| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Jak moc je nutné vystupovat na jevišti?

 Celkem 39 názorů.
 Monika 


Téma: Jak moc je nutné vystupovat na jevišti? 

(28.1.2017 20:12:51)
Při čtení posledních témat o pýše na děti a chválení, mě napadlo, proč se klade takový důraz na to, aby děti zvládly před ostatními zpívat, hrát divadlo atd. Samozřejmě chápu, že když to zvládnou, je to lepší (stejně, jako když zvládnou šplhat o tyči nebo nakreslit koně) a že jsou maminky takových šikovných dětí "pyšné" (já jsem třeba zase vždycky dojatá, ať syn recituje nebo soutěží v přehazované). Ale proč se to tak řeší a "pět let se snaží", aby dítě alespoň vodilo po jevišti loutku. Přijde mi to jako trochu zbytečný fetiš nebo co, že každé dítě musí být "malý umělec" a úspěchy na tomto poli jsou spojeny s takovou "pýchou". U dospělých se bere jako samozřejmé, že někoho divadlo baví a někdo by na jeviště nevylezl. A strašně mně v tomhle smyslu zaujalo v různých rozhovorech s řadou herců, že vlastně jsou z vystupování hrozně nervózní, jako malí a v pubertě se hrozně styděli, ale pak to nějak překonali a teď by bez divadla nemohli být, i když před premiérou dva dny nespí ... Uznávám, že do "divadelní branže" vůbec nevidím. Vysvětlete mi, co je na tom tak zásadního, že se někdo "donutí" vystupovat přes nechuť a že se to u dětí tolik řeší. Jo a důvod, "aby člověk byl schopen mluvit před lidmi v jakémkoliv svém povolání" tedy rovnou neuznávám, protože znám spoustu lidí (včetně sebe), kteří nemají problém třeba přednášet studentům, mluvit na velké poradě, u soudu atd. - prostě ve svém vlastním oboru, ale přednášet "jen tak" verše nebo nedejbože "ztvárňovat roli" je pro ně hrůza hrůz. Samozřejmě nemám nic proti divadlu, herectví uznávám, ale proč by to měli zvládat všichni, minimálně jak děti???
 kambala pláááckááá 


Re: Jak je nutné vystupovat "na jevišti" 

(28.1.2017 20:16:28)
herci jsou dva druhy. vetsinou extremy. inroverti a extraverti. takovej ten stredni proud moc neni. kazdy ma jiny druh herecky techniky, pripravu na roli, prozivani role, zkouseni....

to samy teda bejva mezi tanecnikama, co mam vypozorovany


 K_at 


Re: Jak je nutné vystupovat  

(28.1.2017 20:26:56)
Val, presne. Ja byla tremou vdy paralyzovana. Referat pred tridou byl nocni mura. Jakekoliv vystoupeni bylo nemozne. Jako ucitelka jsem nwdala ani 1.tridni schuzky. Diky bohu za mou zlatou kolegyni. Po 5 letech hruzy a postupneho otuzovani jsem to z nutnosti zlomila. A prvne jsem nemela hruzu z besidky. Uzasny. Uzasny pocit. Jen teda ty hospitace....tu negvladam furt.
 Monika 


Re: Jak je nutné vystupovat  

(28.1.2017 20:40:55)
Ale tak pro účely "prezentací" lze právě nacvičovat ty prezentace, což se taky ve škole zhusta činí - děti jsou ústně zkoušené, přednášejí referáty o knihách, prezentují různé projekty (to se mi třeba líbí, že se dneska hodně dělá, za nás to tolik nebylo) ... Tím taky trému překonává a učí se nahlas mluvit atd.. Ale přijde mi to jako něco zcela jiného, než hrát třeba veverku nebo princeznu nebo panímámu Vopičkovou nebo procítěně recitovat Puškina - pro mně to jsou a vždycky byly zcela odlišné disciplíny.
 Martina, 3 synové 


Re: Jak je nutné vystupovat  

(28.1.2017 20:46:09)
jsou a vždycky byly zcela odlišné disciplíny.

