| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Souběžné studium dvou vysokých škol

 Celkem 71 názorů.
 Termix 


Téma: Souběžné studium dvou vysokých škol 

(17.6.2024 13:04:46)
Syn se dostal na dvě vysoké škole a chce jít na obě. Jedna je velmi těžká, druhá sice taky, ale říká se o ní, že není tak náročná jako ta první. Oba obory jsou podobné, přesto každý trochu jiný.
Syn už je zapsaný na té škole, kam chtěl nejvíce, ale vážně zvažuje, že by zkusil obě. Ví, že když to nepůjde, že ta první je prioritnější. Když to ale nezkusí, nebude vědět, jestli na to má nebo ne.
Hrozí mu nějaká sankce, když se zapíše na obě, ale třeba už během prvního semestru zjistí, že to nejde skloubit dohromady a tedy z té druhé školy rovnou odejde?
Případně nemáte zkušenost s tím, že jste přijatí, ale požádáte o nástup o rok později?
 kosatka2 


Re: Souběžné studium dvou vysokých škol 

(17.6.2024 13:26:07)
Vyloženě sankce není, jen se mu i neúspěšně ukončené studium započítává do celkové doby studia, takže kdyby pak přetahoval, může mít studium zpoplatněné, jestli se nepletu.
 Černá kronika 


Re: Souběžné studium dvou vysokých škol 

(17.6.2024 15:09:19)
Syn taky uvažuje, že by po Bc. pokračoval na dvou školách. Jednu na denním studiu a druhou na dálkovým. Jde to? Jak se potom počítají ty semestry?
 Kočka z Brna 


Re: Souběžné studium dvou vysokých škol 

(18.6.2024 18:22:52)
Počet studií není omezen. V každém zvlášť se počítá standardní doba studia zvětšená o rok ode dne zápisu (na dny, v každém studiu zvlášť). Do každého zvlášť se započítává nesouběžná doba předchozích neúspěšně ukončených studií, pokud po jejich ukončení nedošlo k absolvování studia stejného typu. A v každém zvlášť může a nemusí být vyměřen poplatek za prodloužené studium. A pokud jsou to studia na různých fakultách / univerzitách, mohou pro ně platit jiné podmínky, co se týče například ubytovacího stipendia nebo podmínek pro snížení poplatku za prodloužené studium.
 Termix 


Re: Souběžné studium dvou vysokých škol 

(18.6.2024 18:28:16)
Kolej nepotřebuje a stipendium nečekám :-).
 Kočka z Brna 


Re: Souběžné studium dvou vysokých škol 

(18.6.2024 18:17:23)
V tom souběžném studiu se započítává jen nesouběžná část. A v případném dalším, pokud bude hoch prozíravý a obě studia jsou stejného typu, se nezapočte nic.
 Termix 


Re: Souběžné studium dvou vysokých škol 

(18.6.2024 18:27:22)
Kočko, děkuju moc. Musíme to prostudovat pořádně.
Tady se jedná shodou okolností o FIT na ČVUT a FIS na VŠE. První je prioritní, v té druhé se dostal dle něj na velmi atraktivní obor. Chtěl by obě školy, ale tuší, že obzvláště ta prioritní škola je velmi náročná. A to ještě netuší, jak to bude s rozvrhem. Zatím je zapsaný na té první, na druhou má ještě chvilku čas, a proto to řešíme. Nám nevadí případně něco zaplatit, pokud by tam byl problém.
A jo, jedná se zatím o bakaláře.
 L+3 


Re: Souběžné studium dvou vysokých škol 

(18.6.2024 18:43:15)
FIT je v prvaku hodně časové náročný na domácí přípravu (úkoly z programovani), to se s VŠE nedá srovnat.
 Slonisko 


Re: Souběžné studium dvou vysokých škol 

(18.6.2024 19:06:39)
VŠE není náročná, ale má dost tvrdé podmínky ke studiu, například jediný pokus na zkoušku. I když to, že syn svůj obor na FIS nedodělal, bych na školu tak úplně nesváděla ;-)
 Senedra 


Re: Souběžné studium dvou vysokých škol 

(18.6.2024 19:16:10)
Znáte ten vtip, proč nejsou na MFF prázdniny? ~t~
 Muumi 


Re: Souběžné studium dvou vysokých škol 

(18.6.2024 22:11:48)
Já jsem studovala souběžně jakoby 1,5 školy;) Měla jsem na FFUK jednooborové studium a po prváku jsem začala dělat další obor, ale tyhle dva obory nešly zkombinovat na dvouoborový studijní program. Jeden byl pouze jednoobor, druhý pouze dvouobor. Takže jsem studovala jedno plnohodnotné studium a k tomu půlku dvouoboru. Byl to mazec hlavně v tom, jak poskládat docházku a jak se někdy i několikrát denně teleportovat na trase Staroměstská - Jinonice, tehdy ještě jezdilo do Jinonic jen každé druhé metro. Jinak je to zcela určitě nesrovnatelně lehčí studium než zde zmiňované školy.
 Muumi 


Re: Souběžné studium dvou vysokých škol 

(18.6.2024 22:13:48)
Titul mám tím pádem pouze jeden. Půlka magistra se neuděluje:)
 Kočka z Brna 


Re: Souběžné studium dvou vysokých škol 

(18.6.2024 19:43:46)
Tušila jsem, že to bude spíš nějaká polytechnika, ale protože se tu uváděly i příklady s právy a medicínou (dlouhé magisterské programy), vzala jsem to obecně. Stejně jako s tím stipendiem - pokud bydlíte v Praze, stejně by syn nejspíš neměl nárok (na MU není, těch podmínek je samozřejmě více než ta s prvním studiem), ale letošních maturantů je tu víc (a někteří se, pokud vím, chystají i do toho Brna).

