| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Platnost darování před úmrtím

 Celkem 29 názorů.
 Tylity 


Téma: Platnost darování před úmrtím 

(22.7.2011 16:30:14)
Matka - již v požehnaném věku, se nechala synem přesvědčit a došlo k převodu jejího domu na něj. Měla však děti 2. Druhé dítě, dcera, o transakci sice věděla, ale matkou byla přesvědčována, že se s ní bratr vyrovná - že o nic nepřijde, tak nic neřešila - matka žila a nechtěla jí dělat problémy. Leč matka zemřela, dcera nikdy nebyla účastníkem nějakého dědického řízení - nikdy s ní nikdo nevypořádával majetek po matce. Vše dnes vlastní bratr a ona sestra se cítí poškozena.
Je možné tuto situaci nějak řešit? Nejde o můj příběh, ale prostě nevím, jak se v takovéhle situaci zachovat. Nevím, co bych té paní poradila. Ale spravedlivé mi to nepřijde ani trochu - v té souvislosti mě jen napadá - co je vlastně spravedlivé? Nic.
 cheyenne 
  • 

Re: Platnost darování před úmrtím 

(22.7.2011 16:38:21)
Chápu, že se cítí poškozená a že to vnímá jako nespravedlnost. Na druhou stranu matka byla zletilá a svéprávná, když se rozhodla naložit se svým majetkem za svého života tak, jak naložila.
Darovací smlouva platná je - existují důvody, pro které by mohla být neplatná, avšak určitě ne proto, že darováním poškodila své potencionální dědice.
O započtení daru tu už bylo mluveno. Pokud z dědictví nic moc nezbylo, není proti čemu započítat.
Proč ji nepřizvali k dědickému řízení - důvodů může být více, neznám bližší okolnosti.
 Markéta, kluci 9 a2 
  • 

Re: Platnost darování před úmrtím 

(22.7.2011 16:40:20)
Tak to neporadím. Ale chtělo by to znát všechny okolnosti. Třeba moje tchýně převedla na manžela její domek, jenže my jsem pak zaplatili celkovou rekonstrukci (více než 1 mil. Kč)a babička s dědou v něm dodnes díky tomu komfortně bydlí (před rekonstrukcí v baráku nebyla ani voda). Rekonstrukce proběhla před cca 12 lety. Nějakou finanční kompenzaci dcerám dala, ale nic moc to asi nebylo. Tržní cena domku dnes bude tak zhruba ten milion, je to levná lokalita. A možná se bratrovy sestry budou taky cítit ukřivděné, co já vím.
 Markéta, kluci 9 a 2 
  • 

Re: Platnost darování před úmrtím 

(22.7.2011 16:42:17)
A mám teda pocit, že nejlepší je nepřevádět na nikoho nic, protože vždycky se někdo cítí ukřivděný.
 Inka 
  • 

Re: Platnost darování před úmrtím 

(22.7.2011 16:55:41)
Proč jí nepřizvali k dědickýmu řízení je divný, ať se zeptá notáře.
 X E N A 


Re: Platnost darování před úmrtím 

(22.7.2011 16:57:17)
Pokud nechtěla dělat problémy tenkrát, tak teď ať se s tím co nejdřív vyrovná.
 Ajlina 
  • 

Re: Platnost darování před úmrtím 

(22.7.2011 17:08:41)
to že nebyla přizvána k dědickému řízení je protizákonné, neumím si představit, jak k tomu mohlo dojít,zřejmě jí sourozenec zatajil, což je trestný čin...může dojít na okresní soud příslušný místem, na dědické oddělení a nechat si předložit celý spis, tam zjistí více, dary za života se mají zohlednit v dědictví, pokud jeden sourozenec něco dostal a druhý ne, započítává se to, i movité věci jsou dědictvím...
 cheyenne 
  • 

Re: Platnost darování před úmrtím 

(22.7.2011 17:16:37)
Ajli, já si takovou situaci představit dokážu. A to v případě, že zůstavitel zanechal majetek nepatrné hodnoty, pak je účastníkem řízení pouze ten, kdo se postaral o pohřeb. Viz §175b o.s.ř. poslední věta.
 Ajlina 
  • 

Re: Platnost darování před úmrtím 

(22.7.2011 17:23:25)
Cheyene, ale stejně se měla jako dědic v první řadě přizvat aspoň k tomu prvnímu jednání nebo nemusí? To taky tam já můžu napochodovat a říci ono po našich nic nezbylo a ségra se to ani nedozví...Přitom i v movitých věcech může být značný majetek, starožitnosti, obrazy a nějaká hotovost...
 Inka 
  • 

Re: Platnost darování před úmrtím 

(22.7.2011 17:24:56)
Nemusí se přizvat, když je majetek nepatrný.
 Ajlina 
  • 

Re: Platnost darování před úmrtím 

(22.7.2011 17:29:04)
no jde o to, jak se notář dozví, že je skutečně ten majetek nepatrný, to může sice jeden sourozenec ve vlastním zájmu tvrdit, ale realita může být jiná
 Inka 
  • 

