Jana, 27 let, vegetariánka | •
|
(26.1.2000 10:19:18) Jsem vegetariánkou asi 8 let. Přesněji lakto-ovo-vegetariánkou. Cítím se zdravotně velice dobře. Dle rozboru krve mám vše v pořádku. Mám pouze nízký tlak, někdy hodně nízký, ale problémy nemám. Když se mi mimořádně motá hlava, spraví to šálek kávy s mlékem a tatranka. Maso jsem přestala jíst proto, že jsem chtěla zhubnout. Povedlo se. Dokonce i moji rodiče při této bezmasé dietě zhubly (taťka 20 kg a mamka 17 kg). Teď ale maso jí normálně. Problémy jsou pouze, když jdeme k někomu na návštěvu a oni nejsou ještě zvyklí - nebo nevědí, že maso nejím. Toto se mi stalo na návštěvě u manželových rodičů: na večeři byla čočková polévka. Po první lžíci jsem poznala, že je v tom uzený vývar. Protože tito lidé jsou velmi hodní a jinak respektují mojí stravu, vyvařují pro mě vždy zvlášť, bylo mi hrozné jim říct, že to jíst nebudu. Rychle jsem to do sebe naházela. Celý večer jsem byla psychicky naprosto na dně, brečela jsem a brečela. Dále jsou problémy s dovolenou. Musím si vybírat dovolené, kde jsou švédské stoly nebo kde si člověk vaří sám. Ale to pak není dovolená. Čeho se však hrozně bojím je těhotenství. Jsem povaha, že se nechci s nikým hádat. Už v průběhu těchto osmi let mi lidé říkají, že se maso musí a že budu mít nemocné děti. Když mi o zdravosti masa říkají cizí lidé, nechávám to plavat. Horší bude, až mě budou přesvědčovat mí nejbližší. Již jsem sháněla informace o vlivu vegetariánství na plod. Lékaři vesměs tvrdí, že alespoň bílé maso a ryby jsou nutné. Jeden lékař mi dokonce napsal, že je to pouze módní záležitost, a aby se mi vrátil rozum. Ostatní lékaři, kteří mi napsali byli velice slušní a zodpověděli mi veškeré dotazy. Vegetariáni, kteří se mi ozvali zase tvrdí, že tato strava neškodí a že děti vegetariánů jsou i větší a silnější. Vím, že je blbost řídit se podle někoho. Ale co je správné? Nejsou žádné statistiky, že se vegetariánům rodí nemocné děti. Prosím Vás tedy o názor na tuto problematiku. Prosím o Vaše zkušenosti. Všechny Vás moc pozdravuji, přeji mnoho šťastných dní a hodně radosti. Jana.
|
Iva, 27 let, 36. týden těhotenství | •
|
(26.1.2000 14:06:22) Milá Jano,
i já jsem jednu dobu byla nadšenou a úplnou vegetariánkou. Bylo to po škole, htlala jsem knihy Fit pro život a knihy manželů Červených. V době, kdy jsem taky měla možnost chodit na báječné vegetariánské obědy a bylo mi skvěle. Jenomže pak jsem se vdala a přestěhovala a rázem bylo po nadšení. Manžel je zarytý masožravec, nicméně moje názory respektuje, protože ví, že svoje maso vždy dostne. Horší byly a jsou neustálé boje s jeho rodinou, která něco takového naprosto neuznává. Když jsem byla nucena vařit si sama, už to taky nebylo ono a časem jsem se podvolila občasné konzumaci kuřecího a rybího masa. A taky mi to vyhovuje. Už dávno jsem pochopila, že nemá smysl bojovat proti názorům masožravců. Oni nepochopí, že někomu může být lépe a lehce bez masa... Zrovna včera jsem si koupila knihu Výživa a krevní skupiny a na posezení ji doslova zhltla. A hle, co jsem se nedočetla! Že moje krevní skupina k životu naprosto nepotřebuje maso, že jí naopak škodí. V tu ránu jsem si vybavila už své dětství, kdy jsem odmítala maso a některé další potraviny. Takže jsem se vlastně stravovala instinktivně, což mě velmi potěšilo. Ale taky jsem pochopila, že někteří lidé maso k životu prostě nutně potřebují... A tak si s klidem v duši budu jíst to, co chci a co mi chutná a nadále budu doma vařit dvojí jídlo... Nemyslím si, že by děti vegetariánů byly nějakým způsobem handicapované. Ale zároveň zastávám názor, že (až budou větší) je není možné do čehokoliv nutit. Ať si sami vyberou, co jim chutná a dělá dobře (a myslím, že děti to poznají). Pokud je strava opravdu pestrá a člověk se cítí ve formě, není žádný důvod se znepokojovat. Myslím, že je nutné respektovat a poslouchat, co říká naše tělo. To je totiž věc, která se v civilizovaném světě hodně rychle ztrácí. Takže nedejte na řeči a "zaručeně dobré rady", každému vyhovuje něco jiného. Držím palce!