Synovi držím palce, ale bude to náročné právě kvůli té určité rigidnosti (rozvrhy, asi do značné míry pevně dané, pokusy na zkoušku). Náročnost látky jako takové je samozřejmě další věc, ale už jen to skloubit je někdy problém i u humanitních programů na stejné univerzitě (kde se někdy další studium bere jako přitěžující okolnost a jindy zase naopak).

Když jsme u těch kombinací, práva + VUT znám, ale tam to bylo s přerušením studia. PrF MU bývala rozvrhově dost flexibilní (je i teď, ale zrovna v 1. ročníku je od dob kovidu "kruh", takže pevně daný rozvrh kromě jazyka, předmětů pro půlku ročníku a povinně volitelných, tělocviků...), ale VUT byl problém, takže pak záleželo na prioritě.

A, hm, když se při skupinové práci na simulovaném jednání (takže všechna podání, schůzky, simulace...) v 5členné skupině sešla kombinace PrF + FF (tam v prváku, dvouobor a velké oči, protože prvák), PrF + VUT a PrF + ESF + FI (šílenec, přesně ten případ, co vystudoval tři školy za 6 let, právo a dvakrát dvoustupňové, jednu kombinaci sice kombinovaně, ale zato bakaláře o rok rychleji, výsledky výrazně nadprůměrné), tak byli u zbylých dvou členek skupiny velmi "oblíbení" ~:-D
 Vítr z hor 


Re: Souběžné studium dvou vysokých škol 

(17.6.2024 13:27:48)
Dvě školy souběžně studovat může, ale pokud tu druhou bere jako že "na zkoušku", musí počítat s tím, že každý semestr se mu započítává do let, které má nárok odstudovat zadarmo.
Takže za první rok má na dvou školách odstudované rovnou dva.

Kamarád kdysi oficiálně chodil na dvě školy, protože ta druhá mu zajistila kolej. Už nevím, kolik na té druhé odstudoval semestrů. Bohužel ta jeho hlavní škola byla dost drahá, co se týče "přesčasových roků", a nemilosrdná, takže mu započítala i předchozí placené a řádně dokončené studium na státní VŠ, takže najednou byl rád, když vystudoval aspoň bakaláře.
Víc si nemohl dovolit, mám dojem, že po něm chtěli za každý semestr asi 30tis.

Z toho důvodu jsem svou druhou vysokou školu v ČR studovala jako zahraniční studentka...
 Kočka z Brna 


Re: Souběžné studium dvou vysokých škol 

(18.6.2024 19:17:15)
Toto naštěstí neplatí. Student není Hermiona a nemá obraceč času a zákonodárce to ví a kromě případu s pozdním neúspěšným ukončením souběžného studia to respektuje.

A dokonce se, naštěstí pro ty, kteří se tak poplatkové povinnosti vyhnuli, nezapočítává předchozí neúspěšné studium, pokud je opravdu předchozí, čili jeho ukončení předchází úspěšnému ukončení jiného studia stejného typu.

Jinými slovy, jeden "hřích z mládí" se se studentem netáhne celý život. Takže student FI, který ji vystudoval napodruhé (a jednou vyletěl třeba ve 4. semestru, takže má poměrně dost dní neúspěšného studia, v bakalářském studiu buď platil, nebo ne, záleží, jak to vyšlo), se může směle zapsat do navazujícího studia, aniž by se mu tam ty 4 semestry (počítáno na dny) započetly.

Pokud neúspěšné studium skončí až po státnicích (což dopadá na ta souběžná studia, zákonodárce chtěl totiž spíš odměnit úspěšné dokončovače z předchozího odstavce a případně motivovat k dalšímu studiu), tak holt je Hermiona :-/


Neštěstí je to ale pro ty, co ty poplatky teď platí, protože touto novelou vypadla nemalá část platičů. A protože poplatek není školné (je to sankce, "pokuta") a univerzita ho může podle § 58 odstavec 6 zákona o VŠ použít jen na stipendia, stipendijní fondy fakult se poněkud zmenšily.

Na toto samozřejmě univerzity (stanovit výši musí univerzita, i pokud se má výše na fakultách lišit; stanovení fakultami bylo v minulosti úspěšně napadeno u soudu) reagovaly zvednutím poplatku. Například na MU se pro příští akademický rok pohybuje od 24 do 51 tisíc korun za započatých 6 měsíců podle toho, o kolik doba studentova studia se započítáním neúspěšných studií překročí "bezplatnou dobu" ( = standardní dobu studia zvětšenou o 1 rok).


V tom popisovaném případě (pokud se tedy stal po roce 1998, protože zákon o VŠ je z toho roku, dřív to asi bylo úplně jinak) ale mohl být problém ještě jinde.

Zatímco teď je nárok na ten +1 rok v každém studiu, dříve to platilo jen v prvním bakalářském (nebo dlouhém magisterském) studiu (myšleno před vystudováním, nejen v tom, kam se student zapsal nejdřív) nebo v prvním navazujícím magisterském studiu po právě jednom vystudovaném bakaláři. Právě jen po bakaláři a právě jen po jednom.

Na bakalářské / dlouhé magisterské studium byla výjimka, pokud student studoval souběžně dvě studia a první úspěšně ukončil ve standardní době studia (nevyužil tu +1, ale ani o jediný den, což byl problém, pokud byl zápis ke studiu třeba začátkem června a státnice o 3 roky později v polovině června). V tom případě mohl +1 čerpat v tom souběžném studiu. Jakmile ale měl více než jeden bakalářský titul a zapsal se do navazujícího studia, tam už tu +1 čerpat nemohl, měl jen ty standardní 2 roky.

Říkalo se tomu tzv. další studium, univerzita mohla vyměřovat poplatek i jen za něj, ale ten byl směšný a omezen shora (zatímco tento je omezen zdola), takže se jí to většinou nevyplatilo. Problém pak byla ta prodloužená doba v dalším studiu, ještě když se opravdu počítaly všechny ty "hříchy mládí", to ten poplatek naskočil snadno.