Asi jo, ale zpočátku je možná snazší prezentovat se jako Skřítek Mecháček než jako Lojza Vopršálek - ten skřítek je tak trochu anonymní a nějaké to zaváhání a škobrtnutí se mu snáz odpustí. ~;)
 Delete 


Re: Jak je nutné vystupovat  

(28.1.2017 21:16:10)
Moniko,

jenže některé věci (referáty apod.) je možné dělat až od určitého věku. Zpěv a "hraní rolí" je přirozené už od útlého věku a je škoda to nevyužít k tomu nácviku. Proč nenaučit dítě ukázat se v tom, co umí, dokud nezačne trpět tou trémou a pochybnostmi o sobě? K tomu je ideální ten školkový věk a ještě ten mladší školní.

Problém je, že některé děti mají třeba už z domova naučený strach, některé pošramocené sebevědomí, ale stejně jen málokterý z prvňáků nemá v sobě touhu ukázat, co umí, a většina klidně ukáže i zcela nedokonalý výkon, protože jim ještě chybí schopnost sebekritiky. A proto je v tomhle věku dobré učit je, jak to dělat správně.

Dramatická výchova není jen nácvik dividla, ale především nácvik sociálních dovedností. Je to způsob, jak se naučit poznat své emoce a naučit se s nimi pracovat. Básničky a písničky se využívají právě proto, že děti ta činnost baví (ano, jsou výjimky, co si básničky špatně pamatují, ale fakt to není většinové a běžné), takže při tom veřejném vystoupení se učí především to ostatní...sociální dovednosti...Není to o tom, že každý musí hrát divadlo, ale každý by měl vědět, jak se chovat, když někdo divadlo hraje. A můžeš to stokrát opakovat, ale stejně nejlepší způsob, jak to to dítě naučit, je nechat ho to vyzkoušet si a vidět to i z té druhé strany.

S tím souvisí i to hraní rolí. Aby člověk mohl něco zahrát, musí to něco poznat, vědět, jaké to je. Takže dramatizace je způsob, jak se něco o něčem naučit. Když hraju pekaře, musím vědět, co takový pekař dělá, co k tomu potřebuje, co říká...a předvést pekaře tak, aby ostatní poznali, že hraju pekaře, ukazuje, že jsem se to naučila. Pro malé děti obzvlášť je to mnohem lepší způsob, než se ty věci o pekaři učit zpaměti a pak je zpaměti odříkat. Celý ten proces má v obou případech tu složku zvládnutí vědomostí a složku ukázání, že ty vědomosti skutečně mám. A pro život je ptaktičtější umět to ukázat tím, co dělám, než tím, co říkám.
No a v neposlední řadě je za tím i to, že když si zahraju něčí roli, mnohem snáz si potom dokážu představit pocity člověka, který tu roli skutečně žije. Je to způsob, jak rozvíjet empatii a schopnost jednat s druhými.

Přednes s a práce s hlasem jsou také sociální dovednost. Je důležité umět správně mluvit a u mluvení dýchat. A jsou to věci, které neposoudíš a tedy ani neusměrníš jinak, než že ti je někdo předvede. Na tohle se dá uplatnit to, že třeba dítko přednáší v soukromí, jen učiteli, ale stejně, dokud není schopné téhož alespoň před malým kolektivem, není to ono, protože třeba právě na to dýchání může mít změna situace velký vliv. A pak i pečlivě a v soukromí dokonale propracovaný projev může vyznít jako fraška a dlouholetá práce na nějakém výzkumu může přijít vniveč, když to člověk neumí "prodat".

Hodně lidí má se sebeprezentací a veřejným vystupováním problém. A i proto často ta hrdost že to naše dítě zvládlo už v tak nízkém věku. Jenže tady je to spíš o tom, že většina by to v tom věku také klidně zvládla, protože v tom nízkém věku jsou k tomu lepší podmínky (chybí ta sebekritičnost). Jenže jsme neměli tu příležitost a pak už to bylo všechno těžší a těžší.

