Irena H. , jedna dcera 6 měsíců | •
|
(19.11.2001 21:00:54) V porodnice Litomyšl jsem 15,5,2001 porodila dceku Barborku. Rodila jsem v klasické poloze i když je zde možné rodit i na křesle. V průběhu první doby jsem měla volný pohyb,mohla jsem využít ribstole,žíněnku nebo balony. Je k dispozici i vana či sprcha. Co se týče holení, myslím že vzhledem k nutnosti udržení určité hygieny a pro snížení komplikací šití případné episiotomie se není o čem bavit. Podstoupila jsem jej, mohla jsem však i odmítnout. Klystýr zde také není poviný. Episiotomie je zde snad prováděna vždy. Co se týče analgezie při porodu jsou dostupná spasmolytika a ev. epidurální anestezie, tuto však podávají spíše z lékařské indikace. Na chování personálu si nemohu stěžovat. Týká se to lékařů stejně jako sestwer. U těch mi ale chyběla hlubší znalosti a pomoc při kojení. Infornmací se mi dostalo málo a ještě od každé sestry jiné. Kontrola správného přiložení miminka k prsu se neprovádí. Co se týče jídla byla zde podávána žlučníková dieta 4/II, asi není jen šetřící po porodu, protože jsem ji měla i při týdení hospitalizaci před porodem. Je neslaná, nemastná, rozhodně nevbudí chuŤ k jídlu a nedodá mnoho energie. Hygienické zařízení není též valné. Při mém pobytu jedna toaleta ze dvou nefungovala a ve spše při sperchování stála voda. Prádlo je zde erární, většinou s hlubokým výstřihem pro kojení a bez knoflíků.
|
Petra, 15m | •
|
(20.11.2001 8:38:37) Protoze budem za nedlouho resit problem, kde se nase mimco narodi, rada bych vas poprosila o podrobnejsi informace. Sla by jste znovu rodit do Litomysle? Kdo je vas osetrujici lekar a byl s vami take u porodu? Jestli ne, tak kdo vas rodil a jak jste byla spokojena? No proste rada bych vas poprosila o podrobnejsi informace o porodnici v L. Mockrat vam dekuji za vasi pomoc a preju hodne zdravi pro vas i pro vase mimco. Petra
|
Irena H. | •
|
(4.12.2001 20:55:25) Měla jsem štěstí, můj gynekolog prim. MUDr. Jozsa, byl přítomen porodu. O jeho profesionalitě a zkušenostech nelze diskutovat. Pro mě byl důležitý i jeho lidský přístup. I ostatní gynekologové tohoto odd. ve mně vzbuzují důvěru, těžko bych se mezi nimi rozhodovala. ASi je nejlépe se domluvit se svým porodníkem, nebo nechat věc náhodě. Pokud se týká otazky, zda bych šla znovu rodit do Litomyšle, tak určitě anno.
|
Zdenda, 21 let | •
|
(5.12.2001 19:06:48) Vážené matky. Nedávno jsem četl na stránkách www.novinky.cz sérii článků "O studeném klystýru" od paní Šimoníkové. Upřímně řečeno, bylo mi z toho zle. A kdyby ty články nebyly napsány s notnou dávkou humoru, tak bych ten horor ani nedočetl. Zůstalo mi to ležet v hlavě. Je mi líto všech žen, které podstoupily takovou ponižující proceduru. A jelikož mi to zůstalo trčet v hlavě, podíval jsem se, jestli se o této problematice píše na netu více. A tak jsem si přečetl stránky HAMu, bývalého CAPu a nakonec jsem se dostal k této diskusi. Rád bych se Vás na několik věcí zeptal: Holí se dnes ještě? A když ano, tak proč to dělá sestra? Moc by mě zajímalo, který pitomec to vymyslel. Všechny ženy, které znám, byly nastřížené. Ještě pořád se to dnes považuje za preventivní rutinu? To máme tak líné a neschopné lékaře, kteří ani neumí poznat, jestli dítě projde? Dále by mě zajímalo, jestli se pořád ženám říká, co mají dělat, ať neřvou, ať více spolupracují, ...? Odnášejí Vám dítě po porodu na vyšetření k pediatrovi nebo už nejsou tak líní a vyšetří jej před Vámi? Dále by mě zajímalo, jestli můžete odmítnout některé procedury, jako nálev, holení, analgetika a nástřih? Co se stane, když to odmítnete? Mám dojem, že pacient má právo odmítnou péči, pokud není v ohrožení života... Nakonec bych rád věděl, jestli se Vás někdy ten člověk, co si říká lékař, zeptal, jestli chcte napít, je-li Vám dobře, ...?
Z porodnictví se stal systém na uspokojování mužského ega. Po krátké době existence CAPu se ukázalo, že 80% žen se najednou bez chlapů obejde. Ti doktoři svůj přístup nezmění, pokud si to matky nebudou přát. Lékaři také využívají neznalosti a bezmocnosti ženy při porodu. V této chvíli již revers asi nepodepíšete. A proto buďte na ně dotěrní. Když budete mlčky dělat všechno, co Vám nařídí, tak tím se nic nezmění. Využijte toho, že porodů je málo a porodnic dostatek. Žádné vedení nemocnice nebude živit mrtvé oddělení.
Dnes se již nějaké porodnice s lidštějším přístupem najdou, ale pořád jich je málo. Tak maminky, vybírejte. Hodně chválíte porodnici v Brně. Dokonce tam může otec aktivně zasahovat do porodu. Tak to zní nádherně.