Toto tzv. další studium zmizelo ze zákona už před nějakým časem (dřív, než se přestaly započítávat "hříchy mládí") a všichni mají vždycky ten plus jeden rok navíc. Tím také zmizela určitá část platičů a už tehdy se zvyšovaly poplatky, i když třeba na MU ne tak markantně a ne na každé fakultě (tehdy byly výše různé i podle "materiálové náročnosti" studia, nejvyšší typicky na lékařské fakultě a fakultě informatiky).
 Ropucha + 2 


Re: Souběžné studium dvou vysokých škol 

(17.6.2024 13:29:59)
Termix, utkvěly mi v paměti ty dvě školy, které jsi tu psala, protože shodou okolností znám člověka, který přesně tuto kombinaci chtěl studovat. Vystřízlivěl hned v prvním semestru :-) Myslím, že nic nehrozí, když se zapíše a nebude zvládat, prostě na jedné škole skončí.
Moje dítě mělo stejné plány na jiných oborech a tam vím, že v prvním ročníku nepovolovali přerušení studia, asi právě z těchto důvodů, aby jim tam nevisela řádka studentů, kteří mají školu jen v záloze. Museli řádně splnit dva semestry, nebo odejít.
Můj student to tedy také vzdal hned.
Původně si ještě hýčkal myšlenku, že na druhou školu znovu nastoupí později, až bude ve vyšším ročníku
první školy, ale to už vyšumělo.
 Bára + 4 


Re: Souběžné studium dvou vysokých škol 

(17.6.2024 13:52:48)
Vůbec netuším, jaké obory chce mladý Termix studovat. Ale zažila jsem kombinace, kde jsem si říkala, klobouk dolů. Měla jsem spolužáka, který studoval jadernou fyziku a k tomu si přidal po dvou letech medicínu. Nakonec skončil jen u medicíny a dnes je ve svém oboru na špičce. Na koleji s námi byl další, který studoval paralelně medicínu a práva, dokončil obojí.
Když po prvním roce skončí na jedné a tu druhou skončí v řádném termínu, nic nehrozí. Při delším prodlužování se pak platí školné. Ale každá fakulta to má asi jinak.
 Inka ..|-.|-.-|.- 


Re: Souběžné studium dvou vysokých škol 

(17.6.2024 13:56:30)
Jeden příbuzný vystudoval současně práva a ČVUT.
 Ropucha + 2 


Re: Souběžné studium dvou vysokých škol 

(17.6.2024 14:04:22)
Jsou takoví, kteří dvě školy souběžně vystudují, ale to asi vyžaduje mimořádné schopnosti a mimořádnou vůli.
A finančni zázemí, protože práce se s dvěma školami asi kloubí už obtížně.
 Inka ..|-.|-.-|.- 


Re: Souběžné studium dvou vysokých škol 

(17.6.2024 14:16:32)
Bylo to hned po maturitě, takže rodiče to stálo stejně jako by studoval jednu. Mimořádné schopnosti nepochybně mà.
 Saamajna 


Re: Souběžné studium dvou vysokých škol 

(17.6.2024 15:37:57)
Baro,
Ta kombinace jaderne fyziky a mediciny asi nebude moc casta - je ten tvuj spoluzak rocnik 1968?
~;)
 Federika 


Re: Souběžné studium dvou vysokých škol 

(17.6.2024 16:17:18)
Saamanjo,
můj synje přijat a jadernou fyziku a medicínu, zatím jen n první lékařskou, čekáme dnes a ve čtvrtek na další fakulty.
Chce obojí studovat najednou, ale bylo mu rozmluveno začínat hned s obojím (oba obory jsou hodně náročné) spíš si po roce, dvou přidat.Takže zatím neví, kam nastoupí hned.
Nemorálního na tom není nic.
A asi jinak ta kombinace nebude úplně neběžná~:-D
 Monika 


Re: Souběžné studium dvou vysokých škol 

(17.6.2024 16:32:01)
Federiko, tak to, že se hodně šikovní uchazeči dostanou na více (i náročných) vysokých škol neběžné není, to, že nevědí co by raději, asi taky nebude úplně vzácné. Spíš pak záleží na tom, proč si ty konkrétní školy vybrali. Syn mi ukazoval nějaký článek bývalého studenta jejich gymnázia, který chtěl taky vždycky studovat něco technického, ale pak udělal Scio testy s velmi dobrý výsledkem, který mu stačil pro přijetí na právnickou fakultu, tak došel k závěru, že tedy zkusí být "prachatý právník" a v 1. ročníku glosoval studium velice zvláštními poznámkami. Asi tam pořád je (tuším by mohl být ve třeťáku), protože letos v rámci studia organizoval nějaký projekt na tom synově gymnázium, k čemuž jim tedy poslal velmi zvláštní podklady (dle neaktuální právní úpravy). Docela by mě zajímalo, jak jednou dopadne a jestli bude s volbou školy jen podle toho, že ho tam přijali, spokojený ...
 Federika 


Re: Souběžné studium dvou vysokých škol 

(17.6.2024 16:45:11)
Moniko,
zajímá ho obojí,chce dělat obojí, k tomu, čemu by se chtěl v budoucnu věnovat, by potřeboval obojí.
 Bára + 4 


Re: Souběžné studium dvou vysokých škol 

(17.6.2024 17:55:30)
Saamajano, 69 nebo 68, určitě je o rok nebo dva starší než já. Přišel na LF ve chvíli, kdy už měl část studia jaderné fyziky za sebou. Znáte se? Svět je malý.
 Saamajna 


Re: Souběžné studium dvou vysokých škol 

(17.6.2024 21:46:01)
Baro,
Svet je malej, znali jsme se...
Studoval jaderku na cervenej diplom, zacal delat diplomku v oblasti zkoumani tkani zarenim no a mel pocit, ze jenom jaderkou nepomaha a nedela pro lidstvo zas az tak moc. Proto chtel pak delat i medicinu.
Neuveritelne hodnej clovek, nejlepsi, co jsem kdy potkala.
Vsichni jsme ho tehdy meli moc radi.
 Kočka z Brna 


Re: Souběžné studium dvou vysokých škol 

(18.6.2024 20:10:50)
Není to školné jako úhrada studia, je to sankce za to, že student studuje jinak, než si zákonodárce představuje.

