3.10.2016 13:12:39 Tizi
Stala se z demokracie ideologie a zažíváme nástup neomarxismu?
K zamyšlení mě přivedl článek historika Vondrušky, kde kromě zde mnohokrát diskutovaného křesťanství či islamismu poukazuje na další, dle něj nebezpečné ideologie současnosti:
"Další velkou evropskou ideologií dneška je demokracie...Za základní nemoc současné demokracie považuji fakt, že menšiny rozhodují o většině. Většina má ustupovat ve jménu pomýlených dogmat a vzdávat se svých hodnot jen proto, aby „svá práva“ měly i nejobskurnější minority..
Třetí velkou tradiční ideologií je marxismus, který se dnes transformoval do podoby neomarxismu. Na rozdíl od toho původního přestal halasně propagovat třídní boj, ale nahradil ho dogmatem sociální solidarity. To je ovšem ve své podstatě totéž... protože je hanebné být bohatým, zatížíme to málo, co zůstane, různými daněmi, aby mohl socialistický stát peníze rozdělit chudým.
Netradiční, novou, ale o to nebezpečnější ideologií současnosti je náboženství postavené na lidských právech... Každý jistě souhlasí, že lidé mají mít ve společnosti svá práva. Jenže jaká to jsou? Ale hlavně, aby společnost fungovala, musí mít lidé nejen práva, ale také povinnosti...Navíc je třeba respektovat, že společnost by měla hájit především ta práva, která jsou tradiční, a pokud přijme nová, pak by je měla integrálně začlenit do stávajícího systému. Nemohou však stát proti němu, nemohou zcela ignorovat práva tradiční."
Byť bych osobně nepovažovala demokracii nebo lidská práva za ideologii, musím připustit, že je na tom zřejmě kus pravdy, že se jakousi ideologií stávají, protože je jimi vysvětlováno porušování stávajících zákonů nebo jsou uváděny jako důvody, proč se nerespektují názory většiny voličů, tedy, jakýsi ideologický "vyšší princip," který všechno převálcuje. Rovněž o nástupu neomarxismu slýchám čím dál častěji. Jak to vidíte vy?
Odpovědět