V době kolem porodu pracovat nesmíš, pokud tě zaměstnavatel nechá, koleguje si o problémy při případné kontrole z pracáku (nebo inspektorátu práce či kdo dneska kontroluje dodržování práv zaměstnanců). je to v par. 195 zákoníku práce:
5) Mateřská dovolená v souvislosti s porodem nesmí být nikdy kratší než 14 týdnů a nemůže v žádném případě skončit ani být přerušena (§ 198 odst. 2) před uplynutím 6 týdnů ode dne porodu.
teoreticky je možné z hlavního poměru čerpat mateřskou dovolenou a dál pracovat třeba na dohodu o provedení práce či pracovní činnosti, ale to by muselo být na jiný typ práce, než na jakou se mateřská dovolená čerpá.
co se rodičovského příspěvku týká, tak nenáleží, pokud někdo v rodině má nárok na peněžitou pomoc v mateřství. nevím, jaký je současný výklad této podmínky, ale ze své mateřské pamatuji, že stačil opravdu nárok, ani nemusela být mateřská čerpaná a už rodičák nepřiznali. protože o mateřskou můžeš požádat až tuším dva roky zpětně, pokud jsi z nějakého důvodu nepožádala včas. nicméně sama pamatuji, jak se výklady zákona mohou průběžně měnit, takže netuším, jestli i dnes se to vykládá stejně.
stejně tak v době čerpání mateřské dovolené těžko dostaneš nemocenskou nebo OČR, protože když čerpáš mateřskou dovolenou, nemůžeš mít zároveň u zaměstnavatele vykázanou nemoc nebo ošetřování dítěte. nemocenská v souvislosti s porodem by ti náležela, pokud bys neměla nárok na mateřskou.
Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.
Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti. Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.