Jinak dříve to tak skutečně bylo, že maximálně 1 rok neúspěšného studia. Ani ne tak kvůli tomu souběžnému bakalářskému studiu (tam se počítala maximálně ta nesouběžná doba), ale spíš kvůli jakémukoli pokračování (a někdy nevyšlo ani to, ne vždy tam byl ten + 1 rok zdarma), kam se počítaly i ty "hříchy mládí".

To už ale úplně neplatí (respektive ne vždy to platí, často ne). To dává větší manévrovací prostor, ale pokud už student do poplatkové povinnosti spadne, platí pak poměrně dost peněz. Něco za něco.
 Čumča. 


Re: Souběžné studium dvou vysokých škol 

(17.6.2024 14:10:06)
je to trochu diskutabilní morálně - protože na místě té "fakulty na zkoušku" mohl sedět student, pro kterého je to studium snů...
 Termix 


Re: Souběžné studium dvou vysokých škol 

(17.6.2024 14:17:55)
On to nechce na zkoušku. On by to chtěl doopravdy. Ale ano, může se stát, že to nezvládne. Nemorální to možná je, ale syn je chytrý a vzhledem k výsledkům ze dvou různých scio restů vím, že se na obě školy dostal z předních příček.
Kolikrát studenti jdou někam jen proto, aby měli status studenta. Ti mi přijde více nemorální.
 Čumča. 


Re: Souběžné studium dvou vysokých škol 

(17.6.2024 14:37:34)
"Kolikrát studenti jdou někam jen proto, aby měli status studenta. Ti mi přijde více nemorální."

souhlasím, Termix
nemorální je např. i studium cizích jazyků na peďáku, když student s dětmi nechce mít nic společného, ale nedostal se na fildu

jen mi to přijde kapinku chamtivé, nezlob se~d~
 Inka ..|-.|-.-|.- 


Re: Souběžné studium dvou vysokých škol 

(17.6.2024 15:10:52)
To jsou hrozný nesmysly co píšeš.
Ať si každý studuje co chce a kde chce, když se tam dostane.
 Čumča. 


Re: Souběžné studium dvou vysokých škol 

(17.6.2024 15:35:27)
Inko, tohle je můj názor. Řekla bych to tak i vlastnímu dítěti~d~ Podpořila bych ho v rozvíjení se nad rámec vybraného oboru (kurzy, stáže, praxe atd.)

Stát prostě cosi poskytuje zdarma, protože je společnosti těchto vystudovaných zapotřebí. Ideální ale mého laického názoru je, když nesedí jeden student zdarma na dvou a více židlích.~d~
 Ropucha + 2 


Re: Souběžné studium dvou vysokých škol 

(17.6.2024 15:46:24)
Čumčo, proč by neseděl, když splní požadavky školy?
Jak už tu opakovaně padlo, některé školy motivují studenty třeba tím, že nelze opakovat nebo odkládat první ročník, aby neměly zbytečně blokované židle. A také už tu padlo, že na státní útraty lze studovat omezený počet let.
Ale pokud je někdo tak schopný, že vystuduje více škol naráz, proč ne? V tomto systému erárního školství beztak nijak nezaručíš, kdo studium následně využije ve prospěch společnosti a kdo ne.
 Čumča. 


Re: Souběžné studium dvou vysokých škol 

(17.6.2024 15:55:01)
nevíme přeci s jistotou dopředu, jak schopný je, to se ukáže během toho prváku, a pokud potom druhé studium vzdá, je to prostě škoda~d~

 Liaa 


Re: Souběžné studium dvou vysokých škol 

(17.6.2024 15:58:45)
Je to škoda, ale není to nemorální. ~;)
 77kraska 


Re: Souběžné studium dvou vysokých škol 

(17.6.2024 16:03:44)
Liaa, ja jsem se treba na vysokou dostala az na odvolani a cele prazdniny jsem se trapila, ze tam budu nejblbejsi a ze mi to nepujde a ze mne vyhodi a ze tam treba nekomu zabiram misto....coz se pak ukazalo, ze nebyla pravda

o zadne moralnosti nebo nemoralnosti bych se v pripade zakladatelcina syna vubec nebavila, je chytry, ma na to, tak at jde klidne na obe skoly
 Čumča. 


Re: Souběžné studium dvou vysokých škol 

(17.6.2024 16:20:31)
Liaa, napsala jsem kapinku morálně diskutabilní.

Za nemorální jsem označila studium na peďáku, např. cizí jazyk, když student od začátku a po celou dobu studia ví, že s dětmi nebude dělat ani za nic. Ono je to na některých učitelích vidět, že nakonec učí jako "znouzectnost", protože milují svůj obor, ale děti vlastně nesnášejí... Potom prohráli všichni, učitele nervují ta blbá děcka, děti jsou nešťastný, a systém pět let investoval poměrně zbytečně...
 babi_ 


Re: Souběžné studium dvou vysokých škol 

(17.6.2024 17:46:38)
Úplně stejnou kapinku by mohlo být morálně diskutabilní, když si člověk, který má hlavu a energii na dvě VŠ, dá prostě pětileté leháro jen na jedné (za státní a rodičovské peníze), a zbytek nadání nechá ležet ladem.

Obojí je naprostá kravina diskutovat z hlediska morálky (jak studium obou škol, které pak uplatní, tak rezignace na jednu z nich).