Já jsem tu už popisovala, jak jsem měla problém i jen předcičovat rozcvičku malým dětem, i když vlastně o nic nešlo, a jak jsem musela hodně makat na tom, abych si dokázala stoupnout před třídu, natož pak před rodiče nebo promluvit před kolegy. Ale určitě to nemám vrozené. Pamatuju si, že ve školce jsme nacvičovali na vystoupení a já moc chtěla být Večerníček, tedy někdo, kdo měl "hlavní roli". A Vochomůrku jsem taky hrála úplně v klidu. Veškeré problémy s komunikací a vystupováním začaly až později, a prohlubovaly se s klesajícím sebevědomím.
 Kudla2 


Re: Jak je nutné vystupovat  

(28.1.2017 22:09:10)
Delete,

to jsi vysvětlila moc hezky a srozumitelně, děkuji. ~x~
 K_at 


Re: Jak je nutné vystupovat "na jevišti" 

(28.1.2017 20:23:22)
Protoze vylezt pred lidi s cimkoliv a zvladnout to, je urcite vlastnost dobra pro zivot. Jinak se domnivam, ze jde o kombinaci vlastniho prozitku a reakce divaku. Kdyz se jaksi vydej a prijem vyvazi, bude to asi velmi nabijejici prozitek.
 Martina, 3 synové 


Re: Jak je nutné vystupovat "na jevišti" 

(28.1.2017 20:30:23)
Divadlo je perfektní příprava pro život: naučí píli, soustavnosti, zodpovědnosti, týmové spolupráci, orientaci v prostoru, komunikaci s cizími lidmi, pocvičí paměť, uvolní emoce, zbaví trémy, posílí sebevědomí. ~g~

Moje děti měly to štěstí, že mohly hrát divadlo v perfektním souboru, hodně jim to dalo, jeden z nich chtěl docela studovat divadelní režii, nakonec si to nechal jako koníčka, či spíš koně. ~x~
 Monika 


Re: Jak je nutné vystupovat "na jevišti" 

(28.1.2017 20:49:17)
No, to já proti tomu nemám vůbec nic, když hraje divadlo ten, koho to těší a uznávám to, co píšeš, ale tu píli, soustavnost, zodpovědnost, týmovou spolupráci atd. může dítě zrovna tak získat jinak (hrou a hudební nástroj, při sportu, modelaření ...). Ale jak to posílí sebevědomí a uvolní emoce někomu, kdo má z "rolí" hrůzu, to je právě to, co netuším. A považovat za štěstí, že dítě divadlo baví natolik, že ho chce pak dělat profesionálně, to už, upřímně řečeno, považuji za úplně diskutabilní :-) Prostě, ať každý dělá co ho baví, ale proč zrovna divadlo, když nebaví???
 Yuki 00,03,07 


Re: Jak je nutné vystupovat "na jevišti" 

(28.1.2017 21:04:17)
hrát divadlo by teřba moji starší kluci nechtěli, na druhou stranu prezentovat svoje nápady, svoje výsledky, sami sebe, to mají doceal rádi, a jsou v tom dobří - nedávno syna chválili zkušení pánové, že je to na (tenkrát ještě necelých) 16 let vynikající, zaujal a to bylo cílem, takže super

přesto divadlo ne

ale třeba někomu může i to divadlo pomoct k tomu, aby časem uměl mluvit před lidma, nestyděl se, neztrácel slova

každý si musí najít svou cestu, aby k tomu cíli (sebevědomí) došel
 Yuki 00,03,07 


Re: Jak je nutné vystupovat "na jevišti" 

(28.1.2017 21:04:59)
jo a malý je komediant ochotný hrát dovadlo, prezentovat by zatím nezvládl, a kdoví, jak to bude zvládat časem - jeho cesta bude nejspíš přes to divadlo, i když samozřejmě jen školní
 Inka ..|-.|-.-|.- 


Re: Jak je nutné vystupovat "na jevišti" 

(28.1.2017 21:28:55)
Nevím,já bych nezazpívala ani za nic,v dětství i v dospělosti a školit lidí mi nevadilo.
 Delete 


Re: Jak je nutné vystupovat "na jevišti" 

(28.1.2017 21:58:03)
Inko,

no a není to proto, že máš pocit, že zpívat neumíš, zatímco mluvit umíš?

