13.11.2015 19:15:48 Mariana +2
Re: Osvobození Sindžáru a džihádista John
Vendeto já jsem to myslela spíš v "mocenském" a také mezinárodním směru.
Samozřejmě vím, že Kurdové je již staletí existujíc národ. Nicméně vždy jaksi spíš bez vlivu. A ten si myslím teď budou rozhodně mít. Stejně jako silné mezinárodní konexe.
Pravděpodobně budou (i když nechci to zakřiknout), ale snad k tomu dojde - jednou z několika málo sil, co (snad) porazí IS. Myslím že teď už je nikdo přehlížet nebude a budou mít nejspíše i dost rozhodující slovo v poválečném uspořádání, min. v Iráku určitě. Tipla bych si že nějaké dohody se západními spojenci už jsou uzavřeny.
Třeba já nyní poprvé slyšela o kurdském prezidentovi. Rozhodně se změnilo jejich mezinárodní vnímání, z dejme tomu jak to říci "utlačovaných chudáku" či "teroristů" (však víme jak bylo označováno PKK), se změnili na "hrdiny" - bojovníky za správnou věc, budou (nejspíš tedy) "osvoboditeli. A to znamená hodně.
Před pár lety si při slově Kurd obvykle lidi na západě vybavili nanejvýš členy PKK, pokud vůbec někoho. A to se podstatně změnilo. A tipla bych si že se změnilo vnímání Kurdů přímo na Bl.východě. Budou, a už i jsou, silou, se kterou bude nutno počítat.
A myslím že dost znatelně vidět že si to uvědomují i jiní, třeba Turecko.
Zda budou mít zcela vlastní stát si netroufám odhadnout, možná ano, možná ne, nemám věšteckou kouli. Silně autonomní stát na způsob federace ale tipuju jako dost pravděpodobný.
Nicméně mají něco co je pro existenci státu jedna z několika podstatných věcí - armádu. Teď už vlastně zbývá jen území.
Odpovědět