Re: Greta Thunberg
Kudlo, to je hodně různých věcí dohromady.
- Aspergerovým syndromem se "netrpí", to je ohavné slovní spojení, používané i u jiných vývojových poruch (vím, že to je citace, ne Tvoje vyjádření)
- nakolik Greta diriguje své rodiče...těžko říct, její tatínek je, kromě herectví, něco jako obchodní společník (četla jsem to v němčině a nerozumím pořádně těm názvům pozic) ve firmě obchodující s CO2 certifikáty, takže možná to dirigování je spíš opačně...kdoví. Je mi to osobně celkem jedno, nemá to pro mě "vliv na funkci".
- s věcnou stránkou jejích vyjádření je to problém, protože nejsou konzistentní. Zejména ve věci zdrojů energie. Ono je hezké požadovat Kohlausstieg (úplné ukončení produkce CO2 z průmyslových zdrojů), ale je potíž s tím, čím to vynahradit, což Greta řeší málo (i když víc, než hnutí, které strhla). Obnovitelné zdroje energie jsou totiž problém ve více směrech - jednak samotná výroba, která je dost zátěž pro životní prostředí, jen v jiných směrech než populární CO2 (výroba solárních panelů je dost chemicky náročná), takže se o ní prakticky nemluví (zátěž solárním panelem, který není následně umístěn v ideálních slunečních podmínkách, je větší, než energie jím vyprodukovaná), zátěž větrnými elektrárnami je zas jiného druhu, typu narušení proudění vzduchu, ohrožení ptáků, velká hluková zátěž... Ale daleko největší problém je nevyrovnanost produkce. Takže země využívající OZE ve větší míře fungují jen díky tomu, že Evropa používá propojenou elektrickou síť, kde tyhle výkyvy vyrovnává především Francie svými jadernými elektrárnami a pro střední Evropu to vyrovnává ČR Temelínem. Plus to v jednotlivých zemích dorovnávají právě ty uhelné elektrárny. Jinak bychom měli každou chvíli blackouty. Nebo tedy my ne, pokud jsi v ČR, ale Německo, rakousko a další ano.
A je veliký problém elektřinu skladovat. Minimálně v zemích, kde není moc kopcovito a nelze využívat přečerpávací elektrárny. Přímé skladování v bateriích je extrémní chemická zátěž. Prostě není to vůbec jednoduchý a takovéhle hurápožadavky (Sama Greta je právě vě věci jaderných elektráren naprosto nekonzistentní) jsou leda k tomu, že to dopadne jak s palmovým olejem.
Hysterie proti palmovému oleji doprovázená dojemnými fotkami lidoopů zcela přehlížela to, že palmový olej má nejvyšší výnos mezi olejninami na jednotku plochy. Takže jeho nahrazení jinými oleji vede akorát k tomu, že se musejí rozšiřovat pěstební plochy pro olejniny, s čímž souvisí i ona slavná řepka... protože obrázky chcípajícího hmyzu nejsou zdaleka tak dojemné.
to samé plasty - extradojemné obrázky želv zamotaných do plastu vedly k boomu tzv. degradabilních plastů. Které skutečně makroskopicky rychle vymizely z přírody a nedusily želvy. Jenže ony se jen rozpadly na částečky neviditelné lidským okem a tak jme teď zamořeni mikroplasty, což je reálně mnohem větší průser.
- všechny tyhle prudké akce obvykle napáchají ve výsledku víc škody. Ale jak docílit akce neprudké - to nevím. Třeba to s Gretou bude lepší, opravdu nevím.
- co se týká vědeckého pohledu - tak ten je obecně nejednotný ve věci míry vlivu člověka, je to takové, řekněme, spojité názorové spektrum v plné šíři, z něhož je větší část vědců v té části spektra, které předpokládá vliv člověka spíše větší než menší.
Odpovědět