Re: Platnost darování před úmrtím 

(22.7.2011 17:32:56)
Tak to se musí ten druhý ozvat. Normálně zavolat notáři, při každém objeveném předmětu dědictví se řízení znovu otevírá.
 cheyenne 
  • 

Re: Platnost darování před úmrtím 

(22.7.2011 17:32:03)
Ajili, notář postupuje tak, že nejprve pozve k předběžnému šetření vypravitele pohřbu a s ním uskuteční rozsáhlý rozhovor zaměřený zejména na pozůstalé a majetek. Také zjišťuje, zda nebyla zanechána závěť v registru, zda neexistuje listina vydědění apod. Pokud se od tohoto člověka dozví, že žádný majetek (nebo majetek nepatrné hodnoty) nebyl zanechán, pak postupuje v souladu s o.s.ř. a účastníkem řízení je jen a jen ten, kdo se postaral o pohřeb. Tedy pak účastníky není ani další z potomků, prostě nikdo další.
To, že různý movitý majetek (který není zapisovaný do žádného registru, tedy hotové peníze, starožitnosti...) osoba, která má tento majetek ve své moci, nepřizná, to je jiná věc a notář je proti ní asi dost bezmocný.
Obzvláště zajímavá situace je, pokud se na některého z dědiců zapomene. I na to zákon pamatuje a takovou situaci řeší, poměrně krkolomně .-)

 Ajlina 
  • 

Re: Platnost darování před úmrtím 

(22.7.2011 18:07:00)
jenže u nás jsme třeba vypravovali pohřeb my se sestrou,objednávali jsme ho obě osobně na pohřební službě společně, jenže pak se paní na pohřebce zeptala komu má poslat fakturu, když každá bydlíme jinde, tak jsme se dohodly, že sestře, když bydlí v tom městě odkud byla pohřební služba, vlastně dodnes a to je 8 měsíců po pohřbu mě nikdo nepozval, ale těžko se to odehraje beze mě, protože tam jsou nemovitosti, ale prostě ten kdo vypravuje pohřeb nemusí být třeba ten kdo je uveden na faktuře..a tak dále :o(
 Ajlina 
  • 

Re: Platnost darování před úmrtím 

(22.7.2011 18:10:50)
jenže já se svým sedmým běžícím rokem čekání na dědictví nedivím už ničemu...
 Inka 
  • 

Re: Platnost darování před úmrtím 

(22.7.2011 18:14:09)
Tak si zavolej notáři, u soudu ti normálně řeknou který notář to má na starosti.Proč čekáš 8 měsíců
 Ajlina 
  • 

Re: Platnost darování před úmrtím 

(22.7.2011 19:34:55)
já vím, který notář to má na starosti jenže stejně s tím nelze nic dělat dokud nebude ukončeno přechozí dědictví a to běží mnoho mnoho let
 cheyenne 
  • 

Re: Platnost darování před úmrtím 

(22.7.2011 18:30:35)
On ten notář holt někde začít musí. Osoba, která vypravuje pohřeb, je obvykle tou nejbližší osobou k zůstaviteli. Notář nemá možnost zadat si do PC jméno zemřelého, aby mu vyjely veškeré příbuzné osoby.
Není nic snazšího, než se notáři připomenout.
 splechtulka & M+J+R 


Re: Platnost darování před úmrtím 

(22.7.2011 18:36:12)
Je to tak, já platila fakturu za pohřeb a mě si notář pozval, zbyl jen majetek nepatrné hodnoty tak jsem podepsala že nic nezbylo a dědické řízení se zastavilo. A sourozenci nemuseli nikam.
Jinak jsem slyšela že podle nového zákona se budou dědit i dluhy, nebude možnost to odmítnout.Jak prý k tomu věřitel přijde, když dědici dluh odmítnou.
 Tylity 


Re: Platnost darování před úmrtím 

(23.7.2011 9:49:38)
Počkej, dědictví jako takové je možno odmítnout - tedy pokud zdědím závazek (dluh), tak nepřijmu celé dědictví (ani aktiva, ani pasiva) - nikdo mě nemůže proti mé vůli nutit něco přijímat..
 DENISA + 2 
  • 

Re: Platnost darování před úmrtím 

(22.7.2011 17:53:00)
Nevim co se ti na tom nezda. Toto je naprosto bezny a velmi casty zpusob jak se rodice zachovaji v pripade "rozdeleni" majetku, tak, aby se k majetku dostal jen ten, ktereho oni si preji a neresilo se dedicke rizeni. Tatovych pripadu a daleko nespravedlivejsich uz bylo, ale pokud nebyli prohlaseni za nesvepravne, tak s tim nikdo nic neudela. Je dost pripadu, kdy se jedno z deti staralo leta o nemohouci rodice, zatimco druhe prijelo jednou za rok na navstevu, a po smrti dotycnych se ten starostlivy dozvedel, ze dum je davno napsany na toho, kdo se nestaral ani za mak.
 Ajlina 
  • 

Re: Platnost darování před úmrtím 

(22.7.2011 18:09:18)
Deniso, nemáš ale úplně pravdu, protože i darování za života se u dědictví řeší
 DENISA + 2 
  • 

