UČENÍ PŘED NAROZENÍM
S UČENÍM DĚTÍ SE MÁ ZAČÍT PŘED JEJICH NAROZENÍM
Prof. Faber, PhDr. Tylová
Snídaně s Novou 27.3.2001
Před narozením dítěte a při porodu odumře až 75 procent nervových buněk, které se vyvinou v mozku plodu. Příroda nám totiž dává do vínku více neuronů než dokážeme využít, a tak v posledních desetiletích porodníci a psychologové zkoušejí, jak neurony záchránit před odumřením a zachovat je pro budoucí život.
Přirozenou cestou, jak zachránit neurony před odumíráním, která přináší kladné výsledky, je takzvané učení před narozením, tedy podněcování inteligence dítěte během těhotenství.
V posledních měsících těhotenství je mozek skoro ve stavu, s nímž přichází dítě na svět. Má vyvinuté smysly, takže slyší všechny zvuky z okolí, proto by se na příklad budoucí matka neměla s nikým hádat. Ještě nenarozené dítě má i dobrou paměť. Hlasy, které slyší v děloze, po narození rozezná a reaguje na ně. Podněty zpracovává i intelektově.
Americký psycholog Dr. Logan ověřil metodu, nazvanou Baby Plus. Spočívá v rytmických vzorcích, které dítě poslouchá z přístrojku na břiše matky. Od 20. týdne těhotenství se mozek dítěte učí rytmus, rozlišovat tóny, a vnímat postupně složitější a rychlejší vzorce.
Děti, které učení absolvovaly, přicházejí na svět zralejší. Jsou častěji donošené, méně často se rodí císařským řezem. Mají větší porodní váhu, délku, i objem mozkovny. Po příchodu na svět nepláčou, jsou uvolněné, soustředěně pozorují okolí, často se usmívají a některé i komunikují hlasem. Maminky oceňují, že Baby Plus mají zažitý rytmus: dobře spí, jsou pohodové a brzy zvídavé.
V USA je dnes už 100 000 takových dětí. Nejstarším je 14 let, mají vynikající školní prospěch. Nejsou to však nějací izolovaní intelektuální géniové. Naopak mají rovnoměrně rozvinuty všechny schopnosti: jsou pohodové, oblíbené v kolektivu, umějí spolupracovat, pomáhat druhým.
Prvního pokusu s prenatálním učením v České republice se odvážili rodiče psychologové. Matka prvního Babyplus v ČR Vendula Tylová řekla: "Nejdříve jsem se nadšení svého manžela - vědce lekla. Jak mohu vědět, co to s děťátkem udělá, ptala jsem se sama sebe. Když mi to schválil gynekolog a porodník, začali jsme s výukou. A jsme nadšeni. David při narození vážil 4,15 kilogramu, měřil 53 centimetrů, po porodu se usmíval, zaujatě vše pozoroval, komunikoval s námi... Chodíme každého půl roku na testy, vždycky je před ostatními dětmi napřed. V půldruhém roce měl slovní zásobu dvouletého dítěte. Teď ve 23 měsících mluví ve větách, umí dvacet písniček a hlavně má pořád dobrou náladu."
V ČR je už takových dětí 21 a pořád přibývají. Udivují porodními parametry -většina z nich měří při narození 53 centimetrů.
Brent Logan vidí ve své metodě budoucnost: "V 21. století bude člověk vystaven výzvám, jaké předtím nepoznal, začne obydlovat vesmír. Práce bude čím dál tím víc duševně náročná a bude vyžadovat stále lepší spolupráci v osobním i globálním měřítku. Kde pro to vzít dodatečný potenciál? Rozvinout ten, který máme, ale nevyužíváme," je přesvědčen Brent Logan.
Podrobnosti o metodě a výsledky výzkumu těchto dětí mohou zájemci nalézt na internetu na adrese: www.babyplus.com.
Odpovědět