Mně dokud nebylo párkrát předhozeno, že zpívat neumím, tak zpívat nevadilo. Ve školce rozhodně ne.
 Evelyn1968,2děti 


Re: Jak je nutné vystupovat "na jevišti" 

(29.1.2017 11:24:37)
Hmm, já obráceně, zazpívám kdekoliv, ale říct jednu větu na velké poradě je skoro nemožné~t~, musím to číst.
 Evelyn1968,2děti 


Re: Jak je nutné vystupovat "na jevišti" 

(29.1.2017 11:31:32)
No jo, tanec, předtancovávala jsem na plesech, to mi taky nevadilo~;)
 Martina, 3 synové 


Re: Jak je nutné vystupovat "na jevišti" 

(28.1.2017 21:26:06)
ale proč zrovna divadlo, když nebaví???

Divadlo na úrovni školní besídky považuji za součást základního vzdělání, kdy si každý zkusí všechno. Ujasní si, co ho baví / nebaví, co mu jde / nejde, zkusí si překonat nějaké překážky, možná pozná úspěch, možná neúspěch, všechno se to v životě hodí. ~x~

Já jsem pod tlakem rodičů dělala lyžování - naprosto neúspěšně, nikdy mě to nebavilo, nenaučila jsem se to pořádně, od 16 jsem ani na lyžích nestála, přesto jsem svým způsobem ráda, že jsem v tom lyžařském oddíle byla: aspoň jsem si jistá, že tahle ulička je pro mě slepá. ~;)
 Dana 


Re: Jak je nutné vystupovat "na jevišti" 

(29.1.2017 17:03:20)
Někdy jsou za tím nesplněné ambice rodičů. Buď by sami nevylezli na podium ani za nic, ale dítě tam nutí vylézt. Nebo naopak, sami hráli rádi divadlo, když byli malí, a nechápou, že to zrovna jejich dítě nebaví nebo se stydí.
 Gréta 


Re: Jak je nutné vystupovat "na jevišti" 

(28.1.2017 20:34:23)
V mém okolí je divadlo okrajová záležitost, zato jsou všechny malé děti vedeny ke sportu - ale fakt skoro všechny.
Hraní divadla může nést příslib budoucí oblíbenosti a extroverze, možná i slávy :-) A taky je tam velké obecenstvo, které společně s dojatým rodičem vidí uspech potomka.
 Monika 


Re: Jak je nutné vystupovat "na jevišti" 

(28.1.2017 20:59:03)
No, pokud jde o příslib budoucí oblíbenosti a možná i slávy a o obecenstvo, pak je to u sportu i u divadla celkem podobné ~;) Já sport chápu trochu víc kvůli vlastní zkušenosti a hlavně kvůli tomu, že hýbat se je zdravé a přirozeného pohybu mají děti dneska obvykle málo, ale jinak si dovedu představit, že je to cca to samé - pokud má dítě např. hrůzu z míče, nesnáší soutěžení, je od přírody pomalé atd., tak nutit ho do sportu je pro něj asi to samé jako nutit jiného hrát vodníka. Koneckonců rodičů pohoršených požadavky tělocvikářů už tu bylo taky pár ~;)
 Tante Bante 


Re: Jak je nutné vystupovat "na jevišti" 

(28.1.2017 21:05:42)
Múzická průprava v dětství je přinejmenším stejně zdravá jako sport.
A dá se na to nahlížet úplně stejně jako na sport, může mít velkou cen i pro ty, kteří nejeví (zdánlivě) přirozené dispozice.
 Tante Bante 


Re: Jak je nutné vystupovat "na jevišti" 