Iva
|
Martin Svitak | •
|
(15.3.2000 23:44:23) Dobrzy den,
rad bych vyjadril svuj nazor na vas prispevek. Nesouhlasil bych s tvrzenim, ze kazdemu vyhovuje neco jineho, coz zduvdnujete rozclenenim podle jejich krevnich skupin a z toho vyplyvajici doporucenou vegetarianskou nebo jinou dietu. Vsichni tito lide lisici se krevnimi skupinami a jiste i jinymi ukazateli maji ale shodnou anatomii, i shodnou anatomii traviciho traktu, maji shodnou stavbu lebky apodobne. Coz je predurcuje pouze na prijimani bezmase stravy. Znaky, ktere cloveka radi bezi bylozravce jsou tak vyrazne, ze nemohou stat "pod" krevnimi skupinami. Uceleny vycet techto znaku je rozsahly a je mozne si jej precist na Vegetarianskach stankach www.veg.cz, dovolte mi, abych jako priklad zde uvedl, jak muze stavba dolni celisti fungovat jako bylozravecky anatomicky rys.
U bylozravcu je spodni celist zalomena tak, ze celistni kloub se nachazi nad rovinou zubu, to proto, aby pri skousnuti doslo k plosnemu setkani horni a dolni celisti. To proto, aby mohly byt drceny casti potravy, ktere jsou dale smichavany se slinami. Zaroven je spodni celist zavesena na velice volnem celistnim kloubu a ej ji umoznen pohyb do stran, coz napomaha drceni potravy - spolu s plochymi stolickami. U masozravcu je spodni celist prima a s horni spojena velice prostym a silnym kloubem. Vznikaji z celisti jakesi nuzky, ktere strihovym pohybem na sebe ve smeru odzadu dopredu dosedaji a jehlancovitymi zuby (i stolicky) strihaji maso. Na tomto pohybu se ucastni velmi silne vyvinute svaly, kterym zmineny pevny celistni kloub tento pohyb vubec umoznuje..
Neni zde prostor na dalsi popisovani, ale myslim, ze je patrne, ze tyto znaky jsou nadrazeny krevnim skupinam, nebot primo fyzicky souviseji s prijimanymi: masem nebo rostlinnou stravou.
Zdravim vas vsechny srdecne!
|
|
Sosan | •
|
(17.1.2003 18:55:01) A co když si vaše děti z té nabídky dobrovolně právě vyberou maso a nad zeleninou budou říkat FUJ! Co na to vaše svědomí duchovně založeného vegetariána?
|
|
|
Radana | •
|
(28.1.2000 11:54:13) Jste-li lakto-ovo-vegetariánkou,myslím si,že není důvod k velkým obavám ani v těhotenství.V zásadě jde o to,aby tělo dostalo živočišné bílkoviny-a to v mléce a vejcích dostane,obdobně jako některé vitamíny.V případě vitamínů existují i preparáty,nicméně radši po poradě s lékařem.
|
|
Lenka + Vendulka | •
|
(11.3.2000 23:08:25) Milá Jano,
dovedu si představit, pod jakým jsi tlakem milujících příbuzných. Jsem lakto -ovo- vegetariánkou a mám krásnou zdravou 9 měsíční holčičku. Můj příběh o začátku těhotenství je velmi podobný tomu Tvému. Když se o mém způsobu stravování dozvěděla gynekoložka, málem dostala infarkt a vyhrožovala mi, že budu mít hypotrofický plod. Na můj dotaz, kolik viděla dětí vegetariánek odpověděla, že sice žádně, ale že stejně nemůžou být v pořádku. Její dcera prý jedno viděla, a to v 8 měsících ještě nesedělo. Argumentovala, že kde by kulturisti vzali svaly bez masa! Paní doktorka byla evidentně vedle, protože každý, kdo chce nabrat svalovou hmotu si dá raději broskvový kompot s těstovinami než biftek. Našla jsem si lékařku, která viděla zdravých vegetariánských miminek dost. Těhotenství jsme prožily v pohodě, neměly jsme žádné zdravotní komplikace.
Také si s mužem necháváme dělat pravidelně krevní obraz. Oba ho máme samozřejmě v pořádku. Železa máme vždy nad normu, já teď "pouze" v normě. Vendulka je spokojené zvídavé šikovné batolátko.Nemáme důvod měnit svoji stravu, plně nám vyhovuje.
