18.11.2021 18:01:29 Občasný host
Re: jmenování premiéra a vlády
Ano, naše demokracie byla kratičká. První republika nebyl žádný ideál, znamenala ovšem samostatný stát po staletích poroby pod cizími vládci. Z těch dvou období, První republiky a poté po r. 89 jsme měli, z mého pohledu, fakticky jen dva prezidenty, kteří za něco stáli. Tím myslím, nezadali si s Kremlem, nelezli jim do zadku. Sice Masaryk a Havel. Beneš razil orientaci na Rusko snad ještě před válkou, každopádně umožnil nástup komunistů k moci už během války. Ač žádným prezidentem nebyl, abdikoval sám, pak emigroval a prohlásil se za prezidenta. Komunističtí prezidenti byli plniteli přání Moskvy, občas si prosadili něco svého, kupodivu Gottwald tu po válce nechtěl početné sovětské jednotky, nestál o to ani Novotný. Po Havlovi, který se orientoval na Západ, tak přišli dva, dříve skrytí, později docela zjevní obhájci ruských zájmů v naší zemi.
Z těch dvou prezidentů, co si nezadali, tak Masaryk měl kolem sebe nezdravý kult. Do vlády zasahoval hodně, myslím že si prosadil Beneše jako ministra zahraničí i jako nástupce. Za komunismu byl on symbolem, ale řekl bych, že uměl taky manipulovat, využívat situace, v podstatě i intrikovat. A myslím, že právě tito dva páni prezidenti docela dost mluvili i do toho, kdo má být ve vládě. Později ODS Havla docela válcovala. Byl tu jakýsi kompromis, oni Havlovi tolik nemluvili do toho, co se týče zahraniční orientace. Klaus jen občas přidal nějaký komentář, tehdy se to týkalo situace v bývalé Jugoslávii, kde se docela rýsovalo, na které straně vlastně je. Havel jim zas nechal ekonomiku. Lidem z Prognostického ústavu, založeného na popud šéfa KGB Jurije Andropova. Demokracie, ale ekonomicky a právně jak někde v Latinské Americe nebo nějaké africké zemi. Masaryk zas si prosazoval toho Beneše, což vidím jako velmi podstatnou chybu. Vůbec už neřeším, že oba měli milenky, volnější přístup k manželství. Bylo to přeci jen dva prezidenti, kteří se tolik lišili od toho zbytku.
Ano, oba měli faktickou moc daleko větší, než co zaručuje znění ústavy. Navíc i ten Zeman nyní se má o co opřít, polovina národa ho možná nenávidí, ale těsně nadpoloviční většina aktivních voličů ho zvolila. A pokud jde o Piráty, to už jsem psal, i tam voliči dali jasně najevo, co si myslí. Takže v tomto ohledu bych Zemanovi moc nevyčítal.
Odpovědět