| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Výživné

 Celkem 11 názorů.
 Zuzka 
  • 

Výživné 

(27.11.1999 18:44:31)
Zajímalo by mě, zda se při určování výše výživného přihlíží i k majetkovým poměrům toho rodiče, který o dítě pečuje. V krátkosti vylíčím konkrétní situaci: Můj přítel je stále ženatý, ale se svou manželkou nežije ve společné domácnosti. Zatím nejsou v rozvodovém řízení. Na sedmiletou dceru přispívá částkou 3.000,- Kč měsíčně. Dle mého názoru slušné. Kromě toho samozřejmě přispěje dceři na vše potřebné (tu 1.000,- na lyžařský oddíl, tam 2.500,- na lyžařské vybavení atd.).  Manželka mého přítele není žádná "sociálka". Bydlí v rodinném domku u rodičů (samostatný byt), vydělává pěkné peníze, její manžel si ze společného majetku nevzal vůbec nic, dokonce dále platí leasing za auto, které užívá výhradně jeho žena (asi 4.000,-). To, že po něm požaduje, aby platil různé opravy auta, výměny oleje apod. už pokládám za vyloženou drzost a hamižnost, nicméně se mě to asi netýká. Tato paní ovšem svého manžela přímo vysává - tvrdí, že jí na živobytí zbývá asi 7.000 měsíčně (po zaplacení telefonu, elektřiny, plynu, vody, pojistek, spoření atd.!!) Připočítáme li k tomu 3.000 výživného a 4.000 leasing auta, vychází vám velice slušný příjem, dostatečný na uživení dvou osob. Ale chce stále víc (dokonce po něm chtěla zaplatit telefon). Přitom neustále svému manželovi brání ve styku s dcerkou, pokud se vídají, následuje téměř vždy ošklivá scéna (pravidelně právě kvůli financím). A pokud si teď některý ze čtenářů myslí, že nemám pravdu, že nevím o čem mluvím pak ještě jeden příklad. Já sama jsem samoživitelka. Na svého sedmiletého syna přispívá jeho otec částkou Kč 500,- měsíčně (argumentuje tím, že není zaměstnaný, což není pravda, zaměstnaný je, ale "načerno"), nejsem bohužel majitelkou žádného bytu a tak platím, z platu asi 8.000,- (+/- 100) čistého měsíčně, nájem za pronajatou garsonku (22 m2) ve výši 4.500,- a obědy ve škole. Připočítám-li různé školní akce a poplatky za telefon, zůstává mi z příjmu na celý měsíc asi 3.000,- korun. Se svým přítelem nebydlím ve společné domácnost, sám si pronajal malý byt (4.000,-). Jednoduché počty stačí na to, abychom zjistili, že on ze svého platu (který není o moc větší než plat jeho manželky) vydá měsíčně nejméně 11.000,-, z toho 7.000,- dá své ženě. Ale to jsou jen pravidelné platby. V každém případě na ně padne téměř celý jeho běžný měsíční plat. Žije z toho, co vydělá jako instruktor autoškoly na živnostenský list. 
Ráda bych znala názor žen i mužů na uvedený problém. Možná by neškodilo zařadit novou rubriku na téma "výživné". Jistě nejsme s přítelem v podobné situaci sami. 
 
 Mirek 
  • 

Re: Výživné 

(27.11.1999 23:00:52)
Nejsem ve stejne situaci jako vy, ale rad bych prinesl take trochu do mlyna.
Pred nekolika lety jsem se rozvedl po kratkem manzelstvi a platim vyzivne (nejsem bohac a tak mi na dve deti soud urcil 1400,- ) - vim je to malo, ale to neni smerodatne. Ted ziju ve spolecne domacnosti se svou pritelkyni s kterou mam syna (kvuli vysokemu najmu a nedostaku finaci jsme se prestehovali do RD k jejim rodicum).
Mi mame dohromady prijem ona se socialni podporou a ruznymi prispevkami 3200,- - ja vydelam mesicne kolem 9000,- coz cini asi 12200,- mesicne, odecteme 1400,- a zbyde 10800,- dale odecteme polovinu na plyn, el.energii, vodu a zbyde nam asui 7500,-.
Ona chce zvednou vyzivne a jeji prijem je 4000,- vyplata + 3800,- od statu a 1400,- odeme = 9200,-, najem plati stejne jako mi 3000,-. A ted kdo z nas je na tom lepe.
Vim zivit a vychovat deti neni lacina zalezitost, ale proc na tom maji byt biti vzdy otcove a matky jsou svate (rozvod byl z jeji strany, ze sama s detma se bude mit lepe a ze muze nepotrebuje - ano mela pravdu - vyklubala se z ni lesba) a opet to odnesou nevini.
Proste to dopadlo tak ze chtela mit jenom deti a pry uz tenkrat pocitala ze az se narodi tak se rozvede - byl to od ni zamer a ja to odnesl. Co by jste delati s takovyma zenskejma ?
 Irena, 26 
  • 

