23.2.2013 18:36:48 .kili.
Re: Novoroz.žloutenka - neklesající bilirubin
- " prosím o názor: "
já Vám nenapíšu (stejně jako v naprosté většině ostatních svých příspěvků) názor, na názor není místo, jsou tu poznané skutečnosti
- " novorozenecká žloutenka dědičná?"
pokud budu exaktní, pak samozřejmě je. Skrze genetickou informaci je dáno, že haemoglobin plodu má své zvláštnosti a skrze ně se i červená krvinka s tímto fetálním haemoglobinem po narození rozpadá velmi rychle a tak i nabídka nilirubinu, vzniklého z haemu, je nadměrná a záleží pak jen na zralosti jater, zejména dostatečné enzymatické indukce, zda onu zvýšenou nabídku bilirubinu jsou s to zpracovat.
Nicméně nejde o dědičnou poruchu, tedy nejde ani o dědičnou poruchu ve smyslu běžné prosté řeči.
Další věc je rozdíl mezi novorozeneckou žloutenkou (icterus neonatorum) a žloutenkou v novorozeneskckém věku, která je příznakem bezpočtu poruch, které ji vyvolávají a tedy i bezpočtu příčin. Jsou vrozené dědičné poruchy metabolismu, které se projeví žloutenkou v již novorozeneckém věku. Dále jsou haemolytické nemoci plodu a novorozence, dané geneticky determinovanými odlišnými krevními skupinami dítěte a matky, vyvolávajícími tvorbu a transplacentární přechod protilátek proti krvinkám plodu/novorozence.
- "Je možné, že to ovlivňuje i roční doba?"
nevím o tom, že by tak bylo, nicméně v období chabého slunečního svitu je ústup žloutenky možná pozvolnější.
- "A dá se něco dělat pro prevenci?"
dá a dělá, je toho spousty, nicméně Vy asi míníte prevenci samotného vzniku icterus neonatorum, té "fysiologické", "normální, běžné" žloutenky novorozenců.
A pro to žádná preventivní opatření nejsou a ani nejsou nutná - samozřejmě je třeba předcházet poškození mozku výraznou hyperbilirubinaemií (tedy měřit hladinu a případně užít např. fototerapii)
Odpovědět