Winky |
|
(20.12.2016 21:51:44) A ty mas deti?? Pokud ano a vzdavala by ses dědictví, musel by tvůj odmítnuty nárok přejít na ne a opatrovnicky soud prozkoumat, zda je vhodné, aby se odmítlo i za nezletilé (což pokud neni predluzene, tak by slo odmítnout těžko, mělo by se jim dostat zákonného podílu, bud v majetku nebo finančně - to by slo i ve splátkách, ale toto vše musí zpracovat notář).
|
Begonie |
|
(21.12.2016 0:44:43) To ale smesujes 2 veci. Kdyz se vzdavas dedictvi, tak to je ve prospech jineho dedice, tzn. napr. vzdas se ve prospech sourozence. Ale je to ten dedic, ktery dedi zaroven s tebou, nemuzes se vzdat treba ve prospech tety, kdyz dedi manzelka a deti.
To, co prechazi prip. na deti je v pripade odmitnuti. Pak do tveho dedickho podilu vstupuji tvoji potomci a pokud jsou nezletili, tak schvaluje opatrovnicky soud.
Tedy vzdani se dedictvi a odmitnuti je neco jineho.
|
Moni13 |
|
(21.12.2016 1:11:09) Ahoj Blanko, díky za upozornení, moc se v tom zatím neorientuji, pro laika je vzdání a odmítnutí dedictví jaksi skoro identické. Ale uz jsem rozhodnutá, tahle diskuze mi v tom taky pomohla, dedictvi se nevzdam ani ho neodmitnu. Asi to bude jen ten podil na byte, ale proc to tem ostatnim ulehcovat..
|
Begonie |
|
(21.12.2016 14:05:32) Podle toho, co jsi psala v uvodu, to nebude jen podíl na byte, ale i peníze na uctu a sporeni. A kdybys chtěla byt jo akuratni, tak do dedictvi pada polovina celého SJM, tedy třeba i pulka penez, co jsou na uctu poz. manželky, nebo jeji sporeni, proste všechno, co měli byvali manzele v SJM, tedy i to, co je psane na jmeno prezivsiho manžela (co není v jeho vylucnem vlastnictví), tedy nejen třeba ucet na jmeno zemřelého.
A co tomu rekla notářka, když jsi požádala o zapocteni a maminka s bratrem popreli půjčku? Notar to nemůže nijak vyšetřovat, to bys fakt musela uplatnit a prokazat u soudu.
Ale pozor, samozrejme do SJM a pak do dedictvi patri i dluhy - pises, ze se vasi zadluzili kvůli pomoci bratrovi. Tak abys ještě nesplácela dluhy, protože za ty odpovidaji poz. manzel a dedici spolecne a nerozdilne, to mj. znamena, ze si ten dluh muze veritel vymoct po kteremkoliv dluznikovi a ti si to pak musí vyridit mezi sebou.
|
Moni13 |
|
(22.12.2016 12:35:01) Ahoj Blanko, díky moc za tip. S temi dluhy to v podstate vim, ze se nekomu muze stat, ze zdedi jen dluhy. Jak tomu muzu zabranit? Zatim mam jen “Protokol o predbeznem setreni “ – je to 7 stran. Par veci jsem z toho vypsala.
Bod 13: Majetek nalezejici do pozustalosti Pred uvedenim udaju o stavu zustavitelova majetku byl pritomny poucen o povinnosti vypovedet pravdu a nic nezamlcet. Pred uvedenim udaju o stavu pozustalosti byl pritomny, ktery prichazi v uvahu jako dedic, poucen o tom, ze je treba uvezt veskery majetek zustavitele. Pokud se prokaze, ze dedic pozustalostni majetek umyslne zatajil, ztrati vyhodu prava uplatneni vyhrady soupisu, spocivajici v tom, ze dedic odpovida za dluhy zustavitele jen do vyse ceny nabiteho dedictvi a bude odpovidat za dluhy zustavitele v neomezenem rozsahu – par. 1681 NOZ
a. nemovite veci – byt v OV b. vklady na knizkach, peneznich uctech – zde uveden jen ucet na tatovo jmeno u sporitelny, ostatni ucty vedene na matku ne c. pohledavky – nebyly uvedeny d. hotovost – ca 2.000 Kc preplatek, jinak v byte udajne nebyla zadna hotovost e. domaci a bytove zarizeni – bezcenne
Bod 15: Dluhy – tam byl jen nedoplatek za komun.odpad asi 60 kc, ten uz je zaplaceny Bod 22: Dalsi udaje pritomny prohlasuje, ze mu neni znamo, ze by na zustavitele, na nej nebo na nektereho z ostatnich dedicu byl v souladu s ust. zakona 328….prohlasen konkurs nebo podan navrh o zahajeni ci zahajeno insolvencni rizeni dle zakona c 182… Konec kopie
Pokud meli nasi napr. se sousedkou nejakou smlouvu, ze si od ni pujcili, tak by to musela matka uvezt pod bodem 15 – Dluhy, ne? Nejpozdeji pri konecnem jednani? Na byte zadne vecne bremeno neni, ptala jsem se na katastru. Ona si klidne takovou smlouvu o pujce muze vyrobit i ted, antidatovanou, ze.