(28.1.2017 20:55:09)
Požadavek, aby byli všichni herci, mi nějak do teď unikal, na to neumím odpovědět.
Někteří rodiče si skrze děti realizují nenaplněné ambice, např. být někým slavným, umělcem nebo sportovcem apod.. někdo zase věří tomu, že děti musí sportovat/chodit do hudebky/na angličtinu.... aby z nich "něco bylo", ne nutně slavného, ale kloudného.
Umím ti odpovědět je na tu poslední otázku, proč někteří lidé pódiově vystupují, ačkoliv mají trému a jsou vlastně stydliví. Je to jedinečný způsob komunikace s ostatními lidmi a velmi intenzivní sebevyjádření, oboje je to spojené s velmi silným prožitkem, který když zažiješ jednou, tak už pak víš. Ta úzkost a tréma PŘED k tomu do značné míry patří, i když se praxí většinou zeslabí, ten pódiový prožitek ne.
 Monika 


Re: Jak je nutné vystupovat "na jevišti" 

(28.1.2017 21:06:01)
Díky za tu poslední větu, to je možná opravdu to, co mi uniká ~;) Pokud jde o požadavek, aby "všichni byli herci", to mě napadlo v souvislosti s těmi přechozími diskusemi plus zkušenosti z MŠ našich dětí, kde se vždycky nějaká vystoupení nacvičovala a když některé dítě "nechtělo", dost se to řešilo. Učitelky tedy ani tolik ne (jsou asi zvyklé), ale spíš rodiče z toho byli často špatní, že mají takové "nedostatečné" děti.
 K_at 


Re: Jak je nutné vystupovat "na jevišti" 

(28.1.2017 21:17:48)
Aha, tak to me nenapadlo, ze by to mela byt povinnost. A ani v te skolce by to nemel byt dril. To nesnasim. Decka to ma bavit. A je to sranda i se vsemi zaseky, okny a ruznymi vypadky.
 Delete 


Re: Jak je nutné vystupovat "na jevišti" 

(28.1.2017 21:51:17)
Neznám žádného rodiče, který by byl špatný a považoval své nevystupující dítě za nedostatečné.

Sama mám jedno dítě ze čtyř (paradoxně to nejnadanější), které prostě vystupovat odmítá. Nepovažuju ho za nedostatečné, ale také jsem nikdy neodmávla jeho nechuť vystupovat kdekoliv a kdykoliv jako nedůležité. A jsem hodně ráda, že i díky vstřícnosti mnohých učitelů (v ZUŠ i na gymplu) se dítě posunulo. Přitom to není o tom, že by se bez toho nedalo žít. Jen je to součást osobnostního růstu a jsem ráda, že i v této složce své osobnosti se rozvíjí.

No a ve třídě mám dítě, kterého celá rodina je z představy veřejného vystoupení úplně mimo. Tátu teda neznám, ale s maminkou jsem mluvila kolikrát. Starší dítě se z toho, že by mělo vystupovat na školní akademii, úplně složilo. No a tohle mladší také od první třídy mělo problém i jen cokoliv říct nahlas z "bezpečí" lavice, většinou prostě přišlo až za mnou ke stolu a řeklo to jen mně, hlavně pak dotazy na něco. Takže i kvůli akademii pak maminka přišla, jestli dítě musí vystupovat. Já s ní dopředu domluvila, že samozřejmě nemusí, pokud by z toho mělo mít trauma, ale že nacvičovat bude, že prostě vše bude, jako by vystupovat mělo a počkáme. A že nechám čistě na jejich rozhodnutí, jestli nakonec dítě na to jeviště půjde nebo ne a to dítě taky dopředu vědělo, že na jeviště kdyžtak nemusí. A to tedy v době, kdy už mělo za sebou zvládnutí i té básničky před třídou (před tím jen v lavici, nejdřív v sedě, pak ve stoje). A ono se to vyvinulo tak, že dítě nakonec vůbec neřešilo, že bude vystupovat, normálně vystoupilo (ale je fakt, že nemuselo nic přednášet, šlo právě jen o to, že vylezlo z řady, něco udělalo a zase se zařadilo). A radost jsme měli všichni a největší právě maminka a já. Přitom kdyby to dítě nevystupovalo, vůbec by o nic nešlo. Pro maminku v tom jistě bylo i to, že dítě dokázalo překročit stín celé jejich rodiny. Ale rozhodně si nikdo nemyslel, že dotyčné dítě je nedostatečné nebo dokonce celá jejich rodina. A už vůbec to nikdo neřešil. Ani v jiných třídách.