Tady je k diskuzi skutečně pouze to, na co se ptala Termix.
 Termix 


Re: Souběžné studium dvou vysokých škol 

(17.6.2024 16:54:35)
Čumčo, nechci se dostat do stavu mít výčitky svědomí z toho, že by můj syn mohl někomu jinému zabírat místo.
Nicméně do života by se mu hodily oba obory, částečně spolu budou souviset a částečně ho ten druhý obohatí k tomu prvnímu.
Nicméně je poměrně pravděpodobné, že náklady spojené se studiem mého syna jednou státu násobně vrátí v podobě daní.
Jsou také studenti, co někam nastoupí a po roce zjistí, že je to nebaví a nebo na to nemají a další rok nastoupí jinam. Je to morální?
 Alena 


Re: Souběžné studium dvou vysokých škol 

(17.6.2024 17:27:55)
" nechci se dostat do stavu mít výčitky svědomí z toho, že by můj syn mohl někomu jinému zabírat místo." To by byl take pekny nesmysl. Kdyby stat s takovou moznosti nepocital, nebylo by mozne na dve skoly nastoupit. Ostatne pres 60% bakalarských studii se v CR nedokonci (prechod na jiny obor, nespokojenost s urovni studia, zamestnani atd).
 vlad. 


Re: Souběžné studium dvou vysokých škol 

(17.6.2024 18:15:48)
"Kdyby stat s takovou moznosti nepocital, nebylo by mozne na dve skoly nastoupit."

Aleno ~R^
 Čumča. 


Re: Souběžné studium dvou vysokých škol 

(17.6.2024 18:14:54)
Termix, přísahám, že bych stejný názor měla i u vlastního syna, čeká nás to za dva roky. Chtěla bych, aby si studium specializoval postupně, aby neměl hned po maturitě "velké oči".
Omlouvám se, že ti píšu věci, které nechceš slyšet, prostě mám jiný úhel pohledu.~d~
Já hodně dbám na work-life balance. Sousedovic dcera se loni na medicíně zhroutila.
 vlad. 


Re: Souběžné studium dvou vysokých škol 

(17.6.2024 18:18:55)
"Já hodně dbám na work-life balance. Sousedovic dcera se loni na medicíně zhroutila."

Čumčo, a jak to souvisí? Třeba by se zhroutila před atestací, z přemíry přesčasových služeb, na jiné VŠ...
 Ropucha + 2 


Re: Souběžné studium dvou vysokých škol 

(17.6.2024 18:35:03)
Že se studentky hroutí na medicíně, o tom slýchám už třicet let.
Evidentně je to náročné studium, které není pro každého a někteří ho zdolávají přes psychické a fyzické vypětí.
 Rodinová 


Re: Souběžné studium dvou vysokých škol 

(17.6.2024 18:39:57)
Taky soubeh mediciny s necim, jak tu nekdo psal, si moc neumim predstavit~d~
Synek u toho delal brigadu, ale to je jine nez soustavne studium.
 Zasjaj. 


Re: Souběžné studium dvou vysokých škol 

(17.6.2024 19:45:32)
Ani já si to neumím představíit, jaderku a medicínu. I kdyby byl vševědoucí a vlastně se vůbec nic učit nemusel, tak se musí osobně dostavit na pitevnu a zároveň třeba do Řeže k urychlovači, aby dostal zápich. A tak je to celé studium. To musí být naprostá šílenost to kloubu. Tak ještě že je tu ten entanglement a nelokalita, z toho asijsko jaderňák vycházel ~t~
 Termix 


Re: Souběžné studium dvou vysokých škol 

(17.6.2024 19:53:01)
Taky si to neumím představit. Dcera do budoucna plánuje zkusit medicínu a my počítáme s tím, že nebude mít čas ani na brigádu.
Syn to nemá tak odlišné.
 Lída+2 


Re: Souběžné studium dvou vysokých škol 

(17.6.2024 20:09:29)
Termix ona ani strojárna , není úplně vhodná na brigádu. Až ten poslední rok je to volnější, ten rozvrh byl čtyři roky je od 9-18h večeře a následují dobrovolný přednášky bez nich Tě vychází na první i druhý termín tvrdí syn.
Takže končíš okolo 22h. A jdeš spát.

O víkendu byl úplně mrtvý, ale stipendium za známky měl vlastně místo té brigády. Letos to teda očesali tak, že s jednou 1- mu to nedalo.

No nic má to hotové od 11.6. Kompletně . Líp už se to povezt nemohlo. A diplomku má 3 roky v utajení, Audi si nepřeje zveřejnění. Papír je teda k nahlédnutí ve škole.

Dokončení této školy je 15 lidí ze 145. A pak se diví, že nesou lidí. A nedokončil to ani jeden prumyslovak, nedali to tou špatnou matikou co tam měli.
 Lída+2 


Re: Souběžné studium dvou vysokých škol 

(17.6.2024 20:26:28)
Čumčo, no oni se teď " děti" hroutí často i na ZŠ. Začíná to být běžné.

Nevím jestli za to může ta výchova jak tvrdí, nebo spíš geny co nevydrží stres , což mi přijde lepší.

Kamarádka učí na ZŠ a 30% děti je s nervy úplně v háji. Smutné to poslouchat. A ta to teď bude asi mít doma super, nejspíš má závislost v rodině na hrách v PC.

Asi je to dobou čas špatnou relaxací. Lidi málo dělají rukama a skočí jim to.
 Monika 


Re: Souběžné studium dvou vysokých škol 

(17.6.2024 15:24:57)
Čumčo, proč chamtivé? Může to přeci udělat každý, kdo chce (a má na to) ~;) Moje zkušenost z "našich dob" tedy je taková, že dvě školy současně zvládlo jen minimum lidí, přestože byli nepochybně hodně chytří. Jestli to jsou dva obory na stejné škole, kde by část předmětů mohla být společná, pak je to jednodušší. Jinak to znamená 1) konflikt rozvrhů 2) veliký zápřah, s vyloučením osobního života do velké míry, natož nějaké významější přivýdělky apod.
Jak to tedy je s tím započítáním "neúspěšného studia" v případě, že současně probíhá i to nakonec úspěšné, to nevím. Logické by mi přišlo, aby člověk měl ten čas na 1 školu (roky na bakaláře a 3 na magistra nebo jak to je) celý, bez ohledu na to, co zkouší ještě souběžně vedle toho. Protože opačně by to bylo tak, že po 2. roce studia 2 škol naráz máš najednou "utrum" i když zatím plníš vše řádně?
Za našich časů se to neřešilo, docela dost lidí zkusilo 2 školy naráz, ale většina si vybrala jednu už během prvního roku a tu druhou nechalo nebo přerušilo (a už neobnovilo).
 vlad. 