Jani, držím Ti palce, abys měla odvahu držet se svého vnitřního přesvědčení (ať je pro maso nebo ne). Tvoje okolí chce pro Tebe i miminko to nejlepší, ale nutně to neznamená, že mají pravdu. Pro většinu lidí jsou nové myšlenky, cesty, ... ohrožující.Výroky typu- za nás to nebývalo.., ale vždyť naše babičky taky krmily .. a jak byly panečku děti zdravé..- jsou ubíjející a nedají se zpravidla vyargumentovat. Přeju Ti hodně štěstí Lenka
|
|
Sosan - 2 děti | •
|
(26.1.2003 14:40:01) S pokusem o vegetariánské stravování mám zkušenost - asi 8 let. Za tu dobu jsem nabyl přesvědčení, že je možné se travovat vegetariánsky a mít zdravé děti. Má to však řadu úskalí a ty pokud nastanou, tak ohrožení zdraví hrozí a je pak otázkou priorit, kam až v tom vegetariánství chcete zajít a co pro to obětovat (já jsem od vegetariánství upustil). Že vy jste vegetariánka je jedna věc, to jak budete krmit svoje děti je věc druhá, avšak podstatná. Vaše tělo je již vystavěno a to z jídla, které do Vašich 19-ti let obsahovalo maso. To, že se teď cítíte dobře může být také způsobeno tím, že Vaše tělo ještě stále spotřebovává zásoby určitých látek, které si v dětství vytvořilo. Vegetariáni však obvykle mají k masu odpor a odmítají ho nejen jíst, ale s ním (obvzlášť v syrové podobě) nějak manipulovat, tedy předpokládám, že dětem budete ordinovat bezmasou stravu. Co z toho plyne? 1.) Veškerý stavební materiál pro svoje tělo budou děti přijímat jen z rostlinné stravy. Bude pro vás mnohem obtížnější vytvořit pro ně dostatečně pestrou stravu, která by byla zároveň natolik chutná, aby by ji v plném rozsahu jedly. Příprava jídel a shánění surovin vám zabere více času. 2.) Pokud budou dětem ve stravě chybět nějaké látky, nebudete to schopna zjistit (běžná dostupná lékařská vyšetření to neumožňují), poznáte to až ve chvíli, kdy už budou mít poškozené zdraví. 3.) Výrazně jim zkomplikujete život s ohledem na jejich budoucí stravování ve školce, škole, na táboře, na výletech, v nemocnici a pod. Děti budou mít vždy punc "jinakosti" a budou v dětském kolektivu vždycky trošku jako podivíni. 4.) Čeká vás tvrdý konflikt s příbuznými, budete muset okřikovat děti dožadující se chlebíčku se šunkou na návštěvě a pod. 5.) Naše zdravotnictví v určitém smyslu počítá s obvyklou stravou obsahující maso. Běžně používané léčebné postupy mohou na vaše děti fungovat jinak, budete tedy muset hodně vážit, jakého lékaře volit.
Jako šanci, jak to celé přežít doporučuji být v co nejtěsnějším kontaktu s nějakou skupinou vegetariánů, kteří tak již dlouho žijí, vegetariánsky vychovávají své děti - www.joga.cz např. Od nich čerpat zkušenosti. Pokud vám tito lidé budou sympatiční a přijmete jejich životní styl, OK. Pokud se mezi nimi začnete cítit čím dál divněji a budete mít pocit, že vám díky tomuto životnímu způsobu "utíká život mezi prsty", pak bych s vegetariánstvím přibrzdil.
Já stále více přijímám názor, že v životní zkušenosti našich předků včetně jejich stravovacích zvyklostí je třeba uchovávat v úctě a ne je šmahem zahodit, je v nich více moudrosti, než si povrchně uvědomujeme. Vzít svět tak, jaký je a hledat v něm moudrost a krásu je jedna cesta. Vymyslet svět jinak, jít proti proudu a snažit se ho změnit k lepšímu je cesta druhá. Oba přístupy jsou poněkud extrémní. Rovnováhu mezi nimi si musí najít každý sám.
|
Bublíčci |
|
(13.2.2003 8:39:33) Můj syn si sám vybral.Můj ejstarší syn jako dítko ve věku cca 4 let přestal jíst maso sám.V některých situacích mě to dost trápí,neboť sama vím,jak je nuté dávat dítěti dostatečně vyváženou stravu.Ne že by zestával názor zapřísáhlého vegetariáa,ale prostě mu maso nechutná.Je schopen sníst jakékoli množství zeleinových salátů,ale maso ne.To zase dcerka ta by mohla jen maso a zeleninu nechává na talíři.Nevím kolikrát jak s nimi tu situaci řešit,občas si s manželem děláme legraci a říkáme že by jim stačilo naložit na jeden talíř a každý si vybere to co sní.Jenže každýmu z nich pak chybí určité složky stravy co vyvýjející se tělíčko potřebuje.Snad až se zas přehoupne určité období se to změní i s jejich chutěmi.Přitom jako menší jedli taky jinak.Teď jsem jen zvědavá co si vybere zas ten třetí,ten prozatím se nacpává jen mlíčkem a banánkama,je mu 7měsíců,ale baští pořádně,jestli mu to zústane,doroste ty své dva starší sourozence razdva.Ctěla bych jen jestli by mi dokázal někdo poradit jak mám přimět toho nejstaršího trochu víc jíst,je mu 8 a půl a jeho 6letá sestra ho už dorostla,nejí mi svačiny ani k obědu toho moc nesní a večer o už jen tak něco hodně malého.Nejsem ten typ maminek co nacpává děti aby byli pěkně tlusťoučké,ale bojím se o jeho zdraví,doktor nam řekl,že vypadá sice normálně je trochu hubenější,ale že to ještě není tak hrozné.Přece nebudu čekat na to až bude podvyživený?!
