27.3.2025 13:14:59 Vážný2
Re: Grónsko vs USA
Ona je tu poměrně významná tradice:
- Po vypuknutí WW2 bylo Dánsko a s ním Faerské ostrovy, Island a Grónsko neutrální. Jenže 9.4.1940 Německo porazilo a okupovalo Dánsko a s tím vznikla otázka co s ostrovy. Jejich vývoz do Německa i Dánska už omezila předtím blokáda uvalená Británií i na neutrální země. Po pádu Dánska a během špatně se vyvíjejících bojů v Norsku hrozila potenciálně německá okupace těchto zemí.
Proto se vzápětí na Faerských ostrovech (tehdy zámořský kraj Dánska) vylodili Britové a víceméně se souhlasem místních (formální protest) převzali jejich kontrolu a správu. Island už byl autonomní a měl vlastní sněm, vládu, neměl armádu (dosud), jen policii a celníky a zahraničněpoliticky ho Dánsko zastupovalo. Islandská vláda odmítla spolupráci s Brity a zopakovala Dánskou neutralitu. Navíc na území Islandu byla Německá diplomatická přítomnost v podobě konzula a malá německá menšina. Shodou okolností tam byla i civilní německá loď. Britové ztratili z řady důvodů (počáteční válečná neprofesionalita) moment překvapení, ale pro islandskou liknavost se stejně bez problémů vylodili, nedošlo k boji, přerušili telgraf, telefon a vysílání a zajistili okolí Reykjavíku. Vláda a parlament formálně protestovaly. Soužití nebylo úplně hladké a i proto ještě před vstupem USA do války postupně okupaci Islandu převzaly neutrální USA.
Stejně tak neutrální USA obsadily v reakci na okupaci Dánska Grónsko. Místní guvernér podle zákona převzal plnou moc a podepsal s USA smlouvu o spolupráci. Dánská hlídka lovců kožešin se podílely později na střežení Grónska, kde nalezli německou meteorologickou stanici o síle asi 20 mužů..., která tam působila půl roku. Poté ji zničil nálet. Němci usilovali o získání meteorolgických dat z Atlantiku a Sev. led. oceánu a snažili se stanice budovat všude možně.
To je to, na co USA naráží nyní je přesně toto. Na SV Grónska by se stihla vylodit poměrně velká jednotka, např. z ponorek, nebo z obchodní lodi, která by vypnula odpovídač, aniž by tomu někdo mohl zabránit. A nebo by Grónsko mohlo přijmout nějakou čínskou nabídku vybudování např. meteorologické stanice a nouzového letiště za slušný obolus.
Odpovědět