Re: Souběžné studium dvou vysokých škol 

(17.6.2024 18:14:15)
"nemorální je např. i studium cizích jazyků na peďáku, když student s dětmi nechce mít nic společného, ale nedostal se na fildu"

Čumčo, píšeš blbosti

Dostal se na školu, na kterou měl předpoklady, stejně jako mladý Termix, nemorálního na tom není nic. Je spousta lidí, kteří se nevěnují tomu co vystudovali, dle tvé úvahy by to pro jiné byla práce snů ~a~
 Kočka z Brna 


Re: Souběžné studium dvou vysokých škol 

(18.6.2024 20:24:05)
Tak u těch jazyků jde často o to, že na FF se u těch větších jazyků učených i na ZŠ / SŠ (a tedy na PdF) nestuduje jazyk, ale v jazyce a o jazyce. A studenti, kteří buď nezvládají, nebo chtějí něco praktičtěji zaměřeného, jdou na PdF. Racionální volba. Jelikož na PdF je obvykle potřeba horší výsledek než na FF, nemorálního na tom nevidím nic vůči dalším uchazečům (vůči programům viz předchozí příspěvek, ale tam zřejmě tato výtka nesměřovala).
 Alena 


Re: Souběžné studium dvou vysokých škol 

(17.6.2024 15:27:25)
"Nemorální to možná je, " ne, je to uplne v poradku, na vysokou ho prijali, muze s tim nalozit jak chce. Soubezne studium je normalni, v okoli jsem na to narazila nekolikrat, studenti vahali, co si vybrat a po prvaku meli jasno, nekdo dokoncil obe skoly.
Prvni rocnik studia odlozit nelze.
 Ropucha + 2 


Re: Souběžné studium dvou vysokých škol 

(17.6.2024 15:34:06)
Termixi, on není problém se na ty dvě školy dostat a asi by ani nebyl takový problém skládat dvoje zkoušky. Problém je splnit dvojí prezenční docházku.
Asi to jde, když takoví studenti existují, ale za cenu, že člověk většinu svého času sedí ve škole, často od brzkého rána do pozdního večera, pokud se rozvrh vůbec podaří poskládat. To studenti, které znám, odmítli podstoupit. Ale když je člověk motivovaný a chce pět let opravdu jen intenzivně studovat a studovat, asi může.
 77kraska 


Re: Souběžné studium dvou vysokých škol 

(17.6.2024 15:52:49)
Ropucho, u nas v kancelari je nekolik lidi, kteri jsou JUDr. a jeste ing. ekonomie....ale nestudovali od zacatku obe skoly naraz, zacali jednu skolu a pak si k ni pridali druhou skolu....on ten prvak je vetsinou narocny, jsou tam teoreticke predmety a clovek si teprve zvyka na novy styl uceni
 Ropucha + 2 


Re: Souběžné studium dvou vysokých škol 

(17.6.2024 15:59:27)
77krasko, já to považuji za ideál, připojit v průběhu školy druhý obor. Nejen, že se trochu rozloží náročnost, ale člověk po prvních letech může mít bližší představu, co by chtěl konkrétně dělat a čím si rozšířit kvalifikaci.
Ale je to holt scénář pro pilné a cílevědomé lidi.
 babi_ 


Re: Souběžné studium dvou vysokých škol 

(17.6.2024 15:44:15)
Je to morálně naprosto v pořádku.

Je vhodné využít nadání, které má. Nestuduje přeci jen pro svoji zábavu, ve skutečnosti se tomu ne náhodou říká "příprava na budoucí povolání".

A tak velmi povolaných není zas tolik, abychom jim mohli říkat, že mají sedět jen na jedné židli, a plýtvat tak jejich potenciálem.
 Kočka z Brna 


Re: Souběžné studium dvou vysokých škol 

(18.6.2024 20:16:40)
Je to poněkud nemorální i vůči těm programům, protože u těch menších vypadá statistika neúspěšnosti dost děsivě.
 Balbína 


Re: Souběžné studium dvou vysokých škol 

(17.6.2024 17:14:19)
tak jako nemoralni bych to nepovazovala vubec.
Navic nektere obory - a neni jich malo - nedoplnuji. Kdyz nekdo nenastoupi, nevezmou misto neho nekoho pod carou. Bohuzel.
 Lída+2 


Re: Souběžné studium dvou vysokých škol 

(17.6.2024 15:23:51)
Termix, synům kamarád studo matfyz, přišel mu jednoduchý, tak si k tomu přibral ekonomku. Někdy v průběhu října to řešil, že potřebuje další školu.

Školu číslo dvě dodělal kompletně za 2 a 2 roky, celkem za 4 roky( extrémně jednoduché říkal)a matfyz v termínu jak měl. Tak nějak v pohodě říkal.

Takže to jde.

Ale myslím, že každá škola bude mít svoje požadavky.

Jinak tenhle kluk se nudil chvilku i na 8G. Umí 7 jazyků. Je fakt zajímavý úkaz.