|
Sosan | •
|
(17.2.2003 17:12:55) To, z čeho si děláte legraci, tedy naložit na jeden talíř velmi pestrou stravu a ať si každý vybere na co má chuť, bych považoval za správné a zcela vážně správné řešení. Pokud je té pestrosti málo, otevřete nějakou veg. kuchařku nebo knížku o výživě, spoustu látek lze zajistit alternativně z různých surovin. Pokud je dítě hubenější než průměr, není to samo o sobě známkou ohrožení zdraví, zejména pokud je dítě veselé a přiměřeně aktivní. Problém by byl, pokud byste dítěti z náboženských důvodů zakazovali nějakou složku potravy, kterou samo chce. To ale není evidentně váš případ. Takže žádné přehnané obavy!
|
|
|
Lucajda, Vojta a Petruška |
|
(13.2.2003 12:09:52) Milý Sosane, já nejím maso už 13 let a manžel 10. To že se cítíme dobře jak psychicky tak fyzicky není zřejmě argument. Vojtovi bude za pár dní 9 měsíců a maso zatím nezná. Samozřejmě, že jsem měla zprvu strach a již od jeho 3 měsíců jsem sháněla informace o tomto způsobu stravování u dětí. Vyšlo mi z toho, že rizika jsou stejná jako u konzumace masa. Je jen potřeba dobře volit kombinace potravin a dál je to rutina stejně jako u stravování s masem. Myslím, že se člověk naučí vařit i chutně. Pokud k nám přijedou přátelé, berou si recepty na jídla, která vaříme a to nemáme jediné přátele vegetariány. Syn mé kamarádky doma moc nejí a naši bezmasou stravu baštil bez odmlouvání. Raději budu od začátku dávat dětem vege stravu než jim pak vysvětlovat proč sama maso nejím a jim ho dávám. Navíc máme plno zvířat, vážně nás chci těch otázek všechny ušetřit. Nikdy nehodlám dětem bránit aby si vzali cokoliv s masem, ale musí vědět, že v tom maso je a odkud vlastně mao pochází. Moc dobrá je v tomto ohledu kniha Petra Fořta Moderní výživa pro děti. Zdravotní stav vegetariánského dítěte se zjišťuje pravidelnými krevními testy. Na ty máme čas jelikož ve výše uvedené knize je doporučeno maso pro nevegetariánské děti až od 18 měsíců. To s těmi krevními testy jsem zjistila od zkušených vege rodičů přes internet. Vojta přibírá moc dobře a dětská lékařka je s ním velmi spokojena. Jí veškerou doporučenou zeleninu i ovoce, bílý jogurt a doma připravené rýžové kaše. Vše připravuji sama, nedostává žádné kupované jídlo. Nevadí mi to, protože jsem na to za těch 13 let, co si vařím, zvyklá. A věřte, že stíhám i plno jiných věcí. Touto reakcí chci jen polemizovat s vaším názorem. Normálně podobné diskuze nečtu, protože se v nich už nedozvídám nc nového, ale vy jste mi zrovna "padl do rány" při procházení této rubriky. Přeji hezký den. Lucie
|
Sosan | •
|
(17.2.2003 17:05:24) 9 měsíců, to je opravdu ještě velmi malé dítě na to, aby se problémy s veg. stravováním vůbec ukázaly. Nicméně si cením vašeho spotoje, že mu nebudete bránit v konzumaci masa, pakliže samo bude chtít. Vyhnete se tak pasti dvou mlýnských kamenů, kdy máte na jedné straně velmi hubené dítě odmítající jíst zeleninová jídla a bažící po mase, a na druhé straně náboženské předsudky a strach z karmy a výčitky ze zabíjení zvířat a kdovíco ještě.
|
Lucajda, Vojta a Petruška |
|
(18.2.2003 8:33:28) U nás to věru nemá co dělat s náboženstvím jelikož jsme křesťani, ale popravdě jsem od poměrně útlého věku měla špatné svědomí, že jím maso. Dost si rozumím se zvířaty a ona mají ke mě až podivnou důvěru. Už ve čtrnácti jsem proto našla odvahu se trhnout a nebylo to jednoduché v rodině "pojídačů masa". Nikdy bych nenechala dítě vyhubnout jen proto, že nejí maso. Ale zase si nemyslím, že to maso vyřeší. Když dítě nechce zeleninu bývá to její úpravou. U nás se vážně nestane, aby nějaké dítě odmítlo ta báječně ozdobená a voňavá zeleninová, luštěninová, obilná či jiná jídla. Dokonce je pak chtějí i doma. Manžel nesnášel velké množsví zeleninových jídel než jsme spolu začali bydlet a dnes je jí a dokonce je sám vaří :). No zkrátka budeme se snažit, když to nepůjde uděláme co bude třeba. To bych radila všem rodičům jejichž dítě maso nejí. Nemusí hubnout nebo jíst jen mléčné výrobky. Chce to zájem a do intenetového vyhledávače si zadat slůvko vegetariánství ;)
|
Petr | •
|
(11.9.2006 10:37:35) Je zajímavé, jak rozšířené je přesvědčení, že zvíře pro účely konzumace zabijeme a rostlinu ne. Rostlina je stejný živý organizmus a to, že nemá hlasové ústrojí, aby mohla úpět nebo svaly, aby se mohla bránit, není podstatné. Celá tato filozofie je nebiologická a stojí na vodě. Příroda funguje na principu, že jeden organizmus se živí druhým, zavádět do toho lidská měřítka je omyl. Ale vysvětlovat něco takového "přesvědčeným" asi nemá smysl...
