| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Převedení domu s hypotékou na jednoho z manželů

 Celkem 7 názorů.
 PPetka 


Téma: Převedení domu s hypotékou na jednoho z manželů 

(16.4.2015 18:01:44)
Ahoj holky, chtěla jsem se zeptat, zda nemáte zkušenost nebo nevíte, jak to je, pokud bychom chtěli převést dům, na kterém je hypotéka na oba manžele a dům je ve SJM, jen na jednoho z manželů? Jak toto lze provést a zda se to nějak týká i banky( znova se zkoumá příjem toho 1 z manželů nebo ne?) nebo jen s notářem a pak se to bance třeba jen nahlásí, prostě jaký je postup? Hypotéku by pak platili oba jako dosud. Moc díky. P.
 Monika 


Re: Převedení domu s hypotékou na jednoho z manželů 

(16.4.2015 18:20:22)
Bance je do toho hodně, takže se nejdřív zeptejte tam. Převést hypotéku bez souhlasu banky nemůžete určitě (a ta souhlas, myslím, nedá jen tak). Pokud jde o "převod vlastnictví" (tj. asi zúžení SJM, což se musí udělat notářským zápisem), tam předpokládám, že i to bude v zástavní smlouvě nějak omezeno, musíš se podívat ...
 Mariana +2 


Re: Převedení domu s hypotékou na jednoho z manželů 

(16.4.2015 19:12:31)
Co se týče banky - přečtěte si co máte v zástavní smlouvě, to je důležité.
Podle zástav jak bývaly koncipované dřív bylo možné bez problémů nemovitost převádět, bance se to většinou jen muselo dát na vědomí, jinak jí do toho nic nebylo. Banka drží v zástavě nemovitost a v podstatě vcelku jedno kdo ji vlastní, to nutně nemusí být ta samá osoba která je dlužníkem - má hypotéku.
Takt lze hypotéky i rovnou sjednat při uzavření - tedy ručit, nebo dozajistit nemovitostí jiného vlastníka.

Ono vlastně už i při koupi nemovitosti zastavuje původní vlastník a už se zástavou se převádí na nového majitele, ten pouze závazky ze zástavy přebírá.

Takž zastavenou nemovitost lze převést na jiného vlastníka - pouze to muselo být při převodu nemovitostí v převodní smlouvě (obvykle kupní nebo darovací) uvedeno a nabyvatel s tím musí výslovně souhlasit - že tam vázne zástavní právo.

Nicméně v poslední době některé banky začaly dávat do zástavních smluv omezení, které převod ztěžuje (vyžadovalo by to souhlas banky) či i znemožňuje. Takže podstatný je text zástavní smlouvy.

Co se týče SJM to musíte vyřešit u notáře - nejspíš zúžením SJM. To se chce poradit, záleží jaké máte důvody proč to děláte, zda se to bude týkat jen nemovitosti, či celého SJM apod.
 Mariana +2 


Re: Převedení domu s hypotékou na jednoho z manželů 

(16.4.2015 19:23:54)
Jo a je potřeba odlišovat - hypotéku - tedy úvěrovou smlouvu a dluh vůči bance

a zástavní smlouvu - tedy zajištění dluhu
to je každé něco jiného. Čili pokud se hýbe se zástavou, nějak, banka posuzuje rizika a hodnotu zástavy - tedy svého zajištění dluhu.
Něco jiného je ten kdo bere úvěr - je dlužník. A ten kdo majitelem zástavy může být klidně někdo jiný a ten nijak nesouvisí s úvěrem a příjmy apod, "pouze" dává k dispozici svou nemovitost jako záruku.
Zástava může to býti úplně jiná nemovitost, ručit se nemusí tou samou kupovanou, nebo jich tam může být víc kvůli hodnotě zástavy.

Tedy i pokud by byl k převodu ve vašem případě potřeba souhlas banky, neposuzuje se znovu úvěr - tedy příjmy, ale oni zkoumají rizika plynoucí vůči zástavě, její hodnotě, zpeněžitelnosti apod.
 PPetka 


Re: Převedení domu s hypotékou na jednoho z manželů 

(16.4.2015 21:31:10)
Já jsem v tomhle trochu blbá, zástavní smlouvu mám, ale je to pro mě jak v japonštině:-( Myslíte, že bych Vám ji třeba mohla poslat mailem k nakouknutí a vy by jste mi to z toho chytře vyčetla? Moc děkuji, pokud ještě nakouknete:-)
 Mariana +2 


Re: Převedení domu s hypotékou na jednoho z manželů 

(18.4.2015 22:39:52)
Pokud tomu nerozumíte tak by bylo nejlepší zajít za odborníkem - notář nebo právník. Stejně by vám musel někdo tu smlouvu sepsat, a ten to nejlíp posoudí v celkovém kontextu toho co vlastně potřebujete vyřešit. Ve vaší situaci si smlouvu o převodu těžko napíšete podle rad na netu.
Ohledně banky se taky můžete zeptat toho kdo vám úvěr zprostředkovával.

Takže zajděte za notářem/právníkem. Asi pro to co chcete udělat máte nějaký důvod a odborník vám může posoudit zda to třeba vůbec danou věc řeší, a případně jak to udělat.
Protože rozhodne nestačí aby převést dům na jednoho z manželů na katastru, musíte také rozdělit SJM.

A upřímně moc nechápu proč by to ten manžel který vlastnit nebude, dělal, a co by tím řešil. Ale to je samozřejmě vaše věc.
 PPetka 


Re: Převedení domu s hypotékou na jednoho z manželů 

(17.4.2015 19:41:05)
Ještě doplňuji, že hypotéku máme u KB. Díky za info. Čím víc tím líp.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2024 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.