 Inka ..|-.|-.-|.- 


Re: Souběžné studium dvou vysokých škol 

(17.6.2024 15:30:00)
Syn má kamaráda, který vystudoval 2 vš za dobu, kdy běžný člověk vystuduje jednu. Jsou tací.
 Silvie+dva kluci 


Re: Souběžné studium dvou vysokých škol 

(17.6.2024 16:49:19)
Taky jsem se dostala na dvě VŠ současně a chtěla jednu začít a u druhé odložit nástup o rok. Bylo mi řečeno, že toto nelze. Až po odstudovani alespoň jednoho semestru by šla jedna ze škol přerušit. Nakonec jsem to vzdala. Mela jsem strach z neúspěšného studia a zbytečně zapocitanych semestrů.
 Stará husa 


Re: Souběžné studium dvou vysokých škol 

(17.6.2024 16:57:55)
Syn si při studiu informatiky přibral astrofyziku, jeho velký koníček, ale vyšlo mu to tak blbě, že by dělal ve stejnou dobu bakalářky i státnice, takže astrofyziku přerušil a pak mu BM řekl, že už ho dál ve studiu finančně podporovat nebude a já na to neměla, takže se na to vykašlal. Ale mrzelo ho to.
 Rodinová 


Re: Souběžné studium dvou vysokých škol 

(17.6.2024 18:34:23)
Termixi, pokud by to resil muj syn, rekla bych, jestli ma chut a silu, at to zkusi, zkorigovat to muze vzdycky.
Ale zkusenosti nemam:-)

 Pole levandulové 


Re: Souběžné studium dvou vysokých škol 

(17.6.2024 20:43:40)
Termix, tvůj syn je mladý, šikovný, chytrý a má doma maximální podporu, myslím si, že by to mohl zvládnout, když chce. S VŠ zatím porovnání nemám, ale jak víš, náš syn studoval dva obory na střední škole zároveň a zvládal to v pohodě, ještě u toho stihl brigádničit v oboru.
Holt se naučil cvičit i v kratších časových úsecích a lépe si organizovat čas, aby to fungovalo. Teď po maturitě jim teda výrazně ubyde počet hodin, proto to míní dodělat a k tomu studovat i tu VŠ, ale míval i 40 hodin týdně a dával to i s umístěním na soutěžích.
Výhoda jeho škol je ta, že jsou všechny blízko, takže nebude mít problém přecházet z VŠ na SŠ a zpět během dne. Když původně přišel s nápadem, že by VŠ dělal v Brně a k tomu dodělával VOŠku v Praze, tak to jsem moc nadšená nebyla i když už to měli s profesorem nějak promyšlené, že by v Brně byl tři dny a v Praze 2, to už přišlo moc i mně.
 Dari79 


Re: Souběžné studium dvou vysokých škol 

(17.6.2024 21:20:08)
Přijímačky jsou vesměs často podobné, takže šikovný člověk se bez problémů na dvě či více vš dostane (já se v 18 dostala na všechny 3, kam jsem podávala přihlášku, vybrala jsem si tedy jen 1). Ale pak jsem studovala současně 2 další fakulty, relativně odlišné, jen málokteré předměty se daly započítat. A zvládala jsem to, i jsem u toho chodila ještě na brigády/do práce.

Tj. zvládnout se to dá.

Osobně si ale myslím, že je možná lepší začít s tou druhou až o něco později, protože nejtěžší na všem je změna způsobu myšlení a učení se ze střední školy na vysokou...
Pak, když už přijmeš VŠ styl uvažování, přípravy a učení se, není problém 2 VŠ zvládnout...

Takových kolegů jsme na VŠ měli dost, kamarád vystudoval IT + ekonomii třeba souběžně od prváku...

Souhlasím, že "sankce" je v tom, že když to položí, tak se mu neúspěšné roky budou počítat do doby bezplatného studia a pak se mu může dokončí (i) první=jediné školy prodražit...

Postupné studium má také tu výhodu, že některé předměty už jsi absolvoval, takže jsou-li podobné v druhé škole, můžeš si je nechat kreditově započítat.

A ne, přijímačky ti v dalším roce už neuznají, musel by na ně znovu, ale to nebývá problém. Když máš hlavu na přijímačky, uděláš je i za 2 nebo 5 let, naopak podle mě ještě líp...
 monam 


Re: Souběžné studium dvou vysokých škol 

(18.6.2024 0:12:18)
Ať to klidně zkusí, sankce není žádná, max to nebude zvládat. Odložit studium obvykle možné není, ale za rok by hi určitě přijali zas.
Já sama studovala paralelně dva nmgr obory a nebyl to úplně dobrý nápad. Na Bc by to asi bylo snazší, ale u mě to byl úplně jiný typ školy, humanitní
 Kočka z Brna 


Re: Souběžné studium dvou vysokých škol 

(18.6.2024 16:39:19)
Vyloženě sankce u takto souběžného studia není, pokud ho ukončí před úspěšným absolvováním toho prioritního studia. Předpokládám, že obě studia jsou bakalářská.

Podle zákona o vysokých školách, konkrétně § 58 odstavec 3 předposlední věta: https://www.zakonyprolidi.cz/cs/1998-111?text=111%2F1998#p58 se takové období neúspěšného studia, které je souběžné s aktuálním studiem, započte do doby studia (pro účely stanovení poplatku tedy; školy mívají ještě něco jako maximální dobu studia včetně přerušení, po jejímž uplynutí studium ukončí - to jsou ale dvě odlišné věci) jednou. V praxi tedy se připočte jen ta doba nesouběžného studia, která tady ale není, protože zápis na prioritní školu byl dřív. Jinak by to byla doba od jednoho do druhého zápisu nebo třeba doba, po kterou bylo prioritní studium přerušeno a druhé aktivní.

Po úspěšném absolvování jednoho bakalářského studia se předchozí neúspěšné bakalářské studium dále nezapočítává do doby studia, ať už pak student bude studovat cokoliv (dalšího bakaláře, navazující studium, dlouhé magisterské studium), a to podle téhož paragrafu a odstavce. Stejným typem studia se myslí bakalářské x magisterské (včetně dlouhého magisterského) studia.
Některé školy, například moje mateřská MU, která to dlouhé studium má :-) , ho dávají na úroveň bakalářského studia, ale na to nárok není (je to benevolence univerzity) a je to patrně až odvolací důvod (ty se liší univerzita od univerzity a je dobré si podmínky nastudovat, někdy je možné i odpuštění poplatku).