|
Květuška* |
|
(12.9.2006 14:01:03) Ano.
|
|
kaktus | •
|
(24.4.2007 12:35:22) souhlasím, nevím proč se na mě tak divně lidi dívají, když jdu na procházku s brokolicí...
|
|
|
|
Žaži | •
|
(27.4.2003 13:00:50) Neda mi neprispiet do tejto diskusie, pretoze som sa velmi dobre pobavila a opat som sa utvrdila v tom, ze vsetko je v ludoch. Ludia sme rozny, s roznymi nazormi, na stravovanie nevynimajuc. Tak teda v prvom rade Sosan mi pripada ako zakomplexovany clovek, ktory si nie je isty sam sebou a svojimi nazormi.Bola som priam sokovana niektorymi jeho vyrokmi.Ale co uz. My sme vegetariani spolu s manzelom uz 8 rokov ( z etickych,zdravotnych,dovodov a hlavne preto, ze nam maso nejako prestalo chutit) a nas syn, ktory ma teraz rok a pol este maso nejedol. Neberiem vegetarianstvo "o zivot", a tiez sa nesnazim nikoho presvedcovat aby sa stal vegetarianom. Rodina to pochopila, ked sme u rodicov na navsteve, varia bezmasite jedla a hovoria, ze im taky "odlahceny" vikend pride celkom vhod. Viem , ze by malemu nikdy nedali to co nechcem, ani mne "za chrptom". Jednoducho nas toleruju. A o tom to vsetko je, o tolerancii. Neznasam ludi, ktori sa snazia presvedcit inych, ze prave ten ich nazor je najlepsi. Ak sa nas syn v buducnosti rozhodne pre inu cestu, nebudem mu v tom branit, ale budem ho tolerovat. Tiez chcem zareagovat na nazor, ze vegetarianska strava je nudna.....ano, pokial ju pripravuju nudni ludia. Ja osbne som neni nejaka super kucharka, ale varim z laskov, pre ludi, ktorych milujem....a vraj je to na tej strave poznat.Urcite treba mat aj vedomosti, aby strava nebola jednotvarna, a dostatocne vyvazena.Ale pri troche snahy a vynaliezavosti sa to da lahko zvladnut. Len pre poriadok, synovi davame pravidelne kontrolovat krvny obraz a ma vsetky hodnosty v poriadku. Energia mu nechyba - chodi od 9 mesiacov, v roku a pol krasne rozprava - sklada vety a vie par slov po anglicky. Mozno je na tom kus pravdy, ze ked sa telo zaobera travenim tazkej potravy, niekde tu energiu musi ubrat. A ked je strava lahsia, ma dost energie na ine veci :-))) Ja len tolko.
|
Sosan | •
|
(2.6.2003 12:48:31) Máte úplnou pravdu v tom, že jsem byl poněkud nevyrovnaný. Snažil jsem se postupovat správně a zajistit pro děti optimální stravu, zejména když jsem viděl, jak je naše dcerka hubená a malá ve srovnání s vrstevníky. Problém způsobilo právě to, že "vědecké" a "iracionální" zdůvodnění správné výživy se ve svých důsledcích velmi rozcházejí a je těžké zjistit, kdo má pravdu. Chtěl jsem tady tak trochu vysondovat, co komu ještě přijde normální a co už je ujeté příliš. Udělal jsem si jasno ve své životní filozofii (mě osobně zabíjení zvířat až tak nevadí, beru to jako přirozenou vlastnost tohoto světa). Dnes je situace u nás taková, že od vegetariánství jsme upustili všichni. Přesto tvrdím, že se stravujeme zdravě, pestře a chutně. Jistým kompromisem je vyloučení hovězího a vepřového masa (já občas zašvindluju). Zdravá výživa podle mne opravdu nespočívá v tom, zda občas omylem spolkneme mouchu, ale v tom, co tvoří cca 90% našeho běžného jídelníčku - i když si občas dopřejeme něco nezdravého. Za úspěch osobně považuji, že manželka dovolila naší dcerce ochutnat hamburger s hovězím masem MC Donalds. Netvrdím, že se jím cpeme furt, ale toto samo o sobě bylo gesto, které vyřešilo moje obavy.
|
noone | •
|
(11.2.2004 20:24:53) No tak já hamburger ochutnal jednou a stačí mi to do konce života. Hnus
|
|
noone | •
|
(11.2.2004 20:26:43) no vidim že tady fórum funguje fakt skvěle. ach jo...
|
noone | •
|
(11.2.2004 20:27:50) já se picnu!