Děkuji Vám za případné zodpovězení mých dotazů. Přeji Vám pouze příjemné zážitky z porodu. S uctivým pozdravem Zdenda.
|
Jana | •
|
(6.12.2001 4:14:58) Milý Zdendo, tvůj příspěvek mě docela pobavil. Jsem asi hodně zvědavá, ale docela by mě zajímalo, co vlastně děláš. Třeba medicínu? Píšeš o tom tak zasvěceně... :) Víš, trochu se divím tomu, že mladík v jednadvaceti letech se zajímá zrovna o pocity žen u porodu. A že tak odsuzuje "líné a neschopné lidi, co si říkají lékaři". Co znám kluky ve tvém věku, mají úplně jiné zájmy a rozhodně se netrápí tím, zda "ženy při porodu podstupují ponižující procedury".
Je vážně zajímavé, že se o to zajímáš a myslím, že pokud opravdu studuješ medicínu a chtěl bys jednou být porodníkem, že nebudeš ten "líný a neschopný", ale naopak - budeš podporovat myšlenky alternativních porodů bez klyzmatu(i když nezapomeň, že tuto "ponižující proceduru" podstupují před operacemi i muži, nejen ženy)a bez holení(a kdo jiný než sestra by měl ženu podle tvých představ vlastně holit?).
Ještě tedy nějaké přímé odpovědi na tvé otázky: - ano, holí se ještě. Jak kde a jak co(kolik). - no, přemýšlím, proč vlastně neholí třeba uklízečka... :) - ne, myslím že nástřih se nepovažuje za preventivní rutinu, ale jako nezbytnost v nutném případě - schopnost lékaře rozeznat to, zda "dítě projde" záleží jistě na zkušenostech, na lenost bych to moc nesváděla. To spojení dvou vět mi ani nepřišlo moc logické, ale asi už je na mě moc pozdě... :) - ženám se jistě říká, co mají dělat. Stává se dost často, že i nastudované či poněkolikáté rodící ženy při prvních kontrakcích nevědí, "co se s nimi děje". Je dobré jim poradit. Aby neřvaly a spolupracovaly, no, to nevím... Docela silná slova. Já je neslyšela. -dítě většinou odnášejí na dětský box, kde se provede asi 5-10ti min. ošetření - odsátí z úst a nosu, otření, zvážení, změření, ošetř. pupíku, označení, příp. se řeší komplikace. Opět nevím, jakou v tom hraje roli "lenost" - vždyť než se na ten box dojde... :)
No, už musím končit, chce se mi strašně spát, měj se, Zdendo, hezky, a děkuji ti za to, žes mě tak překvapil a pobavil.... Jana
|
Miška, 3 děti |
|
(6.12.2001 7:39:21) Jano, doplním tvé odpovědi. Myslím, že Zdenda to holení myslel třeba tak, proč se neholí maminky samy. No Zdendo, zkus si dát před sebe ohromný obrovský balon a přitom se ještě oholit...:))) Je možné si nechat udělat holení doma od partnera, takže není pravda, že to musí udělat sestra v nemocnici. S tím nástřihem je to tak, že se dělá opravdu jen v případě, kdy dítě nemůže ven, ať již proto, že maminka nemá sílu už tlačit nebo proto, že hlavička nemůže projít. Zdendo, opravdu se připojuju k Janě, neber to tak tragicky. My maminky (alespoň některé) to takhle neberem. Ale pokud budeš porodník, tak buď hlavně trpělivý. Já mám např. s prvním porodem přesně takové zkušenosti, jako to bylo s tím studeným klystýrem. Maminky rodily jako na běžícím pásu, protože se většinou dávaly kapačky na vyvolání porodu. Porodnice si dokonce na každý den pozvaly spoustu maminek, které ráno dostaly kapačku a bylo jich tam opravdu hodně. Když jsem byla v /naší/ porodnici naposledy, málem jsem to tam ani nepoznala. Personál i prostředí bylo stoprocentně lepší, než před těmi 15 lety.
|
Míša, Junior *97, Beruška*2006 |
|
(6.12.2001 9:48:56) Ahoj Jano a Miško, nesouhlasím s vámi v tom, že se v porodnicích provádí nástřih jen v případech, kdy je opravdu nutný. Takhle se zatím chová jen jediná porodnice v Čechách - Vrchlabí (necelá 2% nástřihů). Všude jinde jde o většinou rutinní tzv. preventivní zákroky. Nevěřím tomu, že by "jinak neprošlo" 3/4 dětí a přitom 75% nástřihů není v některých (i vyhlášených) porodnicích nic neobvyklého.
|
Miška, 3 děti |
|
(6.12.2001 10:05:50) Míšo, statistiky jsem neviděla. Myslím, že je to v každé porodnici jiné. U nás např. byla spousta maminek, které nebyly nastřižené. Tak nevím. Moje maminka má např. zážitek, že ji u porodu nenastřihli a ona se roztrhla až po konečník. Mě udělali nástřih po tom, co kluk nešel ven a už byly špatné ozvy a po nástřihu se nám oběma ulevilo, protože hned vyklouzl ven. Já bych se tedy nástřihu nebránila. Ale to mluvím jen za sebe.
|
Míša, Junior *97, Beruška*2006 |
|
(6.12.2001 11:14:13) Ahoj Miško, statistiku z Vrchlabí jsem viděla před časem přímo tady, dal ji sem pan primář. A těch 75% byl celostátní průměr v době, kdy jsem rodila já (u prvorodiček to ovšem bylo téměř 100% - ze všech mých kamarádek nebyla při prvním porodu nastřižena jen jedna). Já mám dojem, že u porodu všechno souvisí se vším. Žena je jako kobyla a když se necítí v bezpečí, tak dokáže porod podvědomě zpomalit, až zastavit. Z debat tady mám pocit, že jen málokterá maminka se cítila v porodnici dobře, takže pak není divu, že při zpomaleném porodu klesají dítěti srdeční ozvy a je třeba mu pomoct nástřihem a fofrem dostat ven. A když k tomu připočteč, že většinou se pořád ještě rodí v leže, maximálně v polosedě, proti gravitaci - tak se tomu množství nástřihů moc nedivím. A co se odnášení dítěte týče - já bych ho chápala v případě, kdy má miminko nějaký problém, ale proč nemohl zůstat u maminky na břiše můj synovec, který měl Apgar skore 10, 10, 10, a maminka o to stála, aby byl s ní, to vážně nechápu. Radši ho "preventivně" zavřeli do inkubátoru.
