27.12.2020 11:41:34 Analfabeta
Re: Kamiony v Anglii jaká se situace
To Ar, je to šílenost. Třeba do Čech se vozí zmrazené koblihy z Francie, tam je na to specializovaná a hodně automatizovaná fabrika, která je dovede vyrobit levně. Tady se to rozmrazí, pocukruje a prodá.
Nebo prasata: tady se mladá prasnička připustí a odveze se do Španělska. Tam porodí prasátka a ta se odvezou zpátky do Čech. Tady se to vykrmí a odveze do Německa. Tam se prase porazí a odveze do Rakouska, kde se naporcuje a vyrobí se salámy. Ty se rozvezou po Evropě. To prase za svůj krátký život nacestuje víc kilometrů než leckterý člověk, co jede jednou za pár let k moři na dovolenou. Důvod? Exportní dotace. Životní prostředí mají všichni zúčastnění u řiti. A tak je to i s ostatními komoditami.
Tuhle jsem se dívala na dokument, jak se dělají masové placky do hamburgerů. Tady se porazí prase, z něj se vezmou některé části a odveze se to do specializované fabriky na severu Polska. Tam se dovezou další součásti, udělají se placky, ty se zmrazí a zmražené rozvezou do Mekáčů po celé východní Evropě. Příčinou tohoto stavu je moc velká specializace těchto fabrik, v jejich okolí se to prostě nesní. Tak tady trajdají kamiony se zbožím nebo polotovary. Chceme mít výběr? Chceme mít specializované fabriky s vysokým podílem automatizované práce? Nechceme všechno dělat na koleně? Jo, jiná situace byla, když byla na okrese jedna nebo dvě mlékárny, kde se dělalo všechno od plnění mlíka do flašek přes máslo až po jogurty. Dtto masná výroba. Nechceme se nadřít? Tak se holt musíme smířit s trajdáním kamionů po půlce Evropy. Punkt.
Odpovědět