|
|
|
|
|
|
Gábina a Martínek 22 měsíců | •
|
(5.12.2006 3:11:57) Ahojte vy všichni tady, pročítala jsem si tady vaše příspěvky, být či nebýt vegetariánem. Také bych chtěla přispět svým názorem, i když předem vím, že mne tu budou mnozí zapřísáhlí příznivci tohot jídelníčku kamenovta, ale vysovit ho musím a chci. Není pravdou, že by jen vegetariánská strava pomáhala organismu, jde o mnoho věcí, které by měli zdraví pomáhat a to je vyvážená strava, pohyb a odpočinek. Nemusím pro příklad chodit daleko, mám 85 letého dědu a ten se nikdy v ničem neomezoval. Náhoda řeknete si mnozí, ale zamyslete se prosím a odpovězte si na základní otázku, je člověk býložravec, všežravec a nebo masožravec? Je všežravec. No vážně, člověk musí být chtě nechtě všežravec, protože maso obsahuje docela dost látek, které jsou důležité pro vývoj mozku. Takže aby se mohl člověk postupným vývojem dopracovat takové mozkové kapacity jakou dnes má musel nutně jíst maso. Nejsem příznivcem klasického knedla, vepřa, zela, i když si ho někdy ráda dám, ale také nikdy nepochopím jak může někdo držet v ruce výrobek z obilí, soji a bůhví čeho ještě a tvrdit, že jí párek. stejně tak je to i s mlékem, jak může někdo říci, že sojové mléko nahrazuje mléko kravské. Zkrátím to uznávám, že na vegetariánské stravě cosi je, ale ruku na srdce nic se nemá přehánět a hlavně u dětí, které se teprve vyvíjí a a´t už to připustíte či nikoliv jsou v mase látky, které prostě pro zdravý vývoj tělo potřebuje, stejně tak jako v rostlinné stravě. Gábina
|
Martina,2 děti |
|
(5.12.2006 13:53:55) Gábi, možná sis spletla diskuzi??? Vegetariánství je kousek níž!
|
Radka | •
|
(5.12.2006 22:48:15) No, ona se Gabi plete celkove.... ze by vyvin mozku....?
Ne, vazne Gabi, nevis, co mluvis. Nerikam, ze za to muzes, ona Ti to spolecnost cpe do hlavy horem dolem... Pravda je takova, ze mezi nami ziji lide, kteri nejedli maso a mlecne vyrobky nikdy v zivote a maji vyvinuty mozek docela dobre. Navic netrpi civilizacnimi a jinymi chorobami, ktere jsou prave dusledkem Te stravy, kterou zastavas Ty. Ale jinak mi je opravdu jedno, jak jis, ja jen, ze tu hlasas nepravdy. Neradim se ani mezi vsezravce ani mezi vegetariany. Takze tu mas celkem nestranny nazor a zkusenost :-)
|
Žluťásek | •
|
(6.12.2006 16:19:00) Teda Gábi, já s Tebou nechci polemizovat o vegetariánství, ale možná ani netušíš, že když držíš v ruce klasický párek, držíš hlavně sojovou mouku, vodu a nějaké ty rozšmelcované kůže...
|
Gábina a Martínek 22 měsíců | •
|
(6.12.2006 23:26:47) Uznávám, že s tím párkem to byl špatnej příklad, ale jinak jak říkám, mně nikdo nepřesvědčí o tom, že něco co je vyrobené z rostlin může nahradit živočišnou bílkovinu, která je pro nás také důležitá, ale jak říkám je to jen věc názoru.
|
|
|
žanika |
|
(6.12.2006 18:42:54) Gábi, takový svérázný příspěvek o vegetariánství jsem v životě nečetla. ale máš stoprocentní pravdu, že to, co jíme, ovlivňuje náš mozek. akorát podle všech výzkumů, praxe, historie atd, je tomu jinak, než píšeš ty sama. já jen žasnu, kde na takové myšlenky lidé chodí.
|
Alivali |
|
(6.12.2006 23:27:18) Gábi, v dnešní době stravovacího "průmyslu" ti additiva, "éčka" a jiná dochucovadla "ochutí" cokoliv (podešev, kůže, separát)tak, že budeš mít pocit, že lepší párek si ještě nejedla...
|
|
Gábina a Martínek 22 měsíců | •
|
(6.12.2006 23:28:48) No nechápu co je na tom svérázného. A kde jsem přišla na své myšlenky? No třeba ve škole při sledování jistého dokumentu o výzkumu lidského druhu atd., ale opravdu tu nechci nikoho přesvědčovat o svém názoru. :-)
|
|
|
Gábina a Martínek 22 měsíců | •
|
(6.12.2006 23:31:36) Jasně hned jak má člověk jiný názor tak neví co říká atd. A také nevím proč se tu chytáte zrovna toho párku? No vlastně vím, nahrála jsem Vám na to sama, ale jak říkám byl to špatný příklad a navíc kdo mi zaručí, že ve výrobcích ze soji nejsou éčka a ochucovadla?
|
|
Gábina a Martínek 22 měsíců | •
|
(6.12.2006 23:33:43) Jo a také jsem to o tom vývinu myslela tak, že když se formoval člověk jako živočišný druh tak tu bílkovinu opravdu potřeboval, ale jak říkám nechci se tu s někým přít.