|
Zdenda, 21 let | •
|
(6.12.2001 22:30:06) Tak jsem zase tady, milé dámy. Doufám, že Vás moc notravuji. Netušil jsem, že se Vás na můj příspěvek ozve tolik. Bál jsem se, že mě označíte naivním. Děkuji Vám za cenné odpovědi.
Milá Jano, jsem rád, že jsem Vás pobavil. Dokonce jste si můj příspěvek přečetla ve 4 hodiny ráno! Netuším, co bylo na mém příspěvku zasvěceného. Tento rok jsem začal studovat na elektrotechnické fakultě VŠB v Ostravě. Takže ze mě žádný porodník nebude :-( Ale lékařství a různé stránky o zdraví a rodině mě hodně zajímají. Avšak dokážu si představit, že kdybych místo průmyslovky vystudoval gymnázium, tak bych asi na medicínu chtěl. To rodění mě fascinuje. Ani netušíte, jak se na to těším :-) Když jsem tady četl, že např. v Brně si své dítě může skoro odrodit taťka, tak to se na to těším ještě více. Za tu kupu dětí to stojí. Je fakt, že jsem ve svém okolí jediný, kdo se o tohle všechno zajímá. Takže jediným zdrojem informací je internet a VY. Každý jsme jiný. Na škole mám ve skupině dívku, krerá si na přednášce matiky otevře časopis, ve ktrém píší o Bílém baletu. Některé (všechny?) ženy možná budou vědět, že to s baletem nemá nic společného, když to bylo v časopise o fotbale. Pěkně jsem vytřeštil očiska.
Trošku mě zarazilo, že Vám připadá divné, že 21-letý kluk se zajímá o takové téma. Na SŠ mi říkali, že mě to pěkně postihlo, když jsme ve třídě na ZŠ byli 3,5 kluků a 20 holek. A to si myslíte, že když jsem muž, tak nedokážu opovrhnout chlapem, který zbaví člověka důstojnosti? Jak bylo napsáno na stránkách Mišky: Chlapi jsou tolerantní vůči sobě, ale k ženám jim to moc nejde. To se občas nemůže vyskytnout nějaká výjimka? Jsem asi opravdu zvláštní... Ale to jsem se již odklonil od tématu...
S tím holením se omlouvám, zapomněl jsem, že máte bříško jako "balón", tak pardón. Nebolí Vás to dorůstání? Samozřejmě vím, že holení a klysytýr se dělá i mužům. Švagr si na obojí nijak nestěžoval. Myslím, že to není až tak hrozné, hlavně, když Vám celý obsah "nešupsnou" naráz a trošku to ohřejí. Z vlastní zkušenosti to nevím. Nemyslel jsem, že zrovna tohle je ponižující, ale pohlížel jsem na porod komplexně.
No a s tím nástřihem jsem to myslel přes ty porodní statistiky. Žádný lékař Vám nenamluví, že např. 50% českých žen není schopno porodit bez toho nástřihu. Řekne Vám lékař předem, že ten nástřih hodlá provést? Kde se zeptat na takové nemocniční statistiky?
Prý vyšla nebo vyjde kniha o českých porodnicích. Je tam prý napsáno, že plno žen má zkušenosti s tím, že jim byly na koze připoutány nohy. Tak to mi už připadá hodně ponižující. Je to pravda? Co by se stalo, kdyby to odmítla?
Asi je dobře, že za socialismu nesměli být u porodu muži. Z té doby si pamatuji hlavně ten pád, kdy jsme soudružce najednou museli říkat paní a u té, kterou jsem neměl rád, mi to šlo pomaleji... :-) Mnoho chlapů by se nedokázalo dívat, jak jim před jeho zraky ponižují drahou polovičku. Já bych jim tam ze sálu udělal kůlničku na dříví. Jsem sice splachovací, ale tohle bych nevydržel.
A s tím, že se ženám říká, co mají dělat, jsem to myslel tak, že by Vás neměli sekýrovat, ale chválit a povzbuzovat. Potom lékař nemusí napsat "špatná spolupráce pacientky". Po jedné známé řval doktor při předporodním vyšetření, ať se uvolní. Ale ono to jde asi těžko, když je díte z půlky venku. Byl drzý, atd... to už, bohužel, znáte.
Jo. A ještě otázka. Spolužák mi říkal, že jeho sestra (v rodině jí říkají zdravotní neštěstí) je na SŠ zdravotní a mají tam nějaké kluky. Můžete mi říct, co z těch kluků bude? Nedovedu si je představit jako zdravotní bratříčky nebo porodní asistenty. Jestli to jde, tak kdybych to tušil v 9. třídě ZŠ, tak je dneska ze mě porodní asistent :-)
Miško: Má sestra musela vyvolávat, jelikož nějaký ten den přenášela. A to už "lítala" kolem jedno-letého rošťáka, na rukách ho nosila, div z ní ten 2. kluk nevypadl. Dneska to již není kapačkami. A to musela dostat druhou dávku! Jak jsem slyšel, tak to byla docela sranda.
