Ahoj,
jaká máš práva se můžeš dočíst například
tady. Ne všude se dodržují, pak si klidně můžeš stěžovat. Dokonce jsem zrovna tenhle týden četla v novinách, že pokud by např. lékař rozebíral tvůj zdravotní stav před dalšími lidmi (třeba na chodbě nebo na pokoji), tak kdybys ho zažalovala, tak mu hrozí nějaký ten rok ve vězení... Co se týká charty práv dítěte, tak z hediska novorozence jsou asi nejdůležitější první dvě:
Děti musejí být do nemocnice přijímány jen tehdy, pokud péče, kterou vyžadují, nemůže být stejně dobře poskytnuta v domácím ošetřování nebo při ambulantním docházení. (u zdravého novorozence může, viz zkušenosti ze zahraničí)
Děti v nemocnici musejí mít právo na neustálý kontakt se svými rodiči a sourozenci. (neboli nikdo nemá právo oddělovat zdravého novorozence od zdravé rodičky)
A ambulantní porod. Jsou v podstatě 3 možnosti:
1. zařízení má ambulantní porod v nabídce služeb. Tak to je (nebo aspoń podle cca rok a půl starých informací bylo) např. v Praze u Apolináře - pokud tě při porodu moc nerozstříhaj a i jinak jsi v pořádku, můžeš si zaplatit cca šest tisíc a po 24 hodinách tě pustí domů, kam tě chodí kontrolovat místní lékař.
2. zařízení ambulantí porod toleruje. Tak je to třeba ve Vrchlabí - když jsem mluvila s prim. Kavanem, říkal, že oni do maminek necpou žádné léky, takže ty bývají schopné odjít třeba hned, ale pediatři si vyžádali 24 hod na kontrolu děťátka. V takovém případě druhý den prostě odejdeš, ale žádné kontroly zajištěné nemáš.
3. zařízení se k ambulantním porodům staví negativně. V takovém případě sice máš právo podepsat reverz, ale ne vždy tě pustí bez problémů. Mohou tě přemlouvat, naléhat na tebe, vyhrožovat ti, že za dítě nesou zodpověnost oni, takže ty si klidně odejít můžeš, ale dítě jim tam musíš nechat... Jako takový hodně krajní případ se mi vybavuje příběh, který cca před rokem dvěma proběhl tiskem: matka po neshodách s personálem odešla po několika dnech z porodnice i s dítětem, lékaři na ní druhý den poštvali policajty - dítě je prý ve špatném zdravotním stavu, není kojené a matka odmítá přikrmovat, v nemocnici nespolupracovala a příkrmy vylejvala do záchodu, kdovíjak doma chudák dítě strádá, musí se urychleně vrátit do nemocnice... Nicméně těch čtyřiadvacet hodin stačilo matce k tomu, aby se doma spojila s dětskou lékařkou, sociální pracovnicí a laktační poradkyní, takže Policie se snažila odebrat zcela zdravé, plně kojené dítě...
Takže - pokud víš, že bys ráda odešla z porodnice dřív, vem si to jako jedno z kritérií výběru porodnice. Až si budeš vybírat, tak se nezapomeň personálu zeptat, jak se staví k ambulantním porodům, vyhneš se pak zbytečným stresům při dohadování se s personálem. Jinak v zahraničí je ambulantní porod to, že ze zařízení odejdeš v rozsahu většinou 2-12 hodin, maximálně 24 hodin po porodu. Nesmíš mít ty ani dítě žádné problémy a hlavně
domů tebe i tvé dítě chodí kontrolovat porodní asistentka, která sleduje, zda je všechno v pořádku, zasvětí tě do kojení, naučí zacházet s miminkem, v případě, že u vás objeví nějaký problém, pošle vás za odborným lékařem (u miminka se může třeba začít rozvíjet novorozenecká žloutenka)... Nevím o nemocnici, která by u nás takovéto služby zajišťovala, všechno by sis asi musela domluvit buď s nějakou soukromou porodní asistentkou nebo se svým gynekologem a pediatrem. Nevím o tom, že by u nás nějaká nemocnice pouštěla dřív jak druhý den - pokud by sis to prosadila, pravděpodobně by sis musela se svým pediatrem domluvit, zda provede všechna potřebná vyšetření a kalmetizaci, která by se jinak udělala v nemocnici.
Smluvně si humánní podmínky zajistit nemůžeš - ty na ně totiž máš právo už teď. Takže tam, kde je nedodržují teď, by je nedodržovaly ani po sepsání tuny dalších papírů... Můžeš si ale sepsat porodní plán, kde by byla uvedena tvá přání, a opět stejně jako s ambulantním porodem - při výběru porodnice hledat takovou, která by byla ochotna je respektovat. Konečně, i to, že bys ráda odešla domů dřív, než je obvyklé, by bylo součástí porodního plánu...
S.