|
Alivali |
|
(6.12.2006 23:36:36) Promiň Gábi, příspěvek o tobě dementovaném párku jsem napsala zároveň s tvým, ale o pár vteřinek později :-). Taky jsem "začínala" jako ty, to je první stádium, že o tom začneš přemýšlet. Nejdřív ty ti lidé přijdou divní a jejich názory také a pak postupně, možná.. A nebo taky ne, je to samozřejmě na tobě :-)
|
Alivali |
|
(6.12.2006 23:38:08) JO, a nikdo mi nezaručí co v potravinách je, ale snažím se číst co je obsahem, kupovat v bio kvalitě a tak...
|
|
Gábina a Martínek 22 měsíců | •
|
(7.12.2006 12:06:20) Netvrdím, že ti lidé jsou divní, jen říkám, že nic se nemá přehánět tudíž ani vegetariánství. Mám na mysli to, že strava má být vyvážená a ne jednostranná a vegetariánství jednostranné je a to se na mne nezlobte. :-)
|
Žluťásek | •
|
(7.12.2006 13:34:03) S tou rozmanitostí a jednostraností- vegetariáni odmítají pouze maso, ale těch potravin, které jedí navíc oproti většině masožravců je mnoho a mnoho- např. mnoho druhů luštěnin a obilnin, které běžný člověk ani nezná. I zeleniny je mnohem více druhů než mrkev, rajče a paprika (zjednodušeně řečeno). Mě bohužel připadá daleko jednostranější ta masožroutská strava. Ale neplatí to o každém, ostatně já taky úplný vegetarián nejsem, jen se jich zastávám :o).
|
Gábina a Martínek 22 měsíců | •
|
(7.12.2006 20:39:50) A kdo říká, že člověk který jí maso nezná různé druhy zeleniny, ovoce a luštěnin, kde je napsáno, že ten kdo konzumuje maso tohle vše nejí, ale dost, nechci se tu dohadovat a přít. Jedni prostě jedí maso, druzí ne a basta.
|
|
Gábina a Martínek 22 měsíců | •
|
(7.12.2006 20:39:51) A kdo říká, že člověk který jí maso nezná různé druhy zeleniny, ovoce a luštěnin, kde je napsáno, že ten kdo konzumuje maso tohle vše nejí, ale dost, nechci se tu dohadovat a přít. Jedni prostě jedí maso, druzí ne a basta.
|
Omnivor | •
|
(15.12.2006 7:56:21) Narazil jsem na tyto stránky víceméně náhodou. Jsem všežravec, ale mám období, kdy na maso chuť nemám a zase okamžiky, kdy mi připadá, že bez pořádného steaku nemohu pokračovat v činnosti. Skutečností je, že člověk se vyvinul jako všežravec - neexistuje žádný národ, který by se stravoval jen vegetariánsky, a pokud se živí masem, je to dáno podmínkami (Eskymáci apod.). Určitě se má jíst vyváženě a zdravé tělo si většinou poručí samo. Existují teorie, že právě smíšená strava s vyváženými živinami měla vliv na rychlý vývoj člověka a jeho vydělení ze společenstva příbuzných primátů. Nemám rád různé báje o "éčkách". Jde o označení povolených aditiv a konzumuje je i ten, kdo se jim proklamativně (a často hloupě) vyhýbá. Kdo si dá minerálku, neřku-li kolu nebo pivo, ani neví, že konzumuje E290 (oxid uhličitý), kdo si dá zdravý multivitamin, má v něm éček přehršel. Matky dětí strkají éčka do dětské výživy třeba jako vitaminy (např. E300), dokonce i "bio-žrouti" občas své pokrmy okyselí třeba E330 nebo E260. Prostě, nesmí se blbnout. Diabetik taky často požije E950, E953 atd. Většinou jde o látky v rozumném množství neškodné, ba často vysloveně prospěšné. Ještě k vegetariánství: miluji mnohá vegetariánská jídla, většinou indická (protože tam to má tradici), nesnáším však různé "vegetariánské párky", "vegetariánské maso" a jiné krmě, které jen falšují naše smysly a uspokojují přirozenou touhu (nebo zvyk) jíst maso. Ani Indové nebyli vždy vegetariány a nedá se objektivně říci, že by jim vegetariánství jenom svědčilo. Takže: s rozumem! Jako biochemik si jsem jist, že mnohé důležité živiny pouze z rostlinné stravy nezískáte nebo nikoli v dostatečném množství. Minimálně rybí maso by se konzumovat mělo, občas. Mnozí Indové to činí také. Naprostým nesmyslem je vyloučení mléka a mléčných výrobků (vždyť i zmiňovaní Indové je jedí a hodně+ ostatně proto je taky kráva posvátná!). O vejcích by se dalo diskutovat déle, ale i tam by měl fungovat zdravý rozum. Prostě, všeho s mírou. Buďte vegetariány, ale proboha S ROZUMEM. Omnivor
|
Žluťásek | •
|
(15.12.2006 20:01:41) Omnivore, diskutovat o tom zda vegetariánství ano nebo ne už mě nebaví, je to každého věc. Souhlasím s Tebou, že se má vše dělat s rozumem, ale nedělej z nás prosím blbečky. Všichni vegetariáni, které osobně znám, jsou rozumní a nehroutí se, když snědí éčko. Ale problém éček je podle mě dvojí: 1. Jednak existují i horší éčka než kyselina citronová nebo oxid uhličitý. O glutamanu sodném, dusitanech, některých antioxidantech atd. se nedá říct, že by byly nevinné. 2. Existuje blbý vtip o tom, proč se ženy voní a malují (protože jsou ošklivé a smradlavé)- no, částečně je to asi pravda, ale jde spíš o vlastní pocit, který spraví silnější sebevědomí, horší je to u potravin. Do těch se často dávají éčka, protože jsou nedobrá, ošklivá a podvedená. Když chce např. výrobce nacpat do něčeho vodu, aby hodně vydělal, musí tam šoupnout taky emulgátory, které tu kejdu spojí dohromady, konzervanty, protože jídlo s vysokým obsahem vody se zkazí a barviva a chuťové látky, protože jinak by to bylo bez chuti. A já si myslím, že ať už jsem vegetarián či masožravec, že kvalita je pro mě u potravin to nejdůležitější.
