Když už jsem sem dala odkaz na
Zdravotnické noviny, vložím sem i článek, který jsem tam dneska našla. Profesor Hořejší a doktor Baran píší, proč jsou porodní domy nebezpečný nesmysl.
A ještě bych přidala odkaz na
rozhovor s profesorem Marešem, přednostou Ústavu sociálního lékařství LF UK v Hradci Králové, kde získávají bakalářské i magisterské vzdělání první porodní asistentky.
Takže profesor HOřejší a dokor Baran:
Prof. Jan Hořejší je přednostou gynekologicko-porodnické kliniky pražské Fakultní nemocnice Motol. MUDr. Pavel Baran je soukromý gynekolog, který vede poradnu pro ohrožená a patologická těhotenství ve Zlíně. Jejich názory na možnost samostatné práce porodních asistentek si jsou značně blízké a vyjadřují stanovisko mnoha gynekologů a porodníků.
J. Hořejší: od strašného průšvihu je jen krůček
Porod je naprosto přírodní, fyziologický děj. Ale je jen krůček od strašného průšvihu, který může během pěti minut dítě zahubit dítě a za ne o moc delší dobu také matku. Podstatné je, že se tento krůček nedá předpovědět. Dříve se rodilo doma, ale perinatální úmrtnost dětí v těhotenství, za porodu a do sedmi dní po porodu byla až dvacetinásobně vyšší než dnes, podobně to platí o úmrtnosti rodiček.
Máme hustou síť porodnických zařízení. Až moc. Porodníků máme habaděj. Dělat za těchto okolností porody doma je z odborného hlediska jednoznačně krokem zpět. Porodní báby, které to v Nizozemsku dělají a umějí, jsou vyškoleny na úrovni bakaláře. Aby porodní asistentka u nás mohla pracovat samostatně, musela by mít vyšší vzdělání a také právní odpovědnost. Nenaváži spolupráci s žádnou porodní asistentkou, která mi bude vozit průšvihy, jež se pak řeší s velkým nervovým vypětím a přinášejí ekonomické ztráty. Když ta paní umře, umře nám, ne jim.
I kdyby vše bylo ideálně zařízeno, co to bude platné, když v Praze nastane dopravní zácpa. Pokud se totiž začne předčasně odlučovat placenta, je dítě mrtvé za pět minut. I v nemocnici mají v takovém případě všichni plné ruce práce, a ani tam to nemusí dopadnout vždycky ideálně. K tomu se mohou připojit ještě poruchy srážlivosti atd.
Proč stavět v Motole porodní dům, když zde máme porodnici? Myslím, že cesta vede jinudy - je třeba více „humanizovat“ porodnictví. A v tom se za posledních deset let udělal obrovský kus práce. Sám jsem si kdysi nedovedl představit otce u porodu, protože když se v těhotenské poradně nabírá chlapovi krev, mnohdy omdlí jako špalek - obával jsem se, abychom se místo porodnické péče ještě nevěnovali jim, ale není tomu tak. Až na naprosto vzácné výjimky je přítomnost otce u porodu jednoznačně pozitivní. Nedávno jsem rodil dceru jednoho kolegy a ona u porodu nikoho neměla. Bylo mi to najednou divné, přišla mi strašně opuštěná, i když jsme se jí věnovali nejen odborně.
Pokud vím, tak ze savců rodí do vody jenom velryba, ale na druhé straně - pokud je žena v první době porodní ve velké vaně plné teplé vody, zmírňuje jí to bolesti, působí to spasmolyticky. Navíc může zaujmout libovolnou polohu, která jí vyhovuje, protože ji voda nadnáší. Ale vlastní vypuzování do vody mi připadá jako skutečně nehorázný nesmysl, protože je to jednak proti přírodě a jednak tam musí stát porodní asistentka se síťkou na motýly a vybírat hovínka. Hlavička dítěte totiž před sebou vždy nějakou stolici tlačí. Pro přípravnou, takzvanou otevírací dobu je to tedy ideální, škoda, že zde takovou vanu nemáme. U nás jsou alespoň sprchové kouty, ve kterých rodička může sedět a sprchovat se teplou vodou. Co nám ekonomika, vybavení nemocnice a zdravý rozum dovolí, to ženám samozřejmě umožníme.
Přestali jsme ženy holit, respektive oholí se jenom ta část hráze, kde lze předpokládat nástřih nebo nějaké poranění, kvůli šití a hojení. Před deseti lety bylo nemyslitelné, aby žena šla k porodu neoholená. Je třeba se snažit, aby žena měla co nejméně obtíží, které mít nemusí.
Lékař je naprosto nutný v okamžiku, kdy se porod vymkne z mezí fyziologického, přírodního děje. Ale u většiny porodů je až ten druhý. Porodní asistentka (která má na sále pracovní dobu a nikoli jen pohotovostní službu jako lékař) je s rodičkou neustále. Pokud si to žena přeje, mohou ji u nás doprovázet k porodu terénní porodní asistentky. V mnoha porodnicích asistentky vedou fyziologické porody, v některých nemocnicích i šijí poranění a jsou nedocenitelným prostředníkem mezi rodičkou a lékařem. U nás mohou některé porody vést porodní asistentky zde zaměstnané, jejichž odborné znalosti a schopnosti známe.
P. Baran: rodičky musejí znát rizika
Určité riziko s sebou nese 29 procent těhotných a další vznikají během porodu. Buďte doktorem, který převezme rozvrtaný porod. Vemte zodpovědnost za dítě, které se narodí, když nevíte, co s ním dosud bylo. Žena přijede s alterací ozev, použijete porodnické kleště a dítě bude mrtvé. Nechtěl bych mít službu na porodnici, kam by mi vozili patologické případy, které vzniknou někde jinde.
Argument, že lékař nemá čas věnovat se rodičce, je výmluva. Co by na službě dělal? Když přijde v druhé době porodní k šesti porodům, tak je to hodina práce. A co dělá zbývajících jedenáct hodin? Musí mít čas na pa- cientku.
Pořád mi vrtá hlavou, čím doktoři u porodu tak škodí? Mluvím o dobrém porodníkovi, ne o porodníkovi, který se přišel do porodnice vyspat a je vzteklý, že má na sále čtyři matky. Ale pokud bude pro rodící ženy dělat, co je potřeba, tedy hlídat je, pak nevím, proč by měl vadit. Staří porodníci nás učili, že si máme strčit ruce do kapes, abychom zbytečně neintervenovali.
Nikdo nikdy nebránil, aby bylo na porodním sále pěkně vymalováno, aby bylo ztlumené světlo, aby nezpíval Karel Gott.
Strangulaci pupečníku nemůžete předvídat, odlučování lůžka nemůžete předvídat. I po porodu mohou nastat akutní stavy, porodní sál je superakutním pracovištěm. Jde o jednotku intenzivní péče na druhou, která se stará o dva životy.
Když v Hradci Králové porodí nezralého novorozence, tak ho nesou z porodnice na novorozenecké oddělení přes dvůr. A už to jim zhoršuje výsledky. Představte si, jak dlouho by trvalo, než porodní asistentka z porodního domu sežene například při výhřezu pupečníku lékaře, než pacientku dopraví na sál, než se dostane na stůl, než se provede nástřih branky atd. A to je potřeba, aby rodička také věděla.
(gel, dav), foto Pavel Ligr a Vladimír Brada