| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Historie, učitelka života

 Celkem 18 názorů.
 Filip Tesař 


Téma: Historie, učitelka života 

(15.12.2013 11:55:51)
Poslední dobou na mne začíná být až příliš hlasů, tvrdících, jak jsou všichni politici špatní, a k tomu mávnutí rukou, že s tím nelze nic udělat. Chci proto nabídnout taky příklady těch, kteří se něco udělat rozhodli.

Hrdinové byli a jsou, je jich málo, každý hrdinou být nemůže. Přesto však hrdinové nejsou jen anomálií a výjimkou potvrzující pravidlo. Jejich příklad je ukazatelem pro všední život, pro drobná rozhodnutí, která dennodenně děláme. Příkladem pro to, rozhodnout se ve prospěch druhého místo v náš vlastní, je-li to správné. Zastat se slabších – je až překvapivé, kolik takových situací kolem nás je, když si jich rozhodneme všímat. Nehlásat, že nemůžeme nic udělat, ale raději se podívat, co udělat můžeme.

Na hrdiny můžeme hledět různě; třeba i tak, že projev hrdinství je vlastně příliv emocí, chemických reakcí, které vyvolávají slast v lidském mozku, který pak tyto reakce interpretuje metaforicky, aniž mají tyto metafory s přízemní skutečností společného víc, než má se skutečností představa Slunce obíhajícího kolem Země. Kdo ví, je možné, že člověk pod dojmem hormonů udělá věci, kterých by později litoval, protože jsou k jeho škodě – anebo by jich litoval, kdyby už nebyl mrtev?

Červenec 1995, Srebrenica, základna nizozemských vojáků mírových sil v kopcovitém bosenském pohraničí. Jsou unaveni tříměsíční blokádou. Nemají benzín na to, aby jezdili na obhlídky, zásoby jim docházejí. Neřekli jim, že by se měli dostat do opravdové bojové situace – měli jen dohlížet na dodržování dohody o „bezpečné zóně OSN“. Dohoda se v posledních měsících stává stále víc a víc jen formalitou, „nahoře“ hrají politici stojící v čele válčících stran cynické zákulisní hry o to, komu nepohodlná enkláva připadne. Hry skončily, když do enklávy vjely srbské tanky, proti kterým se z bosňácké strany neměl kdo postavit. Tisíce civilistů hledaly útočiště v areálu nizozemské základny. Větší starost však jejímu veliteli Tonu Karremansovi dělal osud jeho vlastních lidí a kariéra, která by byla ohrožena, kdyby se někteří z nich vrátili domů v igelitových pytlích. Rád se nechal přesvědčit, že Bosňáci budou jen deportováni na území pod kontrolou bosňáckých sil, a vydal je Srbům.

Několik tisíc mužů bylo následně odděleno od ostatních a systematicky postříleno.

Není to vlastně ojedinělý případ. Třeba v roce 2004 nařídil velitel mise OSN německým vojákům v jihokosovském Prizrenu, aby zabránili všemi prostředky Albáncům mířícím vypálit srbskou čtvrť: velitel Němců, do té doby pokládaných za tvrdé chlapíky, se kterými se nediskutuje, odvětil, že takový rozkaz mu může dát jen německá vláda, a jeho muži zůstali v kasárnách. Vlády většinou vysílají vojáky do mírových misí, aby ukázaly dobrou vůli. Doufají přitom, že pravděpodobnost, že se jim něco stane, je dostatečně nízká. Účast je často hlavně účetní operace: bohatší státy to vnímají jako vynaložené peníze, něco jako příspěvek na charitu. Ty chudší to vidí skrz vyslání vojáků. Na penězích šetří, lidí je dost, za ty lidí si kupují mezinárodní postavení.

Deset let před ostudou v Prizrenu, mnohem hůře vybavený kontingent OSN, poslepovaný z různých národních jednotek, měl v rwandském Kigali dohlížet na naplnění mírové dohody. Bohaté i chudé státy bohorovně předpokládaly, že k ničemu nedojde, jenže vojáci se najednou octli tváří v tvář mnohem organizovanější síle, než zmínění Němci. Rwandská vláda spustila dlouho připravovanou genocidu. Velitel mírových sil,Kanaďan Romeo Dallaire, žádal o posily; podle jeho odhadu – ex post potvrzeného vojenskými odborníky, pouhých pět tisíc mužů mohlo genocidu zastavit. Rwandské vládní síly zajaly a brutálně povraždily deset belgických vojáků. Typický scénář počítající s tím, že to povede k demoralizací, odkoukaný ze Somálska o rok dříve, se naplnil: belgická vláda urychleně rozhodla o stažení čtyř stovek svých výsadkářů, jediné pořádně vyzbrojené a vycvičené národní jednotky a páteře mezinárodních sil.

