Re: Hypnoza - máte s tím někdo zkušenosti?
Ne, to prostě neudělá. Jenže on někdy člověk sám neví, jestli v něm nedříme nějaký agresivní sklon, kterému by v hypnóze vyhověl. Hypnotizér nemůže do člověka dostat nic, co už tam není. Ale může vysvobodit něco, co je bedlivě střeženo. Což je někdy ku prospěchu a vlastně smysl terapie. le někdy se oprvdu může dostat ven něco, co by nemělo.
Agresivita a schopnost ubížit je v řadě normálně jednajícíh lidí, kteří ji ovládají svými náhledy na hodnoty, morálními zásadami... Četla jsme třeba o zajímavé studii, kdy v laboratoři byli zavřeni lidé (dobrovolníci - herci) napojení na nějaké dráty či co. A k nim vodili skupiny lidí, kterým řekli, že se zúčastní studie bolesti na těch lidech na přístrojích. A tito lidé měli mačkat nějaká tlačítka a poté pozorovali, jak bolestivými grimasami ti "zkoumaní" reagují.
ve skutečnosti šlo samozřejmě o zkoumání chování těch domnělých "výzkumníků". A překvapivě se ukázalo, že ač šlo o lidi se zcela normálním chováním, tak mezi nimi byli jak lidé, kteří když uviděli bolestné grimasy "zkoumaných", tak odmítli dál pokračovat. Ale byli tam i lidé, kteří poté, co přijali vysvětlení extrémně důležitého výzkumua nutnosti provádět výzkum právě takto, to ve svědomí přijali a snášeli pohled na bolest. Přestože sami nijak nikde nikomu neubližovali a ani toho nebyli schopni. Takže co my víme, kdo z nás v sobě třeba něco takového skrývá, aniž to sám ví?
Odpovědět