Můj proud myšlenek, prozatím, skončil, tak se odporoučím. Ještě se mrknu, co na těchto úžasných stránkách lze najít zajímavého. V pravém sloupci zrovna čtu "Manžela jsem si vycvičila a prádlo mu neuklízím...", tak se mrkneme, jak na ty chlapy vyzráváte :-) Já jsem také líný, tak se aspoň dočtu, jaké fígle na mě budou přichystány.
Doufám, že mi dovolíte, abych se na Vás obrátil i s nějakými dalšímy dotazy. A za pár let snad i s prvnímy dojmy !!! Mějte se pěkně a přeji Vám jen slušně vychované lékaře, kteří se Vám alespoň představí.
|
Miška, 3 děti |
|
(6.12.2001 23:02:37) Jéé, Zdendo, tak to jsi ty - horlivý čtenář:))) Teda ty budeš pro manželství tak poučený a vycvičený, že je škoda, že jsem už zadaná:)))
P.S. Asi ti dlužím mailík, žejo? To víš, brouzdám na Rodině a nemám čas....:)
|
|
Kačka (Markétka 5,5 roku) |
|
(7.12.2001 8:28:28) Milý Zdendo, ačkoliv na svoje okolí možná působíš jako exot, mně jsou Tvoje zájmy moc sympatické a líbí se mi, že se o takové věci zajímáš. Teda při Tvém věku a vzdělání je to fakt zvláštní, ale asi tam bude nějaké předurčení nebo co. Jenom jsem Ti chtěla napsat, že z kluků, kteří studují zdravotní školu, budou skutečně zdravotní bratři (mám takový mlhavý dojem, že oficiálně se jim říká zdravotníci, ale jistá si nejsem). A koneckonců, když bys měl jó velký zájem a Tvůj dosavadní obor by Tě nebavil, je tu možnost přihlásit se na zdravotní školu a udělat si nástavbu, kurs či rekvalifikaci. Takové vrozené vlohy by bylo škoda zahodit. Myslím, že Tvoje budoucí žena s Tebou bude jednou moc šťastná. Měj se hezky.K.
|
|
Zdenka + 3 kluci+1 manžel |
|
(8.12.2001 13:12:05) Ahoj Zdendo, tvoje jméno se mně hrozně líbí, protože mám doma jednoho malýho Zdendu, pak jednoho velkýho Zdendu, chtěli jsme i Zdeničku, ale nakonec z toho byli další dva kluci. Já jsem se svými porody byla spokojená, i když jsem rodila na klasickým sále, v nemocnici s ne moc dobrou pověstí, ale pro mě bylo důležité, že byla blízko mého bydliště. Kdybych měla jet do té vzdálenější, lepší, asi bych tam při těch posledních dvou porodech nedojela včas a ani manžel by tam za mnou nemohl jezdit tak často na návšťěvy. Holení mi nevadilo, ani klystýr, vůbec to pro mě nebylo ponižující. Co se týká nástřihu, při prvním porodu mě nastřihli, nevím proč, asi proto, že to bylo poprvé, ale taky mi to nevadilo. Při dalších porodech mě nenastřihovali a při tom posledním jsem si všimla, že si ta sestra , co mě rodila, pořád sledovala, jestli mě má nebo nemá nastřihnout. Byla tam se mnou jedna prvorodička, která se natrhla až ke konečníku a od sester jí bylo řečeno, že kdyby se tolik nevzpínala, nemuselo se jí to stát. Tak nevím co si mám pod tím představit. Mě naopak vždycky pochválili za dobře vykonanou práci, asi jsem měla to štěstí, že jsem neměla při porodech žádné komplikace. Nikdy jsem se na nic dopředu neptala, co se mnou míní dělat, ani oni mě sami od sebe nic neřekli. Ale mně to vůbec nevadilo! Stačilo mně to, co jsem vyčetla z knížek. A to s těma nohama, jak jsi někde četl , mě je opravdu při tom prvním porodu před sedmi lety připoutali ke koze, spíš mě to docela překvapilo, ale v tom fofru, kdy už z tebe to dítě leze ven si myslím, že to bylo každý ženský šumafuk, ale nakonec jsem byla ráda, že mě tam přivázali, protože když mě šili nástřih, tak bych jim tam odsud snad zdrhla. Asi určitě záleží hodně na vkusu každé ženské, mnoho těch který asi tohleto čtou, by to asi nepřežilo, to PONÍŽENÍ.
