s extra Ca nebo ho pojídat s jogurtem, atd. Kromě Mg jsou ovšem důležité i další prvky (vitamín D, fosfor, zinek, atd.) a také pohyb.
Na vylučování vápníku z těla se negativně podepisuje kofein, alkohol, přílišné solení, nadužívání antacid, nadměrná konzumace kyselinotvorných potravin (cukru, produktů z bílé mouky, coca-coly, ale též masa). Pozor též na nadměrnou konzumaci šumivých nealkoholických nápojů.
Pro zdraví kostí nepříliš vhodný a nevyvážený poměr minerálů bývá vyčítán právě mléku, takže pokud budete konzumovat stravu bohatou na zeleninu, luštěniny, semínka, celozrnné výrobky, které dodají hlavně hořčík tolik potřebný k dobrému využití vápníku v organismu, nemusíte se nedostatku Ca obávat. |
Více ... |
Vložil: KamZik dne 3.4.2011 | | Bez komentářů | Přidej komentář | |
|
|
[<<Předchozích 10] Poslední články ze všech deníků 11 až 14 z 14 |
|