Jinak ta vystoupení ve školkách jsou hlavně proto, že je to způsob, jak předvést, že se s těmi dětmi něco dělá, že se něco učí. Pro rodiče nevystupujících to pak může být o tom, že mají pocit, že si ostatní myslí o jejich dítěti, že nic neumí, ale pravda je taková, že si spíš každý řeší to svoje dítě a ostatní neřeší vůbec. Naše školka dělala vystoupení tak, že děti měly jakoby běžná program, žádné nacvičené vystoupení, ale ukázky toho, co běžně dělají (cvičení s padákem, zpívání, angličtina). Děti věděly, že maminkám a tatínkům jen ukazují, co dělají přes den ve školce, vše bylo jako jindy, jen prostě i odpoledne. No a sem tam někdo nic nedělal, protože to, že tam byla maminka, bylo důležitější, ale nějak to nikdo nerozebíral.
 Myšutka* 


Re: Jak je nutné vystupovat "na jevišti" 

(28.1.2017 21:57:30)
Delete, já jsem měla obrovskou radost z toho, když v první třídě paní učitelka dala synovi na besídce roli, ve které nemusel mluvit. Takže mohl vystupovat a věděl, že to zvládne. Moc mu to pomohlo. Nebyl "divnej" a přitom se nemusel přemáhat.
 withep 


Re: Jak je nutné vystupovat  

(28.1.2017 22:21:21)
Vidíš. A takhle podobně, jako s tím tvým třeťákem, to bylo s naším školkáčem. Nejdřív dobrovolně chodil na zkoušky a jenom koukal a poslouchal, vystupovat nechtěl, ale patřil do skupiny dětí, které se se školkou měly rozloučit (předkoláci + on a ještě jeden chlapec, kteří se měli odstěhovat). A postupně se zapojil, ani nevěděl jak, netlačili jsme na něj. Nechtěl hrát roli, tak jsem mu vyrobila loutku - dvojníka, která tu roli odehraje za něj, a ušila dva "kostýmy" (jeden pro něj, jeden pro loutku), to pro něj bylo přijatelné. Do poslední chvíle jsme nevěděli, jestli bude při vystoupení hrát jenom loutka (a bude ji vodit jiné dítě nebo učitelka), nebo on sám. A příjemně nás překvapil, dokonce to bylo i velmi vtipné.

Takže to, co ty jsi pochopila a co tě pohoršilo jako nutnost, je často jen to stejné, co s dětmi sama provozuješ - jemné vedení a podpora při překonávání překážek.
 Delete 


Re: Jak je nutné vystupovat  

(28.1.2017 22:29:51)
withep,

co mě pohoršilo jako nutnost? Mě něco pohoršilo? Já někde píšu, že mě něco pohoršilo?

Vůbec nevím, na co reaguješ ~8~.
 withep 


Re: Jak je nutné vystupovat  

(28.1.2017 22:36:06)
Na úvodní příspěvek:

"Ale proč se to tak řeší a "pět let se snaží", aby dítě alespoň vodilo po jevišti loutku. Přijde mi to jako trochu zbytečný fetiš nebo co, že každé dítě musí být "malý umělec" a úspěchy na tomto poli jsou spojeny s takovou "pýchou" ... Vysvětlete mi, co je na tom tak zásadního, že se někdo "donutí" vystupovat přes nechuť a že se to u dětí tolik řeší."

Vyznělo mi to jako pohoršení, jestli tě k založení tématu vedlo spíš něco jako zvědavost, tak se omlouvám.
 Delete 


Re: Jak je nutné vystupovat  

(28.1.2017 22:38:27)
withep,

jenže já tohle téma nezaložila ~d~.