|
|
|
|
Simča, dcery *1988 a 1997 |
|
(14.12.2001 11:47:01) Ahoj Miško a ostatní pokud se týká nástřihu a podobných radostí, tak asi moc záleží na konkrétním porodu, na konkrétní matce a případných problémech dítěte. Jsem názoru, že pokud není ohroženo dítě, neměl by se nástřih dělat. Je to pro maminku pohodlnější, ale.... Rodila jsem 2x a mohu trochu posoudit rozdíly mezi nastřižením a nenastřižením. Poprvé (v r. 1988) se se mnou nikdo moc nebavil. Vše proběhlo podle metody "studený klystýr". Při nástupu do porodnice se mně zeptali, kolikátý porod to je a jak dlouho a po kolika minutách mám bolesti. Po mojí odpovědi, že rodím poprvé a mám pravidelné stahy asi hodinu a to po 5 minutách reagovali způsobem "aha, ta nám tady bude do večera, na všechno je času dost" a začali sepisovat papíry. Nikdo mne ani neprohlédl a po papírech mne nechali ulehnout na vyštřovací stůl. Myslela jsem si, že konečně přijde doktor, ale chyba lávky - aniž mi co řekli, udělali mi nálev. Byl to docela šok, a hlavně to pomohlo kontrakcím, takže když mne po asi 20 minutách žákyňka tupou žiletkou "holila", měla jsem takové stahy, že jsme se obě bály, že mne pořeže. Teprve potom mne viděl lékař, který konstatoval "no to se nám to rozběhlo" a položil mne na hekárnu. S pokynem ležet odešel a nikdo se o mne nezajímal asi hodinu. Ležet jsem nevydržela, chodila jsem a prodýchávala stahy v předklonu a při tom mne "přistihla" sestra, která šla okolo dveří. Vynadal mi a na moje sdělení, že ležet nevydržím, mi řekla, že u prvního dítěte to nebude tak prudké. Pro doktora jsem si musela dojít po dalších 15 minutách, kdy jsem se bála. že na hekárné porodím sama. Pochopitelně mi opět vynadali a sdělili, že si předávají směnu a až to udělají, přijde se na mne paní doktorka podívat. Přišla a okamžitě mne hnala na sál. Pochopitelně po vlastních. Ta hrůza, že se dítěti něco stane, to bych nikomu nepřála. Sotva jsem se vyplazila na porodní lůžko, doktorka mne nastřihla a dítě bylo venku. Trvalo to vše (od přichodu do porodnice po porod dítěte) asi 2 a půl hodiny, od okamžiku, kdy mne probudily první stahy asi 3,5 - 4 hodiny. Nebyla jsem ani vyčerpaná, že bych nespolupracovala, ani mimi nebylo velké, že by neprošlo, nebyly žádné komplikace a když jsem se ptala, proč nástřih, zda bylo dítě nějak ohroženo, tak se na mne dívali, jako na UFO. A dítěti prý nic nehrozilo.....Nástřih mne bolel, nemohla jsem asi měsíc sedět, menstruace pro mne byla asi rok utrpením (aprvní den stále pobolívá) a styk asi 3 roky bolel. Tolik k mrzačení či nemrzačení..... A k odnášení dětí - dceru si vzaly sestry, aby prý na porodním sále nerušila další porody a přes moje upozornění, že má dlouhé nehty mi ji dali na pokoj spoškrábadou tváří. Jizvu má dodnes! Při druhém porodu jsem přišla do porodnice o týden dopředu (díky umělému oplodnění mne brali jako rizikovou a podle místního gynekologa jsem přenášela, tudíž hospitalizace nutná. Marně jsem mu vysvětlovala, že mi medikací protáhli cyklus a tudíž VÍM, že jsem otěhotněla ne 14., ale 22. den cyklu a NEPŘENÁŠÍM.) Vybrala jsem si porodnici ve Strakonicích (můj první porod hrůzy byl v Klatovech - pozor, před 13 lety, jak to tam vypadá teď, nemohu soudit!!!!) a tam jsem jim sdělila, že jsem se oholila doma. Na klystýru trvali, ale alespoň mi řekli, co, kdy a proč. Manžel byl u porodu, takže nenastal ten děsivý okamžik, že bych měla pocit, že musím rodit a nikde nikdo. Při první prohlídce sice sestra sdělila manželovi, ať jde za dveře, že "podívá, jak to postupuje", ale na naši reakci, že on se rád podívá také jen pokrčila rameny a nechala ho v místnosti. Okolo dveří se "protáhla" co 5 - 10 minut s dotazem, zda je vše OK, ale relativně nás nechávala v klidu. Stahy mi začaly o půlnoci a dcera se narodila ve 3:30, takže porod trval zhruba stejně dlouho, ale v tomto případě jsem na porodním sále byla asi 40 minut, než byla dcera na světě. Byl tam starší pan doktor (vlastně by se patřilo napsat PAN DOKTOR), který mne uklidňoval, po každém stahu pohlédl na monitor a řekl : "miminko je v pořádku, nespěchejte maminko, máte čas." Kdo to nezažil, neumí si představit, jak uklidní to prosté sdělení, že dítě je v pohodě. Když se začala hlavička tlačit. opatrně ji objížděl prstem, aby jí pomohl ven a v okamžiku, kdy měl pocit, že už to půjde, řekla "a teď se do toho opřete, maminko, a máte to za sebou." Jednal se mnou jako se soudnou osobou, která ví, že musí dítěti pomoci na svět a on u toho je, aby řešil případné problémy. Dcera vážila 3,65 Kg (o 35 dkg více, než ta první) a já nebyla ani nastřižená, ani natržená. Po porodu mi dceru dali k prsu, nechali mne i muže, abychom se jí dotýkali a když si ji pediatr bral na prohlídku, pozval muže sebou. U mne mezi tím došlo k porodu placenty a když si táta malou přivezl v pojízdném lůžku zpět na porodní sál, byli jsme dvě hodiny spolu v klidu všichni tři. Nabídli nám pití či možnost něco malého sníst. Také otci navrhli, zda se nechce protáhnout či si odskočit, že tam se mnou sestra počká. Hodnotím hlavněvelice lidský přístup. Dvě hodiny po porodu jsem šla na pokoj po svých, stavila se ve sprše a manžel byl po tu dobu u malé. Při ranní vizitě ( v 7:30, tedy 4 hodiny po porodu) se doktorka divila,že jsem rodila, že na mně není nic vidět a po propuštění - 4 dny po porodu - jsem jezdila na kole. Takže se mi ta trocha "trápení" při samotném porodu velmi rychle vyplatila. Znovu podotýkám, že bezpečí dítěte je i pro mne nadevše. Ale po svých dvou celkem neproblémových porodech bych radila: dobře vybírat předem porodnici, jít se tam informovat, podívat, poptat se mamin, které tam rodily a sebou k porodu vzít někoho, kdo za naše "práva" rodit tak, jak chci a jak mi předem slíbili, bude "bojovat" i ve chvílích, kdy se rodičce na toto nedostává sil. Přeji co nejpěknější vstup do života vašim mrňatům a co nejpohodovější porod vám Simča
|
|
|
|
|
Mirka | •
|
(6.12.2001 8:28:21) Milá Jano a Miško, říká se,důvěřuj ale prověřuj. V porodnicích, kde se vykazuje počet nastřižení více než třicet procent, je jasné, že se tam nachází větší množství doktorských packalů, než je pro ženy zdrávo. Do porodnice, která mi po porodu odnese zdravé dítě třeba i na deset minut, bych již nikdy nešla. Milá Jano, mám dojem, že jsi ještě nikdy nerodila a o normálním porodu a dětech toho víš hodně málo. M.
