Martina, 2 kluci |
|
(30.4.2020 8:33:43) Máme pod terasou v zemi 12 kubikovou nádrž, do které ústí všechny svody vody ze střechy. Co tu ta léta bydlíme v ní došla voda cca 3x,zaléváme s ní, splachujeme. Zahradu sekáme nakrátko jen těsně u domu, zbytek je ráj kytek, stromů a hmyzu. Máme malý 16kubikovy bazén, v klidu ho 1x ročně napustime pitnou vodou, protože před sezónou zase všech 16 kubíků použijeme na zalití stromů. Ne čerpadlem, ale dlouhá hadice přepadem tekoucí, 2h každý strom, voda se stihne vsáknout. Po zimě je voda úplně bez chlóru, děláme to už roky, máme krásnou úrodu. Syn vyřešil i komáry u bazénu, donutil mě nechat pár vosích hnízd zespoda na balkoně u bazénu, vosy všechny komáry zlikvidují a nám nic nedělají.
|
x x |
|
(30.4.2020 12:53:07) No toto je těžké téma. Ono vody v přírodě je pořád stejné množství, ale vlivem globálního oteplování je její rozmístění a "dávkování" nerovnoměrné a nárazové. Během pár desítek let stoupla průměrná teplota o 1 st. a hladina světových oceánů o 20 cm a může za to lidstvo svojí nadspotřebou související s emisemi CO2. Takže to, že budu jímat dešťovou vodu (děláme do 20 kubíkové jímky) je sice krásná věc, ale řeší to následky, ne příčinu. Jako jednotlivci uděláme nejvíc, když omezíme vlastní konzum a produkci CO2 (nebudeme létat, zbytečně jezdit autem, jíst příliš velké množství masa, hlavně hovězího, nekupovat výrobky s palmovým olejem, které jsou vykoupeny masovým kácením deštných pralesů, které jsou účinný "vychytávač" CO2 z ovzduší a nebudeme prostě kupovat hovadiny, zvlášť přehršel oblečení a plastových nesmyslů). Příklady táhnou a toto je fakt základ, který může zpomalit oteplování planety, jinak v příštích 100 letech hrozí oteplení o 3 - 6st. a to už může mít naprosto nedozírné následky. Co se týče věcí, které ještě můžu dělat je to, že máme přírodní zahradu a spousty kvetoucích rostlin jak v zemi, tak na oknech, hnojím přírodně, používám minimálně chemie, šetřím vodou a prakticky všechno, co už tu padlo. Ale to nestačí, důležití je zamyslet se nad spotřebou všeho, co přímo i nepřímo souvisí s produkcí CO2.
|
Gavašetka |
|
(30.4.2020 13:10:34) Určitě máš pravdu, to k tomu taky patří, je to vlastně ten základ. Jen lidi většinou začínají něčím malým, co přinese i zřetelný výsledek (zalitá kytka neuschne). Změna konzumního způsobu života nebo změna vnímání toho, co má hodnotu, je dlohodobý proces (nebo i krátkodobý, pokud by šlo rovnou o bezprostřední přežití nebo i o to, že prostě když není ve vsi voda a chodí se k cisterně, tak se ty hodnoty asi rychle přeskládají). My třeba auto nemáme, nepotřebujeme ho - žijeme ovšem v Praze s výbornou dopravní obslužností, být na venkově, určitě bychom ho měli, skoro nelítáme, např. avokáda jsem přestala kupovat, silně jsem utlumila i kupování tuňáků v konzervách apod. kvůli tomu, že už skoro ty ryby nejsou ... Nějak mi to pak nechutná, ani to avokádo, ani ten tuňák,když vím, co je za tím druhem rybolovu nebo pěstování rostlin. Ale to se týká zlomku lidí a je to běh na dlouhou trať.
|
|
|
|