Modelový student zkoušel například klasická 5letá práva, kde po 3 semestrech zjistil, že to právo ho vlastně úplně nebaví, a studium ukončil neúspěšně. Pak se našel na VUT, má z ní bakaláře z FIT a pak se rozhodne jít na navazující studium na FI MU, protože lukrativní program. Podle zákona mu univerzita musí (je to její povinnost) vyměřit poplatek za prodlouženou dobu studia po uplynutí 3 let ode dne zápisu, přitom do těch 3 let se počítá i celá doba toho neúspěšného studia práv počítaná na dny, takže i pokud studuje "řádně", univerzita mu před koncem studia poplatek stihne vyměřit. On se odvolá, uvede řádné ukončení bakalářského studia, případně doloží (některé školy zapisují do tzv. matriky poměrně se zpožděním) a škola poplatek odpustí, pokud by bez započítání té doby na PrF nevznikl. Je možné, že už je to implementované v informačním systému a prostě se ta doba nepočítá, ale ze znění příslušného vnitřního předpisu mi to nevyplývá.
Pokud by ale takový student studoval na jiné VŠ, mohlo by se stát, že ta by takto benevolentní nebyla a studium na PrF by se přestalo započítávat až úspěšným ukončením navazujícího studia.
 Kočka z Brna 


Re: Souběžné studium dvou vysokých škol 

(18.6.2024 18:13:24)
Je tu ale jedno velké ALE. To neúspěšné studium musí být minimálně podle MU (a ze zákona to tak také vypadá, samozřejmě opět máme odvolací důvody, univerzita si toto může upravit) úplně ukončené před úspěšným ukončením jiného studia stejného typu.

Náš modelový student začal studovat dva bakalářské programy na současně, po nějaké době jeden přerušil s tím, že se k němu později vrátí. Úspěšně absolvoval druhý program a rozhodl se prvního studia zanechat, řekněme týden po úspěšné SZZ. Samozřejmě je možné, že škola zvládne fyzicky dříve do matriky studentů zadat zanechání studia než úspěšné ukončení (mně se povedlo v případě MU zapomenout a zanechat až v den státnic a výsledek státnic zadali o 6 dní později, sice k témuž dni jako zanechání, ale prostě ten úkon udělali později, takže to "prošlo"), ale vůbec bych na to nespoléhala (u nás byly tehdy jisté komplikace, proto to tak trvalo, v dalších letech bylo studijní oddělení poněkud rychlejší).

Takže modelový student se následně zapíše do navazujícího studia a ouha, ono se mu započte i to neúspěšné studium, protože podle dikce univerzity / zákona není předchozí. Započte se samozřejmě jen ta doba aktivního studia, ne přerušení (to se pro účely poplatků nepočítá, pro účely té maximální celkové doby studia, kterou si upravuje univerzita, většinou ano).

I pokud celá ta aktivní doba byla souběžná s úspěšně ukončeným studiem, započte se, protože k zanechání (neúspěšnému ukončení) přerušeného studia došlo až po úspěšném ukončení jiného studia. To je jediný případ, kdy se jeden odstudovaný den počítá dvakrát (jednou v tom úspěšném studiu, jednou v zanechaném). Zákon o VŠ (opět paragraf 58, odstavec 3) totiž uvádí, že jen jednou se ta doba počítá v případě souběhu dvou a více neúspěšných studií nebo neúspěšného a aktuálního studijního programu - tato situace není ani jedno z toho.


Další komplikace pak můžou a nemusejí nastat. Na MU je podle stipendijního řádu možné žádat o stipendium na podporu ubytování jen v případě, že to studium je první (první je to, do kterého se student zapíše nejdříve) na vysoké škole v ČR (matrika není mezinárodní) nebo první navazující magisterské studium po absolvování bakalářského studia (případně analogicky s prvním doktorským studiem). Nepřihlíží se ke studiu, do kterého se student zapsal a ukončil ho od 1. května do 30. října téhož kalendářního roku (pro účely poplatků se k němu ale přihlíží jako ke každému jinému).

Toto je MU, jiné univerzity mohou mít a asi i mají jiné podmínky. Navíc toto ani není váš případ, protože zápis na preferovanou školu byl první, ale obecně je dobré počítat i s komplikacemi tohoto druhu.

O možnosti odloženého zápisu jsem upřímně řečeno ještě neslyšela (teoreticky ano, pár let zpět, když se připravovala novela zákona o VŠ, prakticky ne) a přerušení studia je obvykle možné až po jednom nebo více semestrech studia.

Některé univerzity / fakulty / programy (až tak se to může lišit), jako třeba téměř celá FSS MU, ale uznávají výsledek z předchozího běhu v dalším akademickém roce (někdy i v případě přijetí bez přijímací zkoušky). A některé ho zase neuznávají ani v rámci dodatečného přijímacího řízení pro ten stejný akademický rok (FF MU). Na toto je potřeba se informovat na příslušné vysoké škole, potažmo fakultě. A samozřejmě, podmínky pro přijetí se mohou meziročně lišit.
 darinaa 


Re: Souběžné studium dvou vysokých škol 

(21.6.2024 9:47:17)
Termixi a porovnávali jste si studijní plány těch dvou zvolených oborů? To se přeci musí nějak prolínat?! Žijeme ve 21. století, možná by to stálo za vyjednání nějakých individuálních podmínek, pokud je syn taková bedna a dostal se z vyšších příček, tak nejen od rodiny ale i od školy, která má o něj zájem, by podpora měla být maximální. A vůbec tím nemyslím nějaké úlevy, pouze optimální nastavení podmínek, o kterých se vám možná ani nezdá.
 Gladya, bývalá dasa, 


Re: Souběžné studium dvou vysokých škol 

(21.6.2024 10:12:00)

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2024 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.