Srabákova odpověď Sosanovi
Sosane,
kde jsem byla... No, to máš těžký. Někdo je v práci a z nudy může brouzdat po netu, jiný se pro změnu stará o děcko, takže si na nadbytek času v době jeho bdění stěžovat nemůže... Navíc třeba my máme spojení přes telefon, takže v době drahého provozu se připojuju minimálně a jenom z pracovních důvodů, takže žvatlat na chatu by mi připadalo jako neskutečné vyhazování peněz... Nehledě k tomu, že já za efektivnější považuju upozorňovat ženy na to, že existují i jiné názory než ty obecně předkládané, a nechť si každá sama vybere, co jí vyhovuje - a když pak případně ona udělá nátlak na porodnici, kde bude rodit, bude to mít lepší účinek, než když s někým z té porodnice o něčem teoreticky požvatlám. Protože já jsem jenom "kecal z venku", mezitím co rodička jim může případně dělat problémy stížnostma. Samozřejmě, někdo na to může mít jiný názor, vím, že třeba holky z HAMu dělají (či svého času dělaly, nevím jak teď, už jsem s nimi dlouho v kontaktu nebyla) besedy pro zdravotníky přímo v porodnicích...
A k tomu porodnímu domu - proč by to nemělo být zdravotnické zařízení? VždyŤ v něm přece pracují zdravotníci, kteří poskytují zdravotnické služby??? Nicméně v návrhu zákona se objevilo, že porodní asistentka smí vést porody pouze v lůžkových zařízeních, mezitím co porodní dům je zařízení ambulantní. Navíc v zahraničí bývá běžné, že asistentky z porodních domů případně chodí i k porodům doma.
A kde se na to vezmou peníze? Na to by ses asi měl zeptat as. Štromerová, určitě musí mít vypracovaný nějaký podnikatelský záměr, ve kterém je řešeno i financování jak úpravy objektu, tak provozu. V zahraničí bývá běžné, že porodní dům je financován z různých zdrojů - jednak od zdravotních pojišťoven, které jproplácí práci porodních asistentek (a nevidím důvod, proč by tak u nás neměly činit, když zdravotní pojištění si platím), jednak od samotných rodiček, které si hradí třeba pobyt a stravu. Pak porodní domy pořádají různé kurzy - snad všude předporodní cvičení, příprava k porodu, cvičení v šestinedělí, případně i cvičení miminek, masáže kojenců atd, které si zájemkyně samozřejmě taky platí. Někdy mívají i doplňkové služby - třeba prodejničky s miminkovskými potřebami a tak, i z těch samozřejmě může jít příjem. A samozřejmě, přispět mohou i případní sponzoři... Ale tohle ber jenom jako orientační odpověď, nevím, jak si to as. Štromerová konkrétně představuje.
S.
Odpovědět