K bodu 13 - Majetek nalezejici do pozustalosti – notarka tam ted doplnila dalsi ucty vedene na matku,dohledava se stav k datu smrti, ale ono je to v podstate k nicemu, temy konty proslo za posledni rok a pul navic cca 800. tis. Kc za ty zruseny stavebka, ziv. pojistku, dluhopisy atd, neco se posilalo na konto bratrovi, neco te sousedce, ale zrejme to nic nedokazuje? To byly vzdy jednorazove castky mezi 100. – 200. tis. Kc. To je skoro jak pracka penez. Takze vlastne ani bratr nemusi dokazovat, kde vzal na dum penize, kdyz se zrovna rozvadel, od manzelky tenkrat nedostal zadnou hotovost.
|
Begonie |
|
(22.12.2016 16:35:59) Co se tyka dluhu, tak jsou 2 moznosti.
Pokud si myslis, ze dedictvi je predluzene, tak je nejlepší odmitnout Pokud si nejses jista, v jake vysi dluhy jsou, tak je lepsi uplatnit tzv. soupis pozustalosti. Pokud ho neuplatnis, tak rucis (tedy dedici ruci) za veskere dluhy v cele vysi, tedy i kdyby byly vyssi nez to, co se celkem dedi.
Když uplatnis soupis pozustalosti, tak rucis jen do vyse ceny nabyteho dedictvi. Soupis se dela tak, ze dedici, notar a nejaky znalec jde všude tam, kde mel zustavitel svůj majetek (ve vasem pripade k vasim do bytu). Majetek se sepisuje a znalec hned na miste odhaduje, kolik co stoji - kazda sklenicka, vidlicka, skrinka... Samozrejme se to plati - plati to dedic, k jehož prospechu se soupis dela (nebo všichni dedici, podle toho), plati se ten znalec + odmena notari. ta je tusim 1.000 kc za kazdou započatou hodinu. Nebo se muze soupis nahradit spolecnym prohlasenim dediců, ale to se na nem musí všichni dedici shodnout. O tom ti ale samozrejme vsechno rekne vase notářka.
Ale fakt zvaz, jestli ti to za to stoji. Vztahy jsou uz asi stejne v trapu, ale budes se s tim desne dlouho zaobírat a výsledek je vselijaky.
Notarce bracha urcite nebude prokazovat, kde vzal na barak, to by kdyztak musel u soudu, az bys podala zalobu. Ale kdoví, jestli bys to, ze mu vasi pujcili nemusela prokazovat ty. Praxi odvolacího soudu ja neznam.
Tak hodne stesti.
|
Moni13 |
|
(23.12.2016 15:56:07) Ahoj Blanko, jeste jednou díky. Aha… Tohle byl zrovna bod, co jsem vubec nechtela resit viz Protokol - domaci a bytove zarizeni – udano jako bezcenne.
Jako ono to pro ty uzivatele bezcenne neni, jsou to veci, co si v prubehu zivota poridili a uzivaji. Pokud je bude hodnotit nekdo dalsi, tak asi stanovi nejakou teoretickou cenu, je to asi jako u pojistovny, viz amortizace, za 10 let starou pracku pak clovek nedostane celkem nic. Takze vetsina veci ma jen symbolickou cenu. Ten soupis muze byt celkem neprijemna zalezitost pro vsechny. Pokud se v byte nachazi napr. 3 000 kusu predmetu, prumerna cena od toho znalce by byla treba 2 Kc za kus, tak se dostaneme na symbolickych 6 000 Kc za zarizeni bytu, zaplatim treba 6 hodin prace notare a znalce, akorat mam pak jistotu, ze nejhorsi, co se mi muze stat, ze nezdedim nic, a nemusim platit cizi dluhy.
Ty dluhy uz nemuzou byt v cele vysi, co stal bratruv dum, kdyz nasi kvuli te pujcce zrusili vsechny ty stavebka a tak. A splaceli to z duchodu. Ledaze by se vyskytla nejaka antidatovana smlouva, pocita se stav k datu smrti, ze. Noo, zas mam o cem premyslet.
|
|
|
|
|
|
|
|