Re: Výživné 

(2.12.1999 14:51:17)
I já mám dojem, že otcové musí snést všechno.
Manžel platí na 7 letého syna 1200 Kč měsíčně. Mně pak domů přináší cca 7000,- čistého na všechno. Brali jsme se před rokem a půl, kupovali jsme byt a zařízení, jsme samá půjčka. Takže z mého platu a manželových 7000,- platíme půjčky, spoření, fond oprav, služby, jídlo, oblečení... prostě všechno ostatní. Nyní je manžel ve výpovědní lhůtě, proto jsme zažádali o snížení alimentů z důvodu změny finančích možností. A reakce sociální pracovnice? "No, i na miminko se platí minimálně tisícovka, takže dvanáctset není tak moc - a Váš manžel si určitě nějaké zaměstnání časem najde, takže to pro soud asi nebude dost závažný důvod pro snížení výživného. A hlavně se nesnažte uplatnit ten argument, že matka mu neumožňuje syna vidět, tak na něj nechce platit!"
A co víc - synova matka je v jiném stavu s ženatým mužem a vypadát to, že zažádá o zvýšení výživného (z důvodu snížení příjmů - na MD). Předpokládám, že jí soud vyhoví. Ale kde je pak spravedlnost? Dítě má právo se podílet na životní úrovní o b o u rodičů. Ale oba rodiče nemají stejná práva. Matce se vyhoví vždycky a otcové platí...
Také bych chtěla jít na mateřskou, ale zřejmě si budu muset "pořídit" dítě s cizím mužem a pak na něm mámit pořádné alimenty, abychom se všichni uživili 8-)).
Všem poškozovaným otcům, ale i maminkám přeji hodně štěstí

Irena
 Mirka 
  • 

Re: Re: Výživné 

(28.8.2000 14:17:39)
Nevím, komu připadá výživné 1200 nebo 1400 vysoké. Možná tomu kdo ještě žádné děti nemá. Obědy ve škole, zájmový kroužek, zimní bunda, boty na jaro, léto, podzim, zimu, na tělocvik a gumovky(každý rok roste noha) letní tábor s kapesným, Vánoce, Matějská pouť a to už nemluvím o tom že se z toho nekoupí počítač a jiné věci které mají už skoro všechny ostatní děti nebo jim dopřát dovolenou u moře, kam ovšem tatínkové s jejich novými láskami jezdí. Téměř také žádný otec se po rozvodu za dětmi nehrne. Všechny starosti zůstanou na matce a otec je svobodný jak ten pták. Ale když už je oba jednou přivedli na svět, tak proč by ten, kdo se o ně nestará měl být zbaven všech povinností?
 Del (24) 
  • 

Re: Re: Re: Výživné 

(28.8.2000 16:01:01)
Mirko,

nikdo tady netvrdil, že 1.200,- či 1.400,- je měsíčně je pro potřeby dětí přespříliš (vždyť Mirek přímo napsal, že "to není moc, ale není žádný boháč). A o to právě jde: výše nákladů na potřeby dětí může růst nekonečně (např. zmiňované PC), ale jde o vztah: otcův příjem - výše výživného, tzn. kolik může otec přispívat, aby vyžil (popř. jeho nová rodina - viz. Irena) a dítě nakonec nemělo daleko vyšší životní úroveň než on. Můj osobní názor je, že by bylo úměrné, v případě zhruba vyrovnaných příjmů otce a matky by otec měl platit max. 20% z platu (a v příp., že má matka nižší příjem max. 25% - pokud otec nevydělává desetitisíce, potom se těžko příjem srovnává).

K "Téměř také žádný otec se po rozvodu za dětmi nehrne": asi z Vás mluví špatná zkušenost, ale příspěvky, zde uvedené, tvrdily opak - otec se chce starat, ale matka dělá překážky. Otec by rád plnil své povinnosti vůči dětem, ale matka by chtěla, aby pouze platil a platil a dítě ani nevědělo, že nějaký otec existuje. A v takovém případě se nedivím, že by tátové raději neplatili - na děti, které se k nim neznají. Na jedné straně se na nich chce, aby na děti zapomněli a na druhou stranu, by měli přispívat na výživu! (samozřejmě, v praxi jde toto asi těžko ošetřit - přeci jen jsou určitě i otcové "šetřílci", kteří by toho zneužili).

Když se vrátím opět k pěnězům: vemte si, že otec platí těch 20, 25 i více %, vede si vlastní domácnost (na kterou mu nikdo nepřispěje), s dětmi se pravidelně vídá (a potom také hradí náklady a matka v tu dobu "šetří"), snaží se jim zaplatit tu Matějskou, kupuje dárky na Vánoce, narozeniny atd., jezdí s dětmi na dovolenou. A pokud mluvíme o "průměrné" rodině, má se co ohánět, aby na vše měl. A není divu, že nejede s dětmi k moři či jim nekupuje PC. Jednoduše na to nemá. (a potom si třeba matka jezdí na zahraniční dovolené s novými příteli)

Ale ať už si jezdí k moři matka nebo otec, vždy jde za špatného ON.

