5.10.2018 21:29:06 Hr.ouda
ale v komunálkách nemá smysl křížkovat kandidáty napříč kandidátkami
ten kanidát ten tvůj hlas nedostane
tam to s preferenčními hlasy nefunguje jako při parlamentních
máš to na přiložené vysvetlující instrukci k volbám a docela dobře to vysvetlili v lidovkách:
Přičiňování křížků před jména lidí, ne před název partaje, vyvolává logický, ale mylný předpoklad, že hlas jde konkrétnímu kandidátovi. Nejdřív se při počtech hledí na to, kolik „bodů“ se nashromáždilo straně; nejen díky křížkům pro ni samotnou, ale i těm malým, jež nasbírali jednotlivci za ni kandidující. Teprve pak se hledí na to, jak si vedl jedinec.
„Pořadí na listině není dáno absolutním počtem hlasů, které jednotliví kandidáti získají. Je dáno původním pořadím, jež se může změnit pouze v případě, že někdo obdrží o 10 procent hlasů více, než je průměrný počet hlasů na jednoho kandidáta na listině. Na velkých listinách je to dosti náročná podmínka. Tento fakt je dán tím, že si strany chtěly pohlídat vliv na složení svých zastupitelů. Výrazně se preferuje pořadí navržené stranami a tlumí se možnost voličů pořadí proměňovat,“ vysvětluje Lebeda, který se na problematiku komunálních voleb a volebních systémů specializuje.
Matoucí je i odlišnost od sněmovních voleb. V nich si člověk vybere stranu a na jejím lístku nadělá nejvýše čtyři kroužky u lidí, kteří se mu obzvlášť zamlouvají. Stačí dostat kolečko od pěti procent z těch, kdo volili danou stranu, a kandidát poskakuje vzhůru po pořadí, jak ho určila partaj. U komunálních voleb to tak vůbec nefunguje – když se zaškrtne celá strana, přímluvy pro její kandidáty už se nezapočítávají.
Zdroj: https://www.lidovky.cz/domov/krizkujete-oblibene-kandidaty-ve-mestech-je-to-skoro-zbytecne-strany-si-pohlidaly-vliv.A181004_164253_ln_domov_mpr
Zdroj: https://www.lidovky.cz/domov/krizkujete-oblibene-kandidaty-ve-mestech-je-to-skoro-zbytecne-strany-si-pohlidaly-vliv.A181004_164253_ln_domov_mpr
Odpovědět