Podle mě opatření nemá cílit na celkové tržby. Osobně bych čekala propad maximálně v řádu procent. On toho člověk prostě sní tak nějak stejně, ať nakupuje jednou denně nebo jednou týdně. Možná se ty tržby přesunou třeba do menších obchodů, kterým teď nebude konkurovat noční a nedělní prodej velkých supermarketů. Nevím, zda jsou nějaká data o tržbách z maloobchodního prodeje potravin. Kdybych měla odhadovat, tak musel významně stoupnout díky uzavření restaurací, jídelen atd.
Myslím, že to opatření má smysl jen v tom, že pokud někdo chodil nakupovat každý den, tak teď chodí 6x týdně. Nebo pokud třeba někdo chodil nakupovat ne-út-čt, tak ted se na to prostě vykašle a chodí třeba jen dvakrát týdně, v pondělí a ve čtvrtek. Ale ani takových lidí moc nebude.
U nás v obchodě (docela velký Albert) jsem bohužel viděla spoustu lidí, kteří nakupují fakt malinkaté nákupy (typu svačina, balík zákusků, 5 rohlíků) i v této době. Překvapivě spíš starší generace (70+). Co by podle mě opravdu mohlo snížit počet kontaktů, je snížení frekvence nakupování na 1x-2x týdně pro každou domácnost. Realita je taková, že v uzavřených prostorách se prostě virus šíří i při použití roušek.
Žila jsem nějakou dobu ve Švýcarsku, kde je nedělní prodej dost omezen -- mně osobně to dost vyhovovalo. Celé město se díky tomu výrazně zklidnilo. Bylo méně aut v ulicích, nebyly davy na zastávkách MHD kolem obchodních center atd.
Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.
Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti. Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.