Zdraví Del
 Sasa 
  • 

Re: Re: Re: Re: Výživné 

(28.8.2000 21:23:30)
Del, mam dojem, ze ty to pro zmenu vidis prilis optimisticky - jasne, ze existuji tatove, jejichz vztah k detem je rozvodem nepoznamenan, ale pripust, ale i tak je na tom sama zena s detmi spetku hur - uz jen to, ze na rozvedeneho muze se, pokud se uchazi o zamestnani nikdo nediva nijak divne, ale zkus si sehnat praci jako matka samozivitelka ( a treba i skutecne bez babicek )s malymi detmi ... a pritom rodici jsou oba ( stejne ? ). Zvlastni, ne ?
Zdravi te Sasa.
 Marketa 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Výživné 

(30.8.2000 11:54:22)
Kdyz uz tedy dojde k rozvodu a dite (deti) zije u jednoho z rodicu, ten rodic, ktery prispiva vyzivnym by podle meho mel prispivat alespon 1,5 nasobek nakladu, ktere ma na dite rodic u ktereho dite zije (priklad - naklady na dite jsou rekneme 1500 na mesic, rodic u ktereho dite zije prispeje 500, rodic, ktery plati vyzivne zaplati 1000). Mel by prispivat vic, hlavne z toho duvodu, ze vetsinou mu odpadnou takove ty denni starosti jako odvest dite do skoly(ky), psat s nim vecer ukoly, zustat s nim doma v pripade nemoci, venovat mu dennodenne cas, dale vareni, prani, zehleni a uklizeni, atd. Navic ten rodic, ktery se o dite stara, nema vetsinou mnoho prilezitosti pecovat sam o sebe, napriklad zajit si do kina nebo ven s prateli, coz ten rodic, ktery se o dite nestara samozrejme ma. Ale asi nejlepsi by bylo, kdybychom takove situace vubec nemuseli resit.
 Mirka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Výživné 

(30.8.2000 13:46:32)
Pro pana Del

Špatné zkušenosti mám a nejen svoje. A také například já vůbec NECHCI aby on jen platil a děti ho neviděly. Opak je pravdou. MATKY CHTĚJTE PO OTCÍCH AŤ SE S DĚTMI STÝKAJÍ, VŽDYŤ KDYŽ PRO NĚ UDĚLAJÍ ZA CELÝ MĚSÍC JEN TO, ŽE POŠLOU SLOŽENKU S PENĚZI je hrozně málo!
CHLAPI, BERTE SI TY DĚTI TAKÉ NĚKDY VY. NO UŽIJTE SI TO SE VŠÍM VŠUDY ZBABĚLCI! Máte málo volného času? Náročné zaměstnání? No ale my jsme se také musely přizpůsobit.
(Toho mého bývalého manžela omlouvám a tato VÝZVA pro něj neplatí. Jemu to zakázala třetí nová manželka.)
Hezký den!
 Magda 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Výživné 

(30.8.2000 16:53:03)
Taky hezká výmluva: nová manželka mi zakázala stýkat se se "starými" dětmi. Mirko, nevěřím, že by Tvému bývalému muži mohl takovýto zákaz zabránit vídat vlastní děti, kdyby je sám vidět chtěl. Takže i pro něj by tu byla výzva: CHLAPE, NEBUĎ BAČKORA!
 Del (24) 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Výživné 

(7.9.2000 14:38:05)
Mirko,
můj příspěvek byl reakcí na ten Váš, podle mě, vzhledem k obsahu předchozích, ostrý a neadekvátní. Vracela jsem se k problematice zde předložené, a to, že I rozvedený MUŽ, NEJEN ŽENA, to má velice těžké. Ženám nikdo nelehkou situaci neupírá (ANI JÁ), ze strany úřadů je jim "vycházeno vstříc" (ve smyslu pohledu na situaci, že vše "je to v zájmu dítěte") a muži jsou v této situaci opomíjeni, znevýhodňováni oproti ženám.

Sašo, nechápu Tvoji poznámku o optimismu?

Del
P.S.: jsem žena
 Sasa 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Výživné 

(7.9.2000 22:41:30)
Myslela jsem predposledni a posledni odstavec tveho minuleho prispevku ( o tom jak otec se snazi se starat a matka si jezdi s pritelem k mori - mozna, ze ty nejake takove pripady znas, nepopiram jejich existenci, ale ja znam par jinych a nedavam to za vinu otcum, ti proste plati vyzivne a obcas se prijdou podivat na dite o kolik vyrostlo, pominu extremy, kdy ani tohle nedelaji). Zda urady vychazeji vstric rozvedenym matkam nevim, nejsem rozvedena, ale s urady mam dosud jen velmi spatne zkusenosti.
Ahoj, Sasa.

Komerční sdělení

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2024 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.