3.3.2019 22:19:46 Ludánek
Náboženská svoboda - budeme to tolerovat?
V tiché studovně studuje dívka s šátkem na hlavě. A tak mě napadne – řádová setra, muslimka? Strategicky počkám, až se mě zeptá. Jsem zvědavý knihovník. Dívka mě požádá o radu při výběru učebnic němčiny. Zjevně velmi pilná. Formulace dotazu velmi dobrá. Stále neřeším. V knihovně je klid, léto, a tak jsem rád, že tam nejsem sám. Občas mi kolegyně shora donesou knížky a kouknou se na čtenářku, kouknou na mě a pokrčí rameny jako kdo to je? Pokrčím rameny, že nevím. V největším tichu se přede mnou zjeví dívka v šátku s dotazem, jestli se může pomodlit. Jasně (docvakne mi, že je asi muslimka), nemám s tím problém, a řeknu jí, že se mě nemusí ptát. Slušně řekne, že se zeptat musela. Ok, klidně. Neplánovaně opouštím tichou studovnu a jdu nahoru za kolegyněmi. A oni jako co ta holka v šátku. Nic, v pohodě, zeptala se mě, jestli se může pomodlit a já řekl že jo. A byl oheň na střeše. To jako né, tady u nás se nic takového provozovat nebude. To víš že jo, povolíš jim to a bude jich tu chodit hromada a budou to tu považovat za svý a už to tu neuřídíme. Jedna kolegyně se chtěla dobrovolně zhostit role, že dojde za dívkou a řekne jí, že tu takový praktiky nemůže provozovat. Tak to je hustý. Protože když to neudělám já, tak ona určitě jo a klidně si k tomu přizve další kolegyně (ty už v pozadí mhouří oči a přestávají vypadat žensky). Po vysvětlení, že když se před ní několikrát projdu nebo třeba otevřu okno, zavřu okno, vezmu knížku, přenesu ji někam a zpět tak ji to odradí, aniž bychom ji museli něco říkat, přestanou. Je to češka. Chudinku, určitě ji nutili. Chodila k nám nějakou dobu a byla příjemná, ale takto jsem to vnímal jenom já; většina knihovnického ansámblu k tomu měla jiný názor. Měl by knihovník zaujmout stanovisko, jestli muslimky můžou chodit do knihovny nebo ne? V knihovním řádu jsem nic takového nenašel. Potažmo, může další čtenář vznést námitku proti přítomnosti muslimek s částečně zakrytou hlavou?
A tak si říkám, že měla dlouhý šaty, šátek přes hlavu, ale stále jí byl vidět obličej. Dobrá.
Nyní příběh jedné studentky. Je to češka, má trošku snědší pleť, než je obvyklé. Byla po chemoterapii, neměla vlasy, a tak používala jako pokrývku hlavy šátek. V autobuse veřejné dopravy byla dotázána, jestli si ten šátek může sundat. Nepadl dotaz odkud je, jestli rozumí česky nebo jak se jí vede. Ten dotaz nebyl veden v příjemném duchu.
2 různé příběhy s podobným zabarvením. A to je jen slabý odvar kávy. Jaká by byla reakce, kdyby dívky v našich končinách měly celkové zahalení tváře? Nikáb, burka. Vidíme jen oči, nebo vůbec ne.
Bavíme se o svobodě, o boji za její prosazování, o tom, že můžeme mít jakékoli vyznání bez omezení osobní svobody. Je tato idea realistická? Nebo je to jen fráze?
Při zamyšlení se mi nedaří zbavit obrázků z televize, kde je téma muslimů neustále přetřásáno. Jen občas padne něco pozitivního. Vidím výbuchy, mrtvoly, atentáty, neslučitelnost s okolními kulturami. V reálném životě slýchávám argument křesťanských hodnot, evropské kultury a její neslučitelností s islámem.
Vidím dívku celkově zahalenou do nikábu nebo burky. V rámci svého vnímání ji začnu vnímat jako chudinku. Je to oběť. Musím jí pomoci. Až pozná kulturní hodnoty naší civilizace, tak pochopí, že zakrývat se není správné a až se odhalí, tak si uvědomí, že jsme to s ní vlastně mysleli správně.
Zákazem nošení těchto symbolů na veřejnosti znamená, že je budou moci nosit pouze v soukromých prostorech. Ale tam je nepoužívají. Právě demonstrací svého přesvědčení pomocí přikrývek hlavy na veřejnosti projevují svou víru. Z jejich pohledu je zákaz nošení nikábu, burky nebo dalších typů šátků na veřejnosti potlačením jejich osobních svobod a projevem náboženské netolerance většinové společnosti. Tím vzniká živná půda pro sekularizaci. Toto nepřeklenutí náboženské tolerance napomáhá k rozdělování společnosti a vzájemné nevraživosti, která si najde cestu, jak potrestat ty „zlé, nepřizpůsobivé“. A nejlépe ty nejslabší. Tím jsou bezesporu ženy.
V tomto článku nebyly použity veškeré pohledy na celkovou problematiku. Je to omezený pohled jedince, který se nad tímto zamyslil a pokusil vyřešit svou vnitřní rozpolcenost.
Moje otázka zní – budeme to tolerovat nebo ne?
Odpovědět