3.7.2018 14:52:26 Dari79
Re: Dušení a modrání kojence
No, já taky měla nedonošence a nedýchal relativně běžně.
Po vyšetření lékařem, aby se vyloučil horší problém, čili např. i jen lehká srdeční vada, bych tedy prováděla zásadně základní opatření - postýlka šikmo (klín pod matraci), poloha spánku na boku (stačí stočený ručník do ruličky za zádíčka), monitor dechu pod matraci.
Odkud jsou? Pokud by jim monitor nepůjčili "na pojišťovnu" a v okolí nikdo nemá, nabízím k půjčení ten můj, pokud jim nebude vadit, že má už 7 let stáří. Kdyžtak mi napiš mail.
U nás kromě nezralosti dané nedonošeností byla důvodem - špatný krevní obraz - málo červených krvinek + lehká srdeční vada - otvůrek mezi přepážkama v srdci. Dostávali jsme na to železo + kyselinu listovou (na ty krvinky) + sledování na kardiologii - spravilo se samo.
Poloha na boku by měla zabránit vdechnutí vyzvraceného mléka (miminko ještě samo neotočí hlavičku), pokud by se dusil právě vdechnutím vyzvraceného mléka, tak se dá z krku odsát - stačí na to taková ta odsávačka hlenů z nosu, ta se dá v lékárně koupit snad za 50 korun (za nás). Měla jsem ji konstatntně na stolečku u "nočních potřeb",ale naštěstí nebylo potřeba, ale učili nás to v nemocnici před propuštěním.
První pomoc při dechové zástavě běžné (apnoe), čili dané nezralostí dýchacího-nerovového systému (dítě prostě tvrdě usne a organismus "zapomene" dýchat), je stimulace dítěte - nám obvykle stačilo masírování chodidla, v horším škrábání po zádech, v nejhorším (čili třeba 20 vteřin bez nádechu - hodně tvrdý spánek) dítě zvednout z postýlky do vzduchu (Hlavou nahoru). Doporučuje se nedramatizovat, dítě se musí naučit "samo nahodit", čili postupovat cestou od méně dramatické po dramatičtější stimulaci.
Dítě mi tedy spalo zásadně v zavinovačce, klín pod horní částí těla, opěrky na záda, poloha na boku, to vše na monitoru.
Odpovědět