12.10.2016 8:58:48 Jana a Petra
Re: EET
Ke kolektivní vině podnikatelů:
Je dobré si uvědomit, že tak jako je široká škála zaměstnanců od manažera se statisícovými měsíčními příjmy po zaměstnance s minimální mzdou nebo dohodáře, tak je i široká škála podnikatelů od nadnárodních společností po drobného živnostníka, jehož příjmy po odpočtu skutečných výdajů a odvodů jsou nižší než minimální mzda.
Většina podnikatelů prodává zboží nebo poskytuje služby pro jiné podnikatele, což znamená, že vystavuje daňové doklady a většina plateb jde přes bankovní účet. Prostor pro zatajení příjmů je jen u podnikatelů, kteří prodávají zboží nebo poskytují služby občanům. To je jen velmi úzký okruh podnikatelů a netočí se zde velké peníze.
K evidenci tržeb:
Jedna zdejší rodinkářka často píše, že její manžel OSVČ je zručný řemeslník, který sotva uživí svojí rodinu a s mobilem umí jen telefonovat. Až přijde na řadu, tak si bude muset asi koupit chytrý mobil, naučit se s ním vystavovat účtenky + koupit přenosnou tiskárnu. Problém pro něj může být počáteční investice i samotná obsluha techniky.
Investice do evidence tržeb zřejmě budou větší než je deklarováno – ne každé zařízení to bude umět, bude muset být tiskárna, zajištěný servis atd.
Evidence tržeb zahrnuje i platby kartou na účet, u kterých mi není jasné, jaké tam mohly být daňové úniky.
Aktuálně se zjišťuje, že je nedomyšleno například, jak se bude vystavovat účtenka na spropitné v hospodě nebo jak bude e-shop zasílat účtenky státu ve 3 hod. v noci, pokud mu někdo ve 3 hod. v noci zaplatí kartou a podobné nesmysly.
Navíc si myslím, že ten, kdo si nebral účtenky doteď, si je nebude brát ani potom.
Evidence tržeb není v moc zemích a jsou to spíš země „východní“.
Souhlasím s tím, že se příjmy nemají zatajovat, ale nemyslím si, že tomu pomůže zákon o evidenci tržeb.
Odpovědět