Ghanská vláda zareagovala stejně.

Dallairův zástupce, velitel ghanské jednotky Kwami Anyidoho rozkazu své vlády neuposlechl.

Splnění mise pokládal za důležitější. Jeho vojáci se rozhodli stejně.

Mezinárodní síly zorganizovaly improvizovanou „bezpečnou zónu“, ve které našly útočiště tisíce bezbranných. Povražděno bylo nejméně pětadvacetkrát více...

Nizozemská vláda, kritizovaná kvůli Srebrenici, nakonec s ostudou padla, bývalý velitel mírové jednotky Karremans opustil armádu a přestěhoval se do Španělska, zato účast ghanských vojáků na rwandské misi se od té doby stalo součástí národního dědictví, na kterou ghanské vlády odkazují.

P.S. Připadá mi, že je kolem nás příliš mnoho politiků, kteří sebe i nás přesvědčují o tom, že vedou jakýsi boj. Že za nás bojují. Snad si tím chtějí do hlavy vehnat dost hormonů na to, aby mohli zakoušet ten slastný pocit spravedlivého ochránce slabých.

Myslím, že by se měli v projevech mírnit. Zcivilnit. Protože v tom pomyslném boji zůstávají přece jenom pouze civilisty – víc kýmsi na úrovni zásobovacích úředníků, bezpečně vzdálených od skutečné fronty. Znám dost lidí z nevládních organizací, kteří opravdu bojují – beze zbraní, ale také mimo teplá místa partajních sekretariátů. Rád bych zažil, že se politici smíří se svou rolí a budou o to víc naslouchat těm druhým.

Jestli ty politiky někdy potkám, zkusím jim říct, aby ohnivá slova nechali stranou. A nevraceli se k nim, dokud za sebou nebudou mít něco, co se aspoň vzdáleně podobá tomu, co bez velkých slov udělali obyčejní, prostí a nevzdělaní vojáci ze zapadlé Ghany. Možná, že kdyby by to zkusili, zjistí, že velká slova už jim nepůjdou vyslovit tak snadno. Slova jsou laciná jen tehdy, když nejsou podložena skutky.
 Agatha Ch. 


Re: Historie, učitelka života 

(15.12.2013 12:03:39)
Filipe, díky moc, žes to sem napsal... chtělo by to zveřejňovat i jinde...
 Alenka.Alča 


Re: Historie, učitelka života 

(15.12.2013 13:14:59)
Souhlasím, chtělo by to zveřejňovat i jinde. Pěkně napsané, k opravdovému zamyšlení.
 Filip Tesař 


Re: Historie, učitelka života 

(15.12.2013 13:41:52)
Děkuju.
 Filip Tesař 


Re: Historie, učitelka života 

(15.12.2013 13:44:05)
Děkuju.
 Zufi. 


Re: Historie, učitelka života 

(15.12.2013 13:11:53)
~g~Píšeš skvěle.
 Filip Tesař 


Re: Historie, učitelka života 

(15.12.2013 13:41:24)
Děkuju.
 .kili. 


Re: Historie, učitelka života 

(15.12.2013 13:27:02)
boj, bjovat ,,,,to je takový jakoby atavismus revolučních dob, byl boj o vlast, s nepřítelem, za socialismus a komunismus, boj o plán a jeho plnění, boj o zrno, boj se škůdci, proti nezaměstnanosti, za zaměstnanost, boj o výsledky (ne tak za výsledky), boj se zevním a vnitřním nepřítelem, boj proti rasismu (i rasám), boj s předsudky náboženskými, boj o spravedlnost (ne tak za ni) boj o posice, boj volební, třídní, frontový, boj za mír, po němž nezůstane kamen an kameni, boj proletariátu, boj o nastolení nového řádu, boj o pokrk, boj s TBC skotu, boj s chřipkou, ................i souboj titanů
 Filip Tesař 


Re: Historie, učitelka života 

(15.12.2013 13:40:57)
Přesně, přesně... Připomněl jste mi tím i Stráského válku za záchranu Šumavy. Nechávám stranou podstatu, tedy jestli mimořádná opatření byla nebo nebyla potřeba, ale Strásklého vyjadřování obsahovalo tolik válečné terminologie, že mi přišlo, že se opravdu cítí jako nějaký velitel.
 .kili. 


