17.5.2013 9:41:55 Mab
Re: Nechat pupeční pahýl odpadnout, nebo odříznout?
Nečetla jsem celou diskuzi, ale z mého pohledu je lepší nechat odpadnout - zavedla jsem to i v naší porodnici a pak to převzalo i blízká krajská porodnice s perinatologickým centrem.
Plusy: minimální riziko krvácení, nic nebolí, při standartní hygienické péči malé riziko infekce, lze i s neodpadnutým pahýlem koupat, lze propustit i dříve ne pahýl zcela seschne a je "způsobilý" k odříznutí (tj. běžně pouštíme po těch doporučovaných 72 hod., při chirurg. snesení to bývá často i o den déle)
Minusy: mnoho matek se bojí s pupečním pahýlem manipulovat, neumí ho udržet v suchu a čistotě, pak je riziko mokvání a infekce
Možnost odříznout pupečník necháváme stále pro matky na přání nebo v případě nějakých potíží.
Plusy: chirurgické snesení je čisté, menší riziko tvorby granulomu, při řádné desinfekci po snesení pupečníku je riziko infekce minimalizované
(předloni tu na dětské chirurgii ošetřovali granulomy dva - jeden po odpadnutí pupečníku přirozeně, druhý po chir. snesení a vzhledem k tomu že ve spádu této chirurgie se narodí přes 2,5tis. dětí, tak riziko granulomu je celkem malé)
Minusy: dětem se to moc nelíbí (ne to řezání, ale nutnost desinfekce a to dostatečné, takže to studí, proto brečí, navíc jsou na chvíli znehybněné, to se jim taky nelíbí), nutnost tlakové tamponády řezné rány - tzn. sterilní tampon a nějaký způsob přichycení (náplasti, pruban apod. - to vše může dráždit pokožku), riziko krvácení a dokonce i masivního v případě, že do pupečníku bude zasahovat ještě nějaká funkční céva (popisují to nějaké články, ale nikdy jsem ti neviděla). po chirugickém snesení je nutná ještě 24 hod. observace za hospitalizace, právě kvůli tomu riziku krvácení. čímž se doba hospitalizace prodlužuje.
Odpovědět