|
|
Ulicnice |
|
(16.12.2006 13:57:14) Ahojky,
vypadli nám lidičky, a tak sháníme 3 lidi (může být i rodina s dvěma dětmi) na hory do Itálie Cavalese 7. - 14. ledna. http://nev-dama.cz/zima/italie/dolomiti-superski/val-di-fiemme-obereggen/1373/kapacita-popis.html Cena je 7 890,- v případě dětí do 8 let je sleva 3900,- Kč . Zahrnuje ubytování a permanentku na týden na lyžování ve 4 velkých střediscích. Je to tam krásný:-)) V ceně také solárko, bazén, bruslení, sauna..... Dopravu a jídlo si zajišťuje každý sám. Díky díky díky, ozvěte se prosím co nejdříve. vsyrova@seznam.cz
Uli
|
žanika |
|
(5.2.2007 10:56:44)
Dovoluji si vás pozvat na nový web, kde najdete spoustu informací o zdraví a zdravém životním stylu. Dozvíte se, jak prakticky a jednoduše najít rovnováhu ve svém životě. Můžete hlasovat v našich anketách, naučit se praktickým přírodním léčbám a terapiím, pročíst si zajímavé informace a zkušenosti ostatních lidí a inspirovat se novými jednoduchými recepty. A navíc si o tom všem a nejen o tom můžete pohovořit na našem diskusním foru. Podívejte se sami www.nasezdravi.ic.cz
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Monika, syn 2 roky | •
|
(13.2.2007 21:05:45) Mohu se zeptat, které ty látky "nepostradatelné" pro vývoj mozku máte na mysli?
|
Karin, Eliska 4.3.2006 | •
|
(15.2.2007 19:06:23) Mile maminky, chtela bych Vas poprosit o recept na dortik. ELiska bude mit v breznu rok a chtela bych ji udelat "zdravy" dort. "okoli" mi rika, ze muzu dat normalni dort, kdyz uz ma rok.. ale ja se ji snazim davat zdrava jidla a myslim, ze na takove veci ma jeste cas.. verim, ze "tady" chodi zkusene maminky, ktere urcite znaji nejaky namkovy zdravy receptik na dortik. Dekujeme
|
Martina,2 děti |
|
(15.2.2007 19:14:31) Ahojky,taky mám Elišku. Zdravý dort udělej tak, že oloupej jablka, dej je vařit s cukrem,hřebíčkem a celou skořicí. Měkké rozmixuj ponorným mixérem a zahusti pudingem rozmíchaným ve vodě. Pak do dortové formy rozlož piškoty, nalej část jablek, zase piškoty, jablka, piškoty, končí se jablkama. Nechá se ztuhnout a pak se krájí jako dort. Dospělým to můžeš ozdobit šlehačkou ve spreji. Jestli se bojíš, tak i to koření můžeš vynechat, ale myslím si, že by nemělo v malým množství uškodit.
|
|
|
|
Cony | •
|
(29.3.2010 10:02:19) Dovoluji si oponovat, člověk, jak jistě víte blízký příbuzný primátům je plodožravec - frugivor. Nebo jste viděla v zoo jíst šimpanze flákotu? Nejblíže stravováním jsou frugivorům vitariáni. Stačí si najet na www.vitarián.cz. Preferují syrovou stravu, živou, organickou, která zajistí organismu dostatek jednoduchých cukrů, živých enzymů, aminokyselin v té nejednodušší formě, tělo nemá žádnou práce s jejich zpracováním.
|
Lesana | •
|
(17.11.2011 17:26:46) Jenže i šimpanz svůj jídelníček obohacuje o živočišné zdroje - termity, hmyz, někdy i kočkodany, mláďata paviánů atp.
|
|
|
|
|
|
|