Re: Platnost darování před úmrtím 

(22.7.2011 21:30:42)
To je sice pravda, ale je jasny ze kdyz chteji jednoho obdarovat, tak mu daji vsechno a pak zapocet daru neni k cemu zapocitat.
 Liška s banem :) 


Re: Platnost darování před úmrtím 

(22.7.2011 18:06:11)
Proč nebyla účastníci dědického zřízení? Byla nezpůsobilým dědicem? Např. vyděděná, dědictví se vzdala, apod.?
 Tylity 


Re: Platnost darování před úmrtím 

(23.7.2011 9:58:38)
Nevím, proč nebyla účastníkem dědického řízení - je to již paní důchodového věku - ale zřejmě, jak to tady čtu od ostatních, tak její bratr zařídil pohřeb a dále uvedl, že po zůstavitelce nezbl žádný majetek (osobní věci byly zřejmě mizivé hodnoty a její platební kartu měl v držení již za jejího života). Bratr žil se zemřelou matkou v jedné vesnici, paní odešla za manželem do vzdáleného místa.
Jinak jsem nevěděla skutečnost, že se dary za života započítávají na budoucí dědictví - pokud tedy nějaké hodnoty po zůstaviteli zůstanou.. Díky za ty informace..
Ale v tomto případě po zůstavitelce zřejmě nic nezůstalo a tak není na co apočítávat - a nějaké sliby, co jí syn ohledně sestry dal, může paní zapomenout..

Já vím že ta situace je jak je a paní s tím nic nenadělá, jen zkouším, jestli to mám v hlavě dobře srovnané a jestlib tady někoho nenapadlo nějaké řešení - kdyby existovalo..

Díky moc všem.
 Hrouda 
  • 

kdyby byl svět spravedlivej  

(22.7.2011 18:09:36)
tak jsme s Palac nekolikanmilionářky. To není přehnaný. Celou story tu nebudu vypisovat, ale základ vznikl taky v protěžování jednoho potomka, pak už se cesta najde. Dotyčný navíc takto nenaložil s majetkem, který sám vydělal, ale jen ho získal v restituci po člověku, který by si jednoho z vnuků určitě nepřál nechat úplně ale úplně bokem.
 Dandy+Vojtíšek a 3 Mušketýři 


Re: Platnost darování před úmrtím 

(22.7.2011 18:35:54)
na tom ale není nic divného. Matka převedla na jedno dítě takto to co chtěla ... řeči co byly že nikdo nezůstane "ochuzen" jsou jen řeči, se kterýma se teď už nedá nic dělat. Pokud po zemřelé nezůstal žádný majetek tak nikdo další přizván není.

Když zemřala babička byla u advokátky jen maminka moje, která zařizovala pohřeb (už ne její druhý syn můj strýc). Moje maminka jen řekla co po babičce zůstalo (nic, bydlela celý život u našich a opravdu nic neměla) a dál se nic neřešilo.

Stejně tak když zemřela tchýně, byla u "sezení" jen švagrová (její dcera) a můj manžel nebyl nikde, protože vlastně k žádnému dědení nedošlo.
 Tylity 


Re: Platnost darování před úmrtím 

(23.7.2011 10:05:48)
Když mi zemřel tatínek (bydlel u bratra, ale ten dům jsme s bratrem vlatnili napůl, jen o tam měl bydliště a já ne) - tak nás notářka pozvala oba a bratr s mýmvědomím a souhlasem (podepisovala jsem to) nahlásil majetek nepatrné hodnoty - tatínek měl třeba roky starou TV, oblečení, staré zařízení bytu) - nikdy jsme s tímto problém s bratrem neměli, ale ten postup u notářky byl, že jsme to tam museli přiznat a podepsat oba.

Mimochodem, ta zemřelá paní byla tak stará, že podepsala vše, co jí syn předložil - prokticky už byla neschopná o čemkoli soudně rozhodnout... Nebyla to její vůle darovat dům, byla do toho synem vmanipulována, takový pocit jsem z celého příběhu měla.

Ale i tak - nic se s tím prostě nedá dělat, že? Je to, jak to je. Nic neobjevíme, co by té paní šlo poradit..
 Spiklenec slasti 
  • 

Re: Platnost darování před úmrtím 

(22.7.2011 19:07:00)
Dělat s tím nejde nic.
„Spravedlivost“ rozhodnutí zesnulé nelze posoudit, pokud člověk nezná celou pravdu - např. do jaké míry se o matku staral syn a do jaké míry dcera.

Je ovšem pravda, že tu a tam se stane, že někdo zneužije rozpoložení starých lidí - ať způsobeného senilitou či jen pocitem osamělosti apod. - a majetek si tímto způsobem přivlastní. Ex kdysi řešila podobný problém, kdy babička v náhlém hnutí mysli chtěla vše odkázat jedinému vnukovi (který předtím na ni celou dobu dlabal). Bohužel, pokud se tak člověk rozhodne, lze pouze napadnout jeho svéprávnost - což není jednoduché a málokdo se k tomu navíc odhodlá, z pochopitelných důvodů. Po smrti dotyčného už se nedá dělat vůbec nic.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2024 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.