Naopak v něm vysvětluju, proč se děti od školkového věku k tomu vystupování vedou. A snažila jsem se i popsat, co vede rodiče (včetně mě) k tomu, aby v podobných případech byli na své děti hrdí.
 withep 


Re: Jak je nutné vystupovat  

(29.1.2017 8:21:52)
~8~

Asi jsem měla vlčí mlhu ~k~. Promiň ~x~
 Monika 


Re: Jak je nutné vystupovat  

(29.1.2017 14:33:59)
Psala jsem to já a vůbec to nemělo vyjadřovat pohoršení, ale údiv (viz zbytek úvodního "zadání").
 withep 


Re: Jak je nutné vystupovat "na jevišti" 

(28.1.2017 22:13:30)
Ty ten důvod neuznáváš, mně to přijde úplně stejné - překonat trému kvůli "pouhému" vystoupení a překonat trému kvůli referátu ve škole nebo prezentaci na poradě. A přijde mi úplně normální mít radost, když po třech letech, kdy dítě všechna vystoupení bojkotovalo, najednou překoná ostych... a nemalou radost má i ono, že překonalo další překážku. Nemluvě o tom, že školka byla úžasná a sehrát s ostatními dětmi závěrečné divadlo bylo silným vyjádřením sounáležitosti a pěkným rozloučením.
 Lída+2 


Re: Jak je nutné vystupovat "na jevišti" 

(29.1.2017 6:28:01)
Moniko, nácvik do budoucna do dospelosti.....ve škole sed dodnes recituji básně před třídou.
Dělají se prezentace a ty je třeba taky přednést.

A jsou lidí, kteří to tak nemusí, že nácvik je potřeba velmi brzy. A ani to kolikrát moc nepomůže.....
 77kraska 


Re: Jak je nutné vystupovat  

(29.1.2017 13:51:51)
madelaine, u nas na firemni mezinarodni telekonferenci vzdycky neco rika a online promita angicky rodily mluvci nekde v Tramtarii a nas 50 lidi po celem svete u toho spime, svacime, cteme noviny apod.....obcas se neco zepta nejaky Japonec a tim to konci, hlavni je ucast
 77kraska 


Re: Jak je nutné vystupovat  

(29.1.2017 13:54:04)
stejne to neni poradne slyset, clovek se musi aspon trochu soustredit, aby vedel, o cem je rec....na zacatku nam vzdycky reknou, at si zmackneme tlacitko MUTE, abychom tam nebyli slyset....horsi je, kdyz se vyjimecne adresne ptaji kazdeho z tech 50 lidi na neco a nesmim propast svuj okamzik
 77kraska 


Re: Jak je nutné vystupovat  

(29.1.2017 14:40:00)
madelaine, soucitim....ale urcite na to mas, kdyz to delas....a jake jsou Tve perspektivy? ja jsem taky skoro 50-leta a perspektivy jsou mizerne, rekla bych :-(
 Gladya, bývalá dasa, 


Re: Jak je nutné vystupovat "na jevišti" 

(29.1.2017 19:29:02)
Nevšimla jsem si, že by se děti k vystupování takhle nutily. Pokud si to dobře pamatuju, zkušenost je, že na školkových a školních besídkách se děti mohly "skrýt ve sboru" a do uměleckých kroužků nechodí všichni.

Teď mi došlo, že narážíš na debatu na co jsme hrdí. Ale i tak vystupování není nutné.

Co se herců týče, nevím, tréma možná patří k tomu adrenalínu a "rauši" , který nejspíš prožívají.
 Gladya, bývalá dasa, 


Re: Jak je nutné vystupovat "na jevišti" 

(29.1.2017 19:29:02)
Nevšimla jsem si, že by se děti k vystupování takhle nutily. Pokud si to dobře pamatuju, zkušenost je, že na školkových a školních besídkách se děti mohly "skrýt ve sboru" a do uměleckých kroužků nechodí všichni.

Co se herců týče, nevím, tréma možná patří k tomu adrenalínu a "rauši" , který nejspíš prožívají.

Komerční sdělení

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2024 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.