|
Miška, 3 děti |
|
(6.12.2001 9:58:41) Mirko, vidíš, a tohle třeba já zase nepokládám za tolik důležité. (Odnesení dítěte po porodu k vyšetření.)
|
|
|
|
Ála | •
|
(7.12.2001 12:21:44) Ahoj Zdendo,
já asi nenapíšu nic moc nového, ale stejně mi to nedá, protože nějaké osobní zkušenosti už taky mám. Sem tam se mi dostane do ruky článek o alternativním porodnictví a musím se přiznat, že mě to dost štve, protože tak černobílé názory se jen tak nenajdou. Prostě alternativní porody jsou podle nich to jediné pravé ořechové, zatímco vše ostatní je děs běs.
Možná tě překvapí, že ne každá žena si přeje rodit bez klystýru. Znám jich dost, pro které to je etická nutnost, ne-li přímo součást jakéhosi rituálu očisty před tím dlouho očekávaným okamžikem. Co myslíš, je více ponižující pro ženu tuto proceduru absolvovat, nebo je více ponižující pro miminko narodit se rovnou do maminčiných ... no, víš co myslím. S holením je to podobné. Já osobně raději dám přednost těm dvěma tahům žiletkou, než aby mi chloupky zarůstaly do případné rány. A to se netýká jenom nastřižení, i trhliny je někdy potřeba zašít. No a k té lenosti doktorů ohledně episiotomie - raději podstoupím nástřih od neschopných doktorů, než aby mě tzv. zkušená porodní asistentka nechala při porodu roztrhnout až ke konečníku, což se také už při alternativním porodu stalo.
Ne všechny ženy touží rodit ve dřepu nebo vestoje nebo bůhvíjak. V této souvislosti mě napadlo, že tolik odsuzovaná poloha v lehu či polosedu se vlastně používá při tolik vychvalovaném porodu do vany...
Odnášení miminek je trochu problém. Já sama jsem rodila v porodnici, kde porodní boxy byly velmi malé, takže by se tam asi už pediatr se svým nádobíčkem ani nevešel. V tom případě radši dítko na chvíli oželím, než aby se ošetřovalo někde na koleně u mě - myslím, že to nikomu výrazně neublíží.
Trochu mě zaujala tvoje slova o systému na uspokojování mužského ega. Já samozřejmě nejsem chlap a mužské duši tudíž tolik nerozumím, stejně mi to ale přijde dost přitažené za vlasy. Nebo jsem měla v životě kliku na takové pány, kteří tohle neměli zapotřebí. Nepochybuji, že se mezi porodníky sem tam někdo takový najde, ale že by se na porodnictví houfně specializovali nějací misogynové či uťápnutí chudinkové, kteří si své komplexy léčí na nebohých rodičkách, to se mi trochu nezdá.
Zdendo, nemusíš nás litovat, ono to není v klasických porodnicích tak zlé a tak černobílé, jak se to z některých informací jeví. Když něco uslyšíš, je potřeba ptát se, KDY se to stalo (to o tom studeném klystýru tuším před patnácti lety) - časy a porodnice se přece jenom mění. Navíc, myslím si, že každá z nás si může už dnes vybrat. Ty, které to chtějí alternativně, mají sice možnosti trochu omezené, ale mají je. A pokud tady budeš číst nějaký příspěvek od ženy, která rodila v posledních dvou třech letech a stěžuje si na naprosto blbou porodnici, tak věz, že si spíš nedala moc práce se sháněním informací a s výběrem. A těch informací je už dneska dost. Prostě věci nejsou ani černé ani bílé, ta pravda bude někde tak mezi.
|
Zuzana27 |
|
(7.12.2001 13:38:32) Díky Álo, lépe bych to nenapsala. Zuzana
|
Zdenda, 21 let | •
|
(8.12.2001 11:14:27) Já jsem to fakt nemyslel tak zle. Nepovažujte mě, prosím, za nějakého tvrdého zastánce alternativních porodů. Také si myslím, že pravda je někde uprostřed. S tím chlapským egem jsem to trošku přehnal. Ale jistě mi dáte zapravdu, že je určitě příjemnějsší porod v intimním prostředí, kde máte klid. Na současných nemocnicích se mi nelíbí, že na šestinedělí mohou všichni. Tam by měl mít přístup pouze jeden blízký člen rodiny a hotovka. Pro další "spolubydlící" to není příjemné.
Od mé sestry vím, že Vám v nemocnici neporadí, nic Vám neřeknou. Opět platí, že když tam máte známého, máte sakramentsky navrch. Hned Vám všichni doktoři lezou do zadku, atd. A znovu opakuji, že jsem nemyslel, že ten nálev a holení je ponižující! Já si jen nedokážu představit, že by na mě cizí člověk vyrukoval s žiletkou!!! Také mě napadá, jestli se některé matky nebojí, že bez toho klystýru se po...
A promiňte, že jsem některé z Vás politoval. Už se to nebude opakovat.
