| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Darování 1/3 RD

 Celkem 12 názorů.
 Lenďula 


Téma: Darování 1/3 RD 

(22.11.2011 13:56:39)
Dobrý den,potřebovala bych pomoc při řešení tohoto problému. Vše začalo před 6ti lety, kdy jsme si já a můj manžel vzali hypotéku, jako zástava se použil RD který patřil výlučně otci,ten se zástavou souhlasil,vše bylo v bance ošetřeno smlouvou.Bohužel otec před 2 roky zemřel,podle zákona byl RD rozdělen na tři díly mezi mne, matku a bratra, kteří v domě stále bydlí a žijí. Já mám vlastní dům a ted bych se chtěla té své 1/3 zbavit, darovat ji.Nevím ale jak postupovat.Zástava je podepsaná jen již zemřelým otcem, nikdo jiný ji znovu nepodepisoval.Neměli by ji podepsat znovu noví majitelé RD, tj. já, matka a bratr? Co se stane pokud by oni dva se zástavou nesouhlasili? Dá se nějak tato zástava třeba v případě nějakých velkých neshod mezi rodinou z katastru na jejich žádost vymazat a mě tím zkomplikovat život? Nebo může zástavu vymazat jen banka ve které je hypotéka a která bude řádně splacená?Vůbec netuším co dál, jestli ta zástava v tom bude dělat neplechu a jestli musím prvně do banky a tam nechat vystavit novou smlouvu na zástavní právo v bance a nechat jí podepsat námi všemi.Z nemovitosti nemám nic, jen spoustu starostí a jelikož mám dost vlastních, chtěla bych svůj podíl darovat matce a bratrovi. Jak dál postupovat? Děkuji
 Ajlina 
  • 

Re: Darování 1/3 RD 

(22.11.2011 14:02:54)
můžeš třeba zástavu dát na jinou nemovitost, vždyť jste něco za tu hypo koupili, ne? tak na tu a tahle pak bude čistá
jinak zástava tam zpstala i po převedení na jiného majitele, to bance nevadí
 Lenďula 


Re: Darování 1/3 RD 

(22.11.2011 14:10:17)
Hypotéku platíme teprve 6 let a ještě dalších 24 let platit budeme. Mně jde spíš o to jestli zástava nevadí nějakým způsobem v tom když budu tu 1/3 chtít darovat? Jinak ničím jiným ručit nemohu, ručím právě tou nemovitostí na kterou byla hypotéka a ještě ten dům který je právě z 1/3 můj (dům rodičů, ted tedy matky, bratra a mě). Nevím jestli lze prostě napsat darovací smlouvu, nechat na ní ověřit podpisy na úřadě a ten kdo tu 1/3 dostane, což je matka a bratr tak to pak nechá zapsat v katastru. Lze to tak nebo tam ta zástava bude dělat problém?
 Jana39 


Re: Darování 1/3 RD 

(22.11.2011 14:21:16)
Musíš banku předem požádat o vydání souhlasu s darováním nemovitosti a ta pak vydá souhlas a ten spolu s darovací smlouvou dáte na katastr. banka k vydání souhlasu jistě bude potřebovat alespoň návrh té darovací smlouvy. V darovací smlouvě musí být uvedeno, že na něm vázne zástavní právo ve prospěch té banky.
 Ajlina 
  • 

Re: Darování 1/3 RD 

(22.11.2011 14:22:59)
souhlas s Janou :o)
 Ajlina 
  • 

Re: Darování 1/3 RD 

(22.11.2011 14:22:16)
to jste si brali na rekonstrukci toho domu, protože na koupi asi ne, když dům patřil otci? můžeš darovat i dům se zástavou, akorát to musí být zmíněno v darovací smlouvě a s bankou bych to projednala, že dům na které vázne vaše zástava převádíš na jiného vlastníka...
 Lenďula 


Re: Darování 1/3 RD 

(22.11.2011 14:24:45)
Můj otec vlastnil dům, na ten byla zástava kvůli naší hypotéce. otec zemřel a já zdědila 1/3 toho domu kd eje zástava. tu 1/3 bych hctěla darovat mezi matku a bratra.
 Ajlina 
  • 

Re: Darování 1/3 RD 

(22.11.2011 14:48:43)
zřejmě jsem extra natvrdlá, ale na co jste brali tu hypotéku? ta se bere na koupi nemovitosti nebo na rekonstrukci, a když jste jí nebrali ani na koupi domu ani na rekonstrukci, tak to prostě nechápu, když ten dům byl tatínka
 Lenďula 


Re: Darování 1/3 RD 

(23.11.2011 7:11:50)
Asi jsem to napsala špatně. Dům byl tatínka, ale já si hypotéku brala n ajiný dům, ten je v zástavě kvůli té hypotéce a ještě je v zástavě i dům tatínka. Ten zemřel a já z toho jeho domu který slouží jako zástava k mému domu zdědila 1/3 kterou bych chtěla darovat. Snad je to již srozumitelné.
 Arien 
  • 

Re: Darování 1/3 RD 

(23.11.2011 18:22:57)
Ano bylo to srozumitelné:)) Potřebovali jste prostě vyšší hodnotu zástavy, nic neobvyklého.
Převádět nemovitosti lze i se zástavou, to ničemu nebrání, jen je potřeba aby to bylo ve smlouvě tady darovací uvedeno, jinak to katastr nevezme. Možná by bylo dobré nechat si to sepsat u právníka. Bance změna vlastníka nijak nevadí, ale v zástavní smlouvě je většinou uvedeno že se jí takové skutečnosti mají oznamovat (pod pokutou), tak jim to stačí sdělit.
Dědicové dům zdědili se zástavou, takže těžko mohou něco namítat, bylo to právo předešlého majitele se tak rozhodnout. Zrušit to sami o sobě nemohou.

Každopádně můžete v určitém čase požádat banku o zrušení této zástavy, jakmile dluh dostatečně klesne. Povolí to jakmile bude vyhovovat hodnota pouze vašeho domu v poměru k zůsttaku dluhu, kolik je to procent jste museli vědět když jste úvěr brali, nebo vám to řeknou v bance, podmínky se taky mohou v průběhu let měnit.
 DaVinci 


Re: Darování 1/3 RD 

(22.11.2011 14:04:58)
Nejsem právník, ale beru to z pohledu, že když někdo přijímá dědictví, přijímá i závazky z dědictví plynoucí, tedy přijímá dům se zástavním právem. Spíš bych se ptala v bance, jestli není možné zástavu z domu sejmout. Protože už je část dluhu umořená, protože mohu nabídnout jako zástavu jinou nemovitost a pod.
 Ivana30 


Re: Darování 1/3 RD 

(29.11.2011 10:32:52)
.

Komerční sdělení

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2024 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.