Re: Historie, učitelka života 

(15.12.2013 16:21:49)
" mi přišlo, že se opravdu cítí jako nějaký velitel. "

všichni se cítí jako velitelé, když je postavíte na velitelské posty. Mnozí z nich vystoupají do takových až výšin, že z nich pak nedohlédnou na zem.
 fisperanda 


Re: Historie, učitelka života 

(15.12.2013 13:39:21)
Pěkný zamyšlení. Někteří vedou svoje bitvy na frontě, někteří vedou svoje bitvy od stolů, na úřadech, v médiích, ve snaze změnit co se dá, někdy sysifovská práce, bez valnýho výsledku, ale jede se dál. Všem takovým držím pěsti, aby přes zdánlivou marnost vytrvali.
Pěkně napsaný, Filipe.
 Filip Tesař 


Re: Historie, učitelka života 

(15.12.2013 13:42:42)
Děkuju.
 Tulka. 


Re: Historie, učitelka života 

(15.12.2013 13:54:52)
Ráda tě čtu,jako vždycky hezky napsané:-).
 Ráchel, 3 děti 


Re: Historie, učitelka života 

(15.12.2013 14:30:55)
v této souvislosti se mi vybavil známý film Hotel Rwanda. Co se mi na něm líbilo nejvíc - že hlavní hrdina je hrdinou tak trochu proti své vůli. Žádnej namachrovanec, normální člověk, který měl strach a chtěl hlavně zachránit svou vlastní rodinu. Ale tváří v tvář situaci udělal, co bylo potřeba.
 bono 


Re: Historie, učitelka života 

(15.12.2013 17:48:11)
tady ti všeci budou tleskat
 La Pepa 


Re: Historie, učitelka života 

(15.12.2013 19:32:50)
Filipe, díky - obdivuju tvůj dar slova a taky to, jak to máš srovnaný.

 Maugha 


Re: Historie, učitelka života 

(15.12.2013 21:48:40)
Taky musím pochválit ~R^
zajímavě napsané.
Teď by to chtělo vytisknout, některé pasáže zvýraznit a dát to politikům někam na nástěnku, třeba do té jejich závodní jídelny, kde se prý... výhledově... možná... bude omezovat tvrdý chlast v pracovní době. I když nejspíš ne, četla jsem, že se nad tímhle nesmělým návrhem nováčka Komárka jeho starší kolegové jen shovívavě usmívali.
Ony ty plamenné bojovné řeči se lépe pronášejí i poslouchají, když má jeden trochu pod čepicí.
 La Pepa 


Re: Historie, učitelka života 

(16.12.2013 19:53:51)
jeden můj vzdálený příbuzný ve volbách kandidoval za pritáty (nekomentuju), nicméně měl jeden postřeh, že dnešní politiky si vůbec nedovedeme představit ve skutečně mezních situacích. Odvolává se na našeho společného předka, také politika, ktetý se ocitl v situaci, nad níž tuhne krev v žilách:
cituji z webu Českého rozhlasu:
A snad nejdojemnější ze všech projevů onoho dne pronesl ministr spravedlnosti, slovenský sociální demokrat, Ivan Dérer: „Buď válka hrdinne zápasiacich našich armád, ale válka bezvýhľadná, válka strašná, válka, ktorá by skončila nielen zničením nášho chrabrého vojska, ale i úplnou porobou, vyhubením nášho národa. Vraždením a kynožením našich matiek, žien a detí. Alebo prijatie toho, čo nám európske veľmoci v Mníchove nadiktovali a čo zabezpečuje aspoň v podstate etnografické a národné hranice nášmu štátu.“

Britský novinář Sydney Morrell, který ten den byl taky v budově rozhlasu, byl svědkem jeho projevu: „Snažil se, aby vysvětlil klidně národu, proč přijala vláda mnichovskou úmluvu, pozbyl však úplně moci nad svým hlasem, který přešel do vášnivých výkřiků. Pak se mu hlas zlomil a Dérer plakal. Za pláče snažil se mluvit zase klidně. Strhla ho však znova vlna vzrušení. Nezapomenu do smrti, jak jsem seděl ve studiu, kam nemohl proniknout jediný zvuk zvenčí, a naslouchal člověku, jehož nitro bylo drásáno na kusy.“

Umíte si naše dnešní politiky představit v téhle situaci?

Já teda (až na vyjímky, jimiž si moc nejsem jistá), teda rozhodně ne :-(

Komerční sdělení

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2024 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.