Nemyslím, že bych měl oproti jiným chlapům navrch. Možná jo: Vím, že ta mateřská není žádná legrace. Já mám 3 synovce a 3 neteře, takže se s dětmi od kojeneckého věku až po pubertu setkávám často. Každý jsme jiný. Já mám určitě nějaké jiné chyby.
Tak se mějte hezky.
|
Miška, 3 děti |
|
(8.12.2001 11:56:37) Myslím, že porodnice v našem městě je právě to, co bych volila, kdybych se měla rozhodnout, kde rodit. Nevím, jestli si tam můžu vybrat, jestli chci oholit nebo chci klystýr, protože jsem byla na císaři. Ale vím, že holení mi nevadí a klystýr bych chtěla, protože vím, že při porodu prvního dítěte mi to pomohlo. V naší prodnici už není klasický porodní sál. Jsou tam útulné pokojíčky s postelí, přístroji, umyvadlem, pohodlným křeslem, CD radiopřehrávač. Postel je polohovací a maminka na ní rovnou rodí. Rodí se v polosedě. Je k dispozici i balon na sezení. Maminka může mít v pokojíčku dvě osoby. Může si pustit hudbu. Může chodit, může se jít sprchovat. Po porodu jí dítě položí na hruď a ono může zkusit sát. Potom dítě odnesou k očištění a převlečení a u této procedury bývá tatínek. Maminka si zatím trošku odpočine. Potom jsou s tatínkem a dítětem 2 hodiny v té samé místnosti /pokojíčku/, než maminku odvezou na šestinedělí, kde u ní zůstává i dítě. Hned od začátku chodí do pokoje i novorozenecké sestry, které mají na starost naučit maminku kojit. Jsou moc hodné, toto oddělení patří do seznamu nemocnic Baby Friendly. I po císařském řezu nosí dítě tyto sestry mamince na oddělení JIP každé dvě hodiny. O děti je tam dobře postaráno, veškerá vyšetření - ledvin, kyčlí, se provádí na oddělení šestinedělí /je tam místnost s přístroji/. Dětské sestry chodí každé dvě hodiny /nevím to přesně/ kontrolovat, jak jde kojení, jestli maminky mají čisté pleny a prádýlko, jestli je všechno v pořádku. Je také možné je přivolat zvonkem. Návštěvy jsou povoleny každý den v určené době. Není žádné omezení, kdo může matku navštívit. Já mám z této porodnice moc dobrý pocit, i když můj první porod v této porodnici byl na způsob "Studeného klystýru". Tak moc se to tam od té doby změnilo.
|
Miška, 3 děti |
|
(8.12.2001 11:57:40) Protože je příspěvek ke článku o nemocnici v Litomyšli, chtěla bych doplnit, že já jsem psala o porodnici v Olomouci.
|
|
|
Petr | •
|
(8.12.2001 12:10:14) Ahoj Zdendo, také vím, že se v porodnicích nechovají ke každému stejně "vědecky". Někteří mí znamí měli v porodnici protekci. Holení i klystýr jim byl ze známosti automaticky odpuštěn. To prý dávají jen těm hloupým, špinavým, neinformovaným a neznámým, aby se oni( čistí lékaři a čisté porodní asistentky) před tím neznámým póvlem chránili. Také protekční matky dostanou většinou ihned po porodu dítě do ruky. Chtělo by to zdravou konkurenci.Také by mělo pár doktorů,starých bolševických klasiků, odejít do důchodu, jinak se tu nic v porodnictví nezmění. No, co jsme také čekali, když na mimisterstvu zdravotnictví dřepí bývalé komunistické rachotiny jako je Fišer a náměstek (gynekolog) Malina, kteří zachrańují "ubohé" matky před nebezpečným peklem přirozených porodů. No, a kdo sedí na vedoucích postech velkých nemocnic, gyn. odděleních.....škoda mluvit. Pokud se veřejnost nebude sama zajímat a jen slepě věřit doktorům, nic se nezmění. P.
|
|
Jana | •
|
(8.12.2001 17:26:37) Ahoj Zdendo, jen k tomu, co bude z kluku, co delaj zdravku - ja dokonce znam jednoho "stanicniho bratra" a sefuje jedne interni jednotce intenzivni pece. Muze mu byt tak - 35? Podle vzhledu. Taky jsem koukala, myslim na tu jeho funkci, kdyz jsem ho videla prvne! Ale porodni bratry neznam...
|
|
Sylvie |
|
(8.12.2001 19:25:11) Ahoj Zdendo, náhodou je fajn, že se takhle zajímáš. Co se týká chlapů - bratříčků, tak opravdu existují. Kdybys chtěl zdrávku přeci jenom studovat, nemusíš mít strach, že bys byla na střední škole mezi "puberťačkami" - dneska už je tendence, aby sestry studovaly vyšší odbornou či vysokou (magisterské studium) školu. Jenom je tu jeden velký problém - peníze. Ne, že bych jich bylo zrovna nejvíc... A k tvé otázky, jestli ženy, které nechtějí klystýr, nemají strach, že se jim zadaří... Ono nic není jenom černé nebo jenom bílé a rovnice nedostanu výplach - pokálím se, dostanu ho - nepokálím se, tak docela neplatí. A z mojí zkuˇšenosti - cca 30 hod před porozením dítěte jserm přestala mít chuť na jídlo, energii jsem doplňovala pouze sladkým čajem, představa čehokoli jiného mi zvedala žaludek. S prvími bolestmi jsem lítala na záchod jak divá a když k tomu připočteš naprosto pravidelnou stolici... Strach jsem rozhodně neměla. Navíc mám známou v Německu a Rakousku - obě během porodu dostaly jídlo, a nikdo neměl obavy, že by měly moc plná střeva.Což mi připomíná asistentku z kurzu - klystýr vehementně obhajovala, ale jak nám vyprávěla vlastní zkušenost - vodu v sobě neudržela ani tři minuty. Pochybuji, že takový výplach měl vůbec smysl. Víš, Zdenku, navíc dneska existuje jakýsi domácí klystýr - lahvička, kde je snad kolem 20 ml roztoku (normálně se dává zhruba 250-500ml) a kterou si mohou ženy aplikovat samy v klidu doma, v době, kdy ještě nemají silné a časté kontrakce. Nevím, jak jinde, ale lékařka z poradny, kam jsem chodila, mi o tom neřekla (to, že já ten přípravek znám, ona vědět nemohla).
