27.3.2017 10:16:03 Filip Tesař
Re: Ztráta cestovního pasu
Deset tisíc je horní hranice, ale to se dá někomu třeba v případě, že v důsledku ztráty došlo k zneužití ztracenýho pasu. Jinak se dává, co vím, tak do pětistovky, ale zase většinou v případech, že jsi pas ztratila v cizině, na zašantročení doma bejvaj úřednící, co vím, často víceméně jako na občasnou příhodu zvyklí a nepokutujou vůbec. Ale: pokud bys to nahlášení odkládala, tzn. mezi datem předpokládaný ztráty (dnem, kdy jsi to zjistila) a datem nahlášení uplyne větší prodleva (typicky víc jak jeden-dva tejdny), budou asi přísnější. Tak na to pozor. Každopádně nahlásit ztrátu musíš, zkus kdyžtak napřed ohlásit, že starej nemůžeš najít, oni ti nejspíš řeknou, ať ho tejden hledáš a přijdeš až pak, protože lidi občas v napětí a presu nenacházej a nenacházej a jakmile přestanou hledat, vzpomenou si. Nahlášení ztráty je zcela nezbytný, jinak novej pas nedostaneš, starej se totiž musí vyřadit z centrální evidence a novej do ní zanést, což se udělá najednou při přebírání novýho pasu.
K těm dalším věcem, co v diskusi zazněly: starej pas by měl zůstat držiteli do doby, než převezme novej, starej se zneplatňuje až při převzetí novýho, pokud ti ho vezmou nebo zneplatněj dřív, je to podle mě chyba úředníka.
Pasů můžeš mít skutečně víc, ale vydání dalšího pasu k již platnýmu pasu musíš nějak v žádosti věrohodně zdůvodnit. Nejde to tak, že si přebereš novej pas, o kterej jsi požádala, aniž jsi uvedla, že chceš další pas k již existujícímu platnýmu, a starej si prostě necháš, neodevzdáš.
Odpovědět