Ahoj, naši mají maltézáčka fenku už 15let. Je to mazel, ale je to skoro jako mít mimino, který nevyroste.
Předně bych maltéze nedoporučila k malým dětem - ač vypadají jako plyšové hračky, tak to hračky nejsou a mazlit s dětma se taky moc nechtějí, cítí se jima ohrožený, stresovaný.
Fenečky jsou klidnější než pejsci.
Denně určitě česat nemusíš, naše Anča třeba česání vysloveně nesnáší, takže je ostíhaná nakrátko a vypadá trochu jako Idefix (z Asterixe a Obelixe), ale k tomu se dopracovala časem - ze začátku jsme taky měli pocit, že to bude ten krásný polštářák s culíčkem.
Každodenní procházky taky nevyžaduje - pokud máte možnost proběhnutí po zahradě, tak to stačí. Navíc při delších procházkách je i bolí nožičky - takže my jí třeba nosíme i v batohu.
Očkování musí mít ty základní + čas od času odčervení. Cenově nevím, ale zase tak horentní sumy to nebudou. Drahá je pak třeba péče v případě nemocí a tak - ale to je u všech plemen.
Poplatky obci - naši bydlí v malém městě a platí tuším 650,- na rok, ale to je asi dost různé a možná jsou i někde rozlišené poplatky podle velikosti rasy.
No a s tím venčením - naše Anča byla od štěněte naučená čůrat doma na noviny, takže když prostě člověk nemůže, tak nemusí.
A se žrádlem - nevím jak to mají jiní majitelé tohoto plemene, ale u nás to bylo náročné - ze začátku jsou štěňátka žravější, takže Anča žrala granule, Pedigee junior a tak každopádně časem přešla jen na stravu typu, kuřecí a rýže. Maltézové mívají problémy s ledvinama a tak, takže musí dietnější stravu. Mamča vždycky jednou za x dní koupí kuře, upeče ho, rozdělí s rýží do mističek a zamrazí a pak se to jen ohřeje. Nevím jestli je to levnější nebo dražší než granule nebo konzervy, ale je to taky řešení.
Takže pokud nemáš malé děti, jsi ochotná si uvázat na krk miminkatýho mazlíka, tak jdi do toho.
a jedna ilustrativní - Anča při pobytu na chalupě, žádnej gaučák