|
|
|
|
Míša, Junior *97, Beruška*2006 |
|
(7.12.2001 14:24:21) Ahoj Álo, naprosto souhlasím, že každá žena má o svém porodu jinou představu. A to, co si přeje jedna, může být pro druhou naprosto nepřijatelné. A černobílé dělení na porody "konzervativní" a "alternativní" se mi taky nelíbí. Úplně se v něm ztrácí spousta dalších možností a jejich kombinací (třeba, je alternativní, když bych chtěla klystýr, ale ne rodit v leže?). Jen mi přijde trochu zvláštní, že zatímco s klystýrem, nástřihem, oxytocinovou infuzí a na zádech můžeš porodit prakticky kdekoliv, tzv. alternativní (pro mě to třeba není alternativa, ale návrat k přirozenému stavu) porod Ti umožní jen velmi málo porodnic v celé republice. Asi jsem kverulant, ale myslím si, že možnost svobodné volby bychom měly mít všechny, a to pokud možno v porodnice blízko bydliště. Ne každý má tu odvahu trmácet se za porodem podle svých představ 150km. Věř, že jsem si dala dost práce se sháněním podrobností o porodnici. Bohužel se na všechny zdroje nedá spolehnout - něco byly vyložené lži (pod heslem "když ptáčka lapají, pěkně mu zpívají"). A ten pan doktor, který mi takhle prímově lhal tam pořád ještě pracuje (a každou chvíli si tady na něj někdo stěžuje).
|
|
Jana, syn 19 m.+ bříško 37 týdnů | •
|
(7.12.2001 15:23:00) Ahoj Álo, naprosto s tebou souhlasim. Také patřím k těm, kterým se příčí představa následku porodu bez klystýru a neponižuje mě nechat se oholit za cenu, že se rána bude lépe hojit. Na základě své vlastní zkušenosti s prvním porodem k tomu ještě musím podotknout, že upřímně závidím všem, které mají v daný okamžik sílu zkoumat, zda je to nepříjemné, ponižující nebo bůhvíjaké jiné. Já jsem měla takové bolesti, že tohle všechno mi bylo úplně fuk. Když si představim, co mě za pár týdnů čeká, úplně mě chytne panika... Ach jo! Jana
|
|
Jana |
|
(7.12.2001 17:26:14) Ahoj Álo, díky svým zkušenostem s porodem Ti budu oponovat.
Klystýr před porodem není nutný. Vzhledem k rychlosti mého porodu (podrobnosti ve článku Schovánek 13) na žádný klystýr nedošlo a rozhodně se mimčo nenarodilo do výkalů. Chvíli před nástupem bolestí jsem měla velké nutkání jít se vyprázdnit - a potom už žádná "nehoda" nehrozila.
K výběru porodnice: Souhlasím s Míšou, taky jsem si dala velkou práci s výběrem porodnice, dokonce jsem v ní byla nějakou dobu hospitalizovaná, na kurzech mi slíbili hory doly (porod na židličce v objetí partnera, porod v polosedu, balón...). Nakonec jsem rodila vleže na zádech - žádnou s asistentek ani nenapadlo mi nabídnout cokoliv jiného a já byla ve stavu, že se mnou mohl kdokoliv manipulovat, jak se mu zachtělo. To, že porodnice něco připustí jakožto možné, ještě neznamená, že je to běžnou praxí.
|
Míša, Junior *97, Beruška*2006 |
|
(8.12.2001 20:58:30) Ahoj Jani, koukám, že "podolská slibotechna" funguje i po přestavbě porodního sálu stále stejně :-(( Jestli ono to nebude spíš v lidech než ve vybavení.
|
|
|
Sylvie |
|
(7.12.2001 18:42:30) MIlá Álo, rodila jsem před rokem, s výběrem porodnice jsem si tu práci dala, to, co mi slíbili,jsem považovala za přijatelné... no a pak došlo na věc a všechno bylo jinak, mně i mému manželovi lékaři tvrdili, že nejsem normální - a to jsem nechtěla nic, co by mi předem neslíbili! Takže tvé tvrzení, že pokud tady budeš číst nějaký příspěvek od ženy, která rodila v posledních dvou třech letech a stěžuje si na naprosto blbou porodnici, tak věz, že si spíš nedala moc práce se sháněním informací a s výběrem. není tak docela pravdivé. I kdyby většina lékařů či asistentek byla ochotná mi má přání vyplnit, tak stačí jeden, který bude u MÉHO porodu a který NEBUDE ochotný, a všechny předem zjištěné informace jsou k ničemu. S.
|
|
Karolina | •
|
(10.12.2001 16:06:22) Hele Álo, a jak si můžeš být jistá, že i když tě ten "líný" doktor nastřihne, tak nastřiženou hráz dále ochrání před dalším natržením. Jak si můžeš být jistá, že z tebe neudělá mrzáka na celý život. Lékaři by neměli pacienty zbytečně poškozovat, byť je to na místě, které běžně neukazuješ.
|
|
|
|
|
|
|