16.4.2015 19:12:31 Mariana +2
Re: Převedení domu s hypotékou na jednoho z manželů
Co se týče banky - přečtěte si co máte v zástavní smlouvě, to je důležité.
Podle zástav jak bývaly koncipované dřív bylo možné bez problémů nemovitost převádět, bance se to většinou jen muselo dát na vědomí, jinak jí do toho nic nebylo. Banka drží v zástavě nemovitost a v podstatě vcelku jedno kdo ji vlastní, to nutně nemusí být ta samá osoba která je dlužníkem - má hypotéku.
Takt lze hypotéky i rovnou sjednat při uzavření - tedy ručit, nebo dozajistit nemovitostí jiného vlastníka.
Ono vlastně už i při koupi nemovitosti zastavuje původní vlastník a už se zástavou se převádí na nového majitele, ten pouze závazky ze zástavy přebírá.
Takž zastavenou nemovitost lze převést na jiného vlastníka - pouze to muselo být při převodu nemovitostí v převodní smlouvě (obvykle kupní nebo darovací) uvedeno a nabyvatel s tím musí výslovně souhlasit - že tam vázne zástavní právo.
Nicméně v poslední době některé banky začaly dávat do zástavních smluv omezení, které převod ztěžuje (vyžadovalo by to souhlas banky) či i znemožňuje. Takže podstatný je text zástavní smlouvy.
Co se týče SJM to musíte vyřešit u notáře - nejspíš zúžením SJM. To se chce poradit, záleží jaké máte důvody proč to děláte, zda se to bude týkat jen nemovitosti, či celého SJM apod.
Odpovědět