13.10.2022 17:02:20 Marika Letní
Re: Selský rozum
Norští vědci v nové studii přišli na to, že na slovech, že dnešní děti jsou hloupější než jejich rodiče a prarodiče, možná něco bude. Podle rozsáhlého výzkumu totiž v posledních desetiletích průměrné IQ vytrvale klesá. Mladí seveřané mají nižší IQ než jejich otcové ve stejném věku. Testy Norové vyplňovali mezi lety 1970 až 2009, jde tedy i o úctyhodný časový úsek.
S podobně znepokojivými výsledky přišly před časem už dvě jiné britské studie, podle kterých IQ padá v rozmezí 2,5 až 4,3 bodu každou dekádu od přelomu tisíciletí.
Podle čerstvých dat padá inteligenční kvocient asi o sedm bodů za generaci. Defenitivně tak skončil takzvaný Flynnův efekt - jev, podle kterého inteligence světové populace nepřetržitě stoupala přibližně od druhé světové války.
Na vině ovšem může být i to, že mladá generace tráví mnohem víc času s technologickými hračkami než například čtením knih. Na výzkum upozornil deník Time.
Zdroj: https://tn.nova.cz/zpravodajstvi/clanek/372218-dnesni-mladi-jsou-hloupejsi-nez-drivejsi-generace-zjistili-vedci?campaignsrc=tn_clipboard
Počítače mají devastující vliv na mozek a inteligenci dětí, varuje neurolog Martin Stránský.
Dřív se o počítačích mluvilo jako o požehnání a zaváděly se do škol. Dnes už vědci zastávají opačný názor. „Mozek se učí převážně přes porovnání a učí se líp prostřednictvím diskuse. Obrazovka nic takového nenabízí.“
Mechanický způsob čtení je prostě jiný. „Studenti, kteří píšou a učí se z knih, mají o třetinu lepší výsledky, než ti, kteří se učí přes obrazovku.“ Počítače můžou dokonce za to, že jim klesá IQ. „Průzkumy to dokazují a je to tím, že se dostanou do úzkého koryta,“ vysvětluje neurolog Martin Stránský.
https://dvojka.rozhlas.cz/pocitace-maji-devastujici-vliv-na-mozek-a-inteligenci-deti-varuje-neurolog-7527170
Odpovědět