Občas mám pocit překyselení žaludku nebo pocit kyselosti v puse. Tak bych chtěla pít něco, co ten pocit zažene nebo nevyvolá. Hledala jsem tedy, jaké nápoje jsou zásadité a našla jsem níže uvedenou tabulku.
Vím, že pocit kyselosti neznamená, že jde o kyselou potravinu z hlediska chemického, ale nenapadá mě, jaké pití mám tedy pít. To, co se uvádí jako zásadité pití, mně na chuť přijde kyselé, takže tím si nepomůžu - voda s citronem, ovocné šťávy, džusy.
Zeleninové šťávy moc neznám. Umím si představit vodu s trochou mrkvové šťávy, ale kde vzít mrkvovou šťávu. Tu nevymačkám. Někdo má rád celerovou, ale ta mi nechutná. nějaký odšťavovač na tvrdou zeleninu nemám, nechce se mi ho pořizovat - peníze, prostor v kuchyni, čištění. citrusové plody si mačkám ručně na tom "kroužítku".
Ovocné čaje mi připadají nakyslé. Samotný černý čaj mi nechutná, s citronem ano. Ale to už pak má nakyslou chuť. Zelený čaj můžu, ale to můžu tak 2dcl denně, což je málo. Přislazení medem mi nechutná. Mám ráda med na pečivu, ale ne samotný nebo v čaji.
Čistou vodu piju, ale nemůžu ji pít ve větší množství na žízeň, to mám pak těžký žaludek. minerálky můžu, ale zase jen v malém množství kvůli bublinkám.
A nepíše se tam nic o mléku. Ale vzhledem k tomu, že je to živočišná potraviny, tak bude asi kyselé. Přitom si pamatuji, že jsme se v první pomoci učili, že při požití kyseliny je třeba zásadité pití, např. mléko. A při požití zásady, tak kyselé pití, třeba octová voda. ale klasický ocet v tom přehledu také není. tak nevím.
Nenapadá vás tedy nějaké pití, které není kyselé na chuť a bude mi chutnat?
Nejvíce zásadité potraviny
Ovoce – citrony, meloun, grepy, mango, papája,
zelenina – chřest, cibule, petržel, celer, špenát, brokolice, česnek, listové saláty, brambory,
čerstvé bylinky – pampelišky, jitrocel, medvědí česnek, fenykl,
oleje – olivový,
octy – balsamico, jablečný,
sladidla – stévie,
nápoje – voda s citronem, bylinkové čaje, čisté zeleninové šťávy. [12]
Mírně zásadité potraviny
Ovoce – sušené fíky, kiwi, hrozny, jahody, dýně, jablka,
zelenina – řepa, cuketa, ředkvičky, batáty, kyselé zelí,
houby – všechny druhy,
luštěniny – sójové boby, bílé fazole,
koření a bylinky – bílý pepř, bobkový list, černý kmín, majoránka, kopr,
oleje